Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

a, si partea cea mai naspa au fost criticile unei colege care este si ea gravida, naste luna viitoare, iar eu toata sarcina am sustinut-o moral cum am stiut mai bine. sigur ca-i vedeam fundul mare, si petele de pe fata, si o gramada de chestii modificate, dar intotdeauna i-am zis cat de bine arata, ce burtica frumoasa are, ca nu s-a ingrasat mult......credeam ca asa e normal sa sustii o gravida, ca hai sa fim serioase, defectele ni le vedem si singure, nu avem nevoie de altii sa ni le puncteze.

diana 19+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Dyana nu cred ca este o pb asta! important este sa fie sanatos bb si tu!
in rest, colegele or fi invidioase! pe burtica ta! mai ales pe ce ai tu in ea!
Imi place numele ales de voi!
Noi inca negociem!

Bq 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Multumesc pentru urari !

Pai da, citisem povestea florinelei, si chiar ma intrebam ce "bafta" a aavut ea de a dat peste asa un destept... in mod normal chiar daca stratul de grasime e mai mare, se schimba sonda ca sa "vada" la o adincime mai mare, nu se scot ochii gravidei :D
In plus, mi se pare oarecum nedrept, pentru ca eu nu am fost slabuta nici cind am ramas insarcinata...am luat in greutate undeva intre 3 si 4 kg pina in sapt 22, ceea ce nu e putin dar nu e nici mult. Si chiar daca treaