al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Citat:
citat din mesajul lui escu

flexi, doamne, ce veste buna in amalgamul asta de stari. Ma bucur pentru tine. Asta-i cel mai frumos semn de la Dumnezeu. Indiferent ce hotaraste el, Dumnezeu te-a binecuvantat cu aceasta minune. Ai mare grija de ea.


asa este. Multa putere sa Dumnezeu sa alegi ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Draguta mea, pai ai primit raspunsul la toate intrebarile si framantarile tale. Ceea ce ti s-a intamplat nu are nici o legatura cu musiu, cu parasitul sau cu pastratul, cu dragostea sau cu inselatul, este un dar incredibil de la Dumnezeu, care practic ti-a zis ce ai tu de facut de acum inainte pe lumea asta.

Felicitari, este cu adevarat o veste minunata! Chiar daca acum treci prin tot felul de stari contradictorii, vei vedea ca de fapt ti s-a intamplat cel mai frumos lucru de pe lume.

Ce va face el? Treaba lui, tu insa stii ce ai de facut si ce e mai important: copilasii tai. Ca pleaca sau ca sta, crede-ma, nu conteaza, chiar de iti va fi greu. Adu-ti aminte cum a fost cand l-ai nascut pe primul tau baietel? Ai fost fericita atunci, nu-i asa? Pai mai ai cateva luni si vei fi iar la fel de fericita ! Adu-ti aminte cata bucurie inseamna un copil mic. O sa-ti fie greu? Bineinteles ca da. O sa mai plangi? Probabil ca da. Dar rasplata este ENORMA si nu se compara cu nici un barbat pe lumea asta.

Cred ca acum esti total bulversata, dar trebuie totusi sa te aduni nitel si sa te gandesti la viitor. Din fericire, din ce am inteles eu printre randuri, ai posibilitati materiale de a-ti creste singura copiii, asa ca banuiesc ca nu e asta o problema de viitor. Oricum, avand in vedere criza financiara care tot vine peste noi, indiferent ce hotarare va lua domnul tau, trebuie sa faci tot ce poti ca sa te pui la adapost din punct de vedere financiar pentru perioada cand nu vei putea munci.

Inca o data felicitari din inima: cel mai frumos raspuns pe care-l puteai primi la o rascruce a vietii! Iti doresc numai bine !

Bedrosmart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Parca una din vrajelile amantei era tocmai promisiunea de a-i face un copil AL LUI. Sa vezi ce click se va face in capul ei cand va afla vestea si ce o sa se zguduie sandramaua realtiei lor.
Tu deocamdata trebuie sa te obisnuiesti cu aceasta veste, of, de parca lucrurile nu erau si asa destul de complicate...Ma gandesc totusi ca nimic nu e intamplator si daca ai aflat aceasta veste tocmai acum poate ca asta va da o intorsatura nebanuita lucrurilor.Varianta optimista ar fi ca el sa se dezmeticeasca brusc din asta, tu sa-l poti ierta...desi nu pot sa nu ma gandesc cum poti sa stai la capitolul curaj si incredere in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

felicitari pentru sarcina! si sa fiti sanatosi!
concentreaza-te pe tine si incearca sa-ti mentii un echilibru. nu te invinovati in nici un fel.
nu stiu cum esti tu, dar eu in cazul acesta mi-as construi o carapace pentru mine si copii.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

o doamna adevarata de aici de pe forum a trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare si acum sint mai mult decit ok cu totii.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Sa fie intr-un ceas bun!!!!!
Nimik nu se intampla asa degeaba.

Sarcina usoara si bebel sanatos. Asta e cel mai frumos cadou de la Dumnezeu. Ganduri bune si nu te mai gandi atat de mult la omul tau, ca timpul le spune pe toate. Eu in locul tau nu-i spuneam de copil. Il trimiteam la naiba sa-l pieptene, daca pleca bine , daca nu ma comportam ca si cum nu e in casa si ma bucuram pe ascuns de bebelul meu, de gravidia mea si de copilul meu si asteptam sa vad cum se comporta si ce hotarare ia.

E indragostit? Cat timp crezi ca va dura indragosteala asta? Forever? Atunci sa se duca tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

N-am avut curajul sa fac nimic ieri.Si asta ptr ca am aflat ca sunt insarcinata. Bucuria a fost doar de partea mea. Discutii interminabile ieri. I-am stricat planurile, dar si ale mele s-au cam dat peste cap.Acum chiar nu mai stiu ce sa fac. Daca inainte mai aveam un pic de judecata, creierul meu a facut click si s-a blocat. Pana ieri lucrurile pareau destul de simple, de aseara s-au complicat. Ce-o fi fost in mintea mea? Chiar asa disperata sunt dupa un barbat uncat sa fiu in stare de orice ca sa-l tin? Probabil nu mai am nici macar coloana verticala. Asta probabil sunt in ochii lui. Nu mai pot sa scriu ptr ca nu mai am cuvinte. Ma simt ca ultimul om.


De ce? L-ai facut singura sau poate cu forta :)? informeaza-l ca tu iti vezi de viata ta cu sau fara el, esti capabila sa ai grija de copii tai si gata. sa se duca sa-i mai faca unul si amantei - nu asta era problema, ca voia un copil al lui ?. Ah, da, am uitat - nu s-a decis inca cu care ramane, cu care face copilul si cine are privilegiul de a-i face menajul!




Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

N-am avut curajul sa fac nimic ieri.Si asta ptr ca am aflat ca sunt insarcinata. Bucuria a fost doar de partea mea. Discutii interminabile ieri. I-am stricat planurile, dar si ale mele s-au cam dat peste cap.Acum chiar nu mai stiu ce sa fac. Daca inainte mai aveam un pic de judecata, creierul meu a facut click si s-a blocat. Pana ieri lucrurile pareau destul de simple, de aseara s-au complicat. Ce-o fi fost in mintea mea? Chiar asa disperata sunt dupa un barbat uncat sa fiu in stare de orice ca sa-l tin? Probabil nu mai am nici macar coloana verticala. Asta probabil sunt in ochii lui. Nu mai pot sa scriu ptr ca nu mai am cuvinte. Ma simt ca ultimul om.


Flexi, felicitari! Un copil e o minune, tu stii asta. Totusi el te leaga in majoritatea cazurilor, pe viata, de tatal sau.

Nu te gandi prea mult la scenarii de viitor, fa exact ceea e simti si cand simti. Daca vrei sa-l dai afara e ok, daca nu - nu-l da. Dar incearca sa te protejezi cat mai mult! De acum inainte ai nevoie sa gandesti diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!
Ai grija de tine si de burtica, fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine, si mai ales NU MAI ACCEPTA NICI UN FEL DE JIGNIRI LA ADRESA TA!!!
I-ai stricat planurile domnului? Ce sa spun! De parca ai fi conceput singura! Nu-i convine, duca-se invartindu-se, nu mai plange o lacrima pentru el! Nu merita! Daca afirma asta cand afla ca in sfarsit va avea un copil al lui (cum se vaita ca n-are), nu merita sa fie tata.
Multa sanatate, forta sa lupti pentru tine si copiii tai si numai bucurii sa iti aduca noua sarcina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Flexi, ti-am citit si eu povestea si parca nu-mi vine sa trec pe aici fara sa iti spun si eu o vorba de incurajare. uneori in clipe de rascruce acestea conteaza un pic, sa ne inghitim amarul mai usor.

De ce te culpabilizezi in halul asta?
Pt ca ai facut dragoste cu omul pe care il iubesti si care intimplator iti e chiar sot? Pt ca l-ai vrut cu disperare alaturi pe sotul tau, iubitul tau si tatal (fie el si adoptiv) baiatului tau?
Cum poti sa spui ca n-ai coloana vertebrala? pai in cazul asta amanta si sotul ce mai au???
In nici un caz, dar in nici un caz nu trebuie sa fii tu cea cu ochii plecati si inventindu-ti scuze. e chiar culmea. nu ai ramas insarcinata singura, nu l-ai violat si atita vreme cit chiat el spunea ca nu vrea sa plece si sa dea cu piciorul la tot nu vad unde e problema.
I-ai (sau le-ai) incurcat planurile? si ce daca? sunt ei mai presus de Dumnezeu? un copil e un dar divin si cred ca toti stim asta. nu-l privi ca o greseala si nu-i permite nici lui sa spuna ceva in sensul asta. pina la urma daca omul asta nu e un monstru nu poate sa renege un asemenea dar pt o alta femeie.
Acuma sunt atitea scenarii posibile si cred ca iti vuieste mintea. lasa lucrurile sa se aleaga si tu incearca sa stai cit mai linistita deoparte. nu-i poti impune nimanui ce sa faca, si e bine asa. lasa-l sa isi ia hotaririle de unul singur si apoi sa poarte singur responsabilitatea lor. nu ii permite sa te atraga in polemici si sa te raneasca. fie ca pleaca fie ca ramine, sa vina de la el, sa nu iti poata reprosa tie ca l-ai constrins cumva.

m-am gindit ce as face eu in locul tau. probabil ca i-as spune sa plece. sa stea deoparte o perioada. si sa se intoarca numai daca stie clar ca asta vrea.copilul e al lui fara doar si poate dar nu il poate constringe sa ramina casatorit daca el nu vrea. si cred ca nici tu nu vrei ca el sa ramina numai din acest motiv.
mai vreau sa spun un lucru, chiar daca pare usor siropos: consider ca in definitiv noi suntem cei care alegem ce dorim sa fim - invingatori sau victime. daca iti doresti familia ta intreaga, completa si fericita, nu exista nici un mijloc rusinos care sa te impiedice sa lupti pt ea. nici unul. fii o invingatoare

Mergi la inceput