Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amik spune:

salutare!

incredibil ce repede avanseaza subiectul asta! de-abia reusesc sa citesc APROAPE tot ce scrieti!

am o rugaminte, daca ma aude cineva: mi-am declarat copilul cu o luna mai mare, tocmai am vazut in listuta de la inceput. am nascut de fapt pe 21 septembrie, iar vladimir a avut 52 cm.

ieri a implinit 2 luni, are vreo 6300g. saptamana viitoare facem controlul si vaccinul, cel de la Pasteur, apropo.

vigantol ii dau 3 pic/zi. ii dau si sab simplex sau espumisan, dar cred ca le voi scoate din schema avand in vedere ca nu mai are manifestari colicioase ca la inceput.

si baiatul meu doarme putin ziua, credeam ca este el o exceptie. eu stiam ca bebelusii dorm si mananca! haha! el a fost altfel decat alexandra mea inca de la inceput. ea chiar dormea si manca si atat! puteam sa mai fac si eu cate ceva prin casa...ba chiar sa si invat, ca eram in facultate... cu vladimir nu as mai fi terminat eu facultatea!

cu iesitul afara eu nu am o pb. si azi am fost la plimbare, am mers si prin magazine pt a cumpara hainute de botez... s-a comportat extraordinar de bine. i-am dat sa suga inctr-o cabina de proba si el radea de mama focului si se juca cu tzatza.

apropo de discutia cu cat sunt de precoce copiii acum si ce influenta au fratii mai mari asupra lor: alexandra ii canta cantecelele dela gradinita, iar el, cu ochii mari, o urmareste atent si la un moment dat incepe sa scoata sunete de parca ar canta si el! am murit de dragul lor cand i-am auzit! si e foarte important vladimir cand face asta, e asa...sobru! si cand ii iese sunetul ascutit tranteste si un chiot de veselie si face gura pana la urechi!

cand va aud ca dorm copiii toata noaptea...
noi avem programul de baita pe la 6.30-7, maxim 8 fara ceva, dupa care mananca si doarme pana pe la miezul noptii. apoi, pana dimineata la 8 cand se scoala de tot, se trezeste la fiecare 2 ore sa pape! dar mi-e asa de drag de el incat uneori cu greu ma abtin sa nu il dragalesc pana il scol, ca mi se face dor de el pe timpul cat doarme. mama nebuna ce sunt!

de diversificare iaca imi dau si eu cu parerea: sigur dupa 6 luni. desi surprinzator, inca mai aud parinti care au inceput acest proces cu mult mai devreme din diverse motive. hmmm....eu as vrea sa il si alaptez cat mai mult pe baiat, as merge chiar pana la 8-9 luni, 1 an...desi asta inseamna ff putina libertate de miscare pt mine si deja mi-e dor sa plec numai cu sotul undeva! darce nu face mami pt baiatul ei frumos?!

eu fac parte din randul gravidelor grasute. la alexandra am luat vreo 30 kg in plus pe care le-am dat jos repede. de data asta nu stiu cum o mai fi, ca tot am luat vreo 22 kg. am cam intrat in priza sa mai slabesc pana la botez, dar burta nu am cum sa o dau jos asa de repede, chiar daca ma chinui si nu mai mananc deloc dulce! mi-am luat si crema de la mustela pt redefinire corporala, speram sa faca minuni si sa ma trezesc dimineata supla. ash!

despre contraceptie: am luat vreo 3 ani sau chiar mai mult Mercilon cu care mi-a mers foarte bine. le-am intrerupt ca sa raman insarcinata, dar mi s-a parut mereu o metoda asa de comoda si de fara batai de cap, incat atunci cand am auzit de Cerazette mi-au sticlit ochii si mi-am cumparat - cu acordul ginecologului. asa ca de doua zile am inceput sa iau. sunt foarte speriata de ideea de a ramane insarcinata din nou. eram foarte convinsa ca il voi face si pe al treiela copil pana in 30 de ani, dar dupa ce l-am nascut pe vladimir, repede dar ffff dureros si intens, am hotarat sa ma opresc. nasterea asta mi s-a parut mult mai naspa decat prima, si refacerea de dupa nastere la fel, parca m-am descleiat din toate incheieturile. nici acum nu sunt totalmente ok, cum eram eu pe vremuri...

fug la baie ca simt ca imi pica ochii!
o noapte linistita va doresc!

Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Am avut o adevarata zi de duminica!
Dar intai sa felicit sarbatoritii de astazi si sa le urez la multe lunisoare sanatosi, voiosi, papaciosi si team-playeri cu parintii lor:
Eva de Monyca.C
Sorina Gabriela de preety
Mark Theodor de Xor
Alexandru de Boo (my favorite )

Deci, dupa treziri asa: la 1, la 4:20, la 6, la 8, la 9, ne-am trezit de tot si am fost la cumparaturile de week-end, apoi am mai dormit vreo ora intr-o camera cu geamul deschis, apoi mami a avut primele ei 3 ore libere de mai bine de 2 luni, a fost la niste prieteni la o aniversare, iar tati a stat cu Gruia ca baietii, la un bibe de laptic din rezerva congelata! Wow, ce ciudat a fost! Culmea e ca unde am fost erau vreo 5 copilasi dintre care cel mai mare avea 3 ani (motivul pentru care Gruia a stat acasa cu tati a fost sa nu se viruseze acolo), asa imi lipsea soricelul in harmalaia pe care o faceau omuletii aceia! Ii urmaream fascinata, parca eram intr-o poveste plina de culori si voie buna. Abia astept sa intre in gasca si piticul meu!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Buna fetelor,

Cred ca raman fara laptic , nu mai este in debit deloc de unde pana acum nu stiam cum sa mi mai schimb hainele de ude ce erau de la prea mult laptic, umpleam tampoanele pt sani la o ora, maxim doua.
Poate oboseala,nemancatul la timp, nervii, lipsa unor lucruri care in mod obsnuit le faceai inainte etc...si au spus cuvantul.

Intrebare fetelor care din pacate au ramas fara laptic...care au fost semnele la voi?
La mine sunt in felul urmator...sanii nu mai se intaresc sa mi dau seama care e plin si care ba...nu ma mai dor, au scazut in dimensiune, nu mai curg...decat la apasare destul de lunga...
O urmaresc pe fi-mea, insa nu da semne ca i ar fi foame, am cantarit-o pe cel mai imbecil si scump cantar din lume si imi da erori...de unde acum 2 zile aveam 4700 acum avem 4600 sau 4500, nici el nu mai stie ce sa afiseze.Kk face destul de putzin , o data pe zi destul de chinuita.
Sunt trista rau pe tema asta, mai contribuie si vremea.
Ma gandesc cu groaza la cat o chinui eu pe fi mea sa accepte suzeta si o scuipa imediat si cu scandal mare...cum o face la bibe.
Va pup fetelor

MAMY IN EXTASY TOTAL DUPA MAIMUTZICA KARINA


povestea nasterii

bebe Karina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Of, Peety si piti papa Humana SL completare sau cand suntem in deplasare. Si nu avem probleme cu el, chiar daca am gustat si eu din el si e bleah...

Noi avem probleme cu adormitul. Pana nu e sfarsita de oboseala, pana nu plange de 2-3 ori de oboseala, pana nu ne plimba prin toata casa nu vrea sa adoarma si pace. Intr-un final, cand sunt si eu terminata de oboseala si ma pun sa stau jos mai chiraie de cateva ori si reusesc sa o calmez si adoarme.
Acum in sfarsit a adormit.

fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

Buna fetelor,

Cred ca raman fara laptic , nu mai este in debit deloc de unde pana acum nu stiam cum sa mi mai schimb hainele de ude ce erau de la prea mult laptic, umpleam tampoanele pt sani la o ora, maxim doua.
Poate oboseala,nemancatul la timp, nervii, lipsa unor lucruri care in mod obsnuit le faceai inainte etc...si au spus cuvantul.

Intrebare fetelor care din pacate au ramas fara laptic...care au fost semnele la voi?
La mine sunt in felul urmator...sanii nu mai se intaresc sa mi dau seama care e plin si care ba...nu ma mai dor, au scazut in dimensiune, nu mai curg...decat la apasare destul de lunga...
O urmaresc pe fi-mea, insa nu da semne ca i ar fi foame, am cantarit-o pe cel mai imbecil si scump cantar din lume si imi da erori...de unde acum 2 zile aveam 4700 acum avem 4600 sau 4500, nici el nu mai stie ce sa afiseze.Kk face destul de putzin , o data pe zi destul de chinuita.
Sunt trista rau pe tema asta, mai contribuie si vremea.
Ma gandesc cu groaza la cat o chinui eu pe fi mea sa accepte suzeta si o scuipa imediat si cu scandal mare...cum o face la bibe.
Va pup fetelor

MAMY IN EXTASY TOTAL DUPA MAIMUTZICA KARINA


povestea nasterii

bebe Karina






Nicole s-a tot vorbit pe-aici de puseul de 6 saptamani si fetita va are cam varsta asta nu? Ia copila si pune-o la san. Inghite? Stii ca se aude deci n-ai cum sa te inseli.

Nu te ghida dupa sanii care nu mai sunt tari. Sanii tari sunt doar un ceas biologic pentru primele saptamani dupa nastere care te anunta ca e ora mesei lu bebe. In realitate, nu preaplinul de lapte da senzatia asta cat tensiunea din #355;esutul muscular care inconjoara alveolele.

Lasa stresul deoparte, i-l transmiti lui bebe si in plus afecteaza si let-down-ul. Incearca sa nu mai gandesti ca nu ai lapte.

Tine-ne la curent cu ce se mai intampla la voi si daca nu si nu o sa guste si Bebelina ta un pic de lapte praf cu lingurita pana treceti hopul asta.
Edit: Nici cu caca nu te ingrijora deocamdata, odata cu varsta se mai rareste. E moale, nu?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Buna seara tuturor!
Revenim si noi cu detalii despre starea noastra! In seara (joi) in care va intrebam de laptic am sunat la dr neonatoloaga, i-am povestit ca asta mica facuse febra, ca papa bibe si-l da pe tot afara, si ca a facut niste pete micute pe tot corpul (aparute joi seara). M-a trimis de urgenta la Budimex ...
Ajunse acolo am facut analize (sange) plus sumar urina si urocultura... concluzia - usoara viroza plus posibila intelorenta la laptic datorita proteinei laptelui de vaca (analiza asta ca sa fim siguri iese insa in 10 zile)... Anyway acum bem lapte de soia, respectiv Humana SL, pana ne lamurim daca suntem intoleranti sau nu... Problema este ca bebelinei se pare ca nu-i place nici asta si adevarul e ca nici io n-as bea soia... Sper totusi sa=l tolereze si sa nu inceapa sa-l dea afara si pe asta si iarasi sa-l schimbam !!!

In rest, astazi am facut si noi o luna!!!

Mai am o intrebare, dupa ce mananca bibe, si bebeii vostrii sunt agitati vreun sfert de ora, si se strang ghemotoc si ii doare burtica? Astia sunt colicii? Apar numai dupa masa?

Mamica fericita de Sorina Gabriela



asha apar colicii, in timpul sau dupa masa

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Am avut o adevarata zi de duminica!
Dar intai sa felicit sarbatoritii de astazi si sa le urez la multe lunisoare sanatosi, voiosi, papaciosi si team-playeri cu parintii lor:
Eva de Monyca.C
Sorina Gabriela de preety
Mark Theodor de Xor
Alexandru de Boo (my favorite )

Deci, dupa treziri asa: la 1, la 4:20, la 6, la 8, la 9, ne-am trezit de tot si am fost la cumparaturile de week-end, apoi am mai dormit vreo ora intr-o camera cu geamul deschis, apoi mami a avut primele ei 3 ore libere de mai bine de 2 luni, a fost la niste prieteni la o aniversare, iar tati a stat cu Gruia ca baietii, la un bibe de laptic din rezerva congelata! Wow, ce ciudat a fost! Culmea e ca unde am fost erau vreo 5 copilasi dintre care cel mai mare avea 3 ani (motivul pentru care Gruia a stat acasa cu tati a fost sa nu se viruseze acolo), asa imi lipsea soricelul in harmalaia pe care o faceau omuletii aceia! Ii urmaream fascinata, parca eram intr-o poveste plina de culori si voie buna. Abia astept sa intre in gasca si piticul meu!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

dar stii ca ieri a fost sambata?:PPP
ma bucur ca te-ai dezlipit putin de Gruia. e un sentiment ciudat, dar e necesar sa o facem si pe asta. eu prima data cand am plecat la un magazin fara Razvan, parca nu stiam sa mai merg, am stat ceva timp plecata, dar parca-mi lipsea ceva. la intorcere as fi zburat sa ajung mai repede.
de fapt, la fel simt si acum cand plec fara el. am inima stransa, dar parca savurez fiecare moment, il simt la alta intensitate, stiu ca dorul de el nu ma lasa sa stau mult, sau sa nu ma gandesc la cat sa stau. inainte plecam si nu-mi puneam niciodata problema cat timp stau plecata sau ca tr sa ma intorc. acum e altfel, e f frumos:)


poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

LA multi ani pentru puiutzii care azi mai implinsc o noua lunita!
Fetelor, mai este asha de putin pana la sarbatori!
Sarbatorile de iarna imi vor aminti mereu de momentul in care am aflat ca sunt insarcinata. Am aflat dupa Craciun si deja ma suparasem pe Moshu ca nu mi-a adus ce cadou mi-am dorit. Nu stiam ca Moshul este asha viclean!! il iubesc la nebunie si cred in MOS CRACIUN!

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept-oct2008 spune:

La multi ani pentru puiutii aniversati azi:Alexandru,Eva,Sorina Gabriela si Mark Theodor.Sa fie sanatosi si voiosi!

Nikolici, eu am sanii tari (desi nu asa de tari ca in primele saptamani) doar dimineata.Si a fost o exceptie cand am iesit in oras si Daviduta a dormit vreo 3 ore(plus inca vreo ora de stat activ -deci 4 ore in care nu a supt deloc).Dar in rest sanii mei sunt destul de moi si totusi numai asta papa...deci nici eu nu cred ca sanii moi sunt un indicator ca nu mai ai lapte.Sanii tari pot sa insemne ca ai lapte prea mult in momentul ala(stocat)-dar sanii moi nu inseamna ca nu mai ai lapte.
Daca doarme bine si daca ia in greutate cum trebuie atunci problema nu e reala...

Apropo de cantar.E o poveste care in momentul ala mi s-a parut dar acum pot sa zambesc.Deci eu am facut din spital (cand am stat o saptamana dupa ce am venit acasa cu Daviduta pentru o deshidratare) obsesia sa il cantaresc zilnic.Asa ca desi nu luasem cantar initial am luat dupa spital si dimineata la ora 9-9.30 il schimbam, il lasam in pampers si il cantaream.Desi toata lumea mi-a zis ca nu zilnic, dar mai ales ca era hranit doar la san si eu nu am avut de la inceput laptic, am zis ca e mai sigur asa.
Asa....il cantaresc intr-o zi:stupoare!4900 gr fata de 5300 in ziua precedenta.Sa capiez!Am un fisier Excel in care ii notez greutatea si incepusem sa compar, sa scot radicali, sa adun si sa scad si tot nu iesea.Il sun pe tatic:sa sun pediatra.
Sun pediatra care vine acasa:a varsat?nu!scaune foarte dese?nu!atunci nu are cum sa scada 400 gr intr-o zi.Verificati cantarul.Pun o sticla de 2l de apa pe cantar arata 1.89.Deci parea ok(la logica mea de atunci).
Sun pediatra care l-a vazut in spital...nu are cum sa scada 400 gr intr-o zi dar sunt de garda asa ca poti sa vii cu el sa il vad.

Vine taticul acasa, se duce fix la cantar si intreaba:ce cauta astea aici (astea= carnetul de la medicul de familie si inca o brosurica ce stateau sub un picior al cantarului)?Le scoate, cantarim copilul:5600 imbracat.Incep sa plang de prostia mea.....hai sa il dezbracam sa fiu sigura(am recunoscut deja ca ratiunea mea era 0).Avea bine merci cat trebuia sa aiba, cu crestere fata de ziua precedenta, in nici un caz cu 400 gr in minus!

M-am intins cam mult cu povestea mea, dar sper sa nu faceti ca mine.Concluzia:acum il cantaresc mai rar (saptamanal sau cand il dezbrac pentru alte motive- de ex schimbat de tot de kaki intinzator)si inlatur orice obiect pe o raza de 30 de cm de cantar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Sept-Oct super funny povestea cu cantarul.Eu nu o mai cantaresc zilnic, insa vazand ce se intampla cu sanii mei si cu lapticul inclusiv, am pus o pe cantar la 2 zile...sus pe masa de infasat pe plan drept aveam o valoare, jos pe parchet alta...oricum mica fatza de ce aveam cu 2 zile inainte.Un mare .... cantarul de la o firma cu T...beah.
Pb cu sanii ...nu doar ca nu mai am tensiune...intarire...parca nici laptic nu e destul...poate ma insel eu.Karina inca nu face scandal ca i ar fi foame...poate ca si suzy ei este tzitzi meu si adoarme.Inainte nu puteam sa o las ca ii curgea lapticul la greu in guritza de dadea afara tot ce avea in stomacel....acum bobineaza sfarcul ala si nu mai curge.Laptic pare sa fie ceva ceva...insa tre sa traga nene...lupta pt.supravietzuire.

MAMY IN EXTASY TOTAL DUPA MAIMUTZICA KARINA


povestea nasterii

bebe Karina



Mergi la inceput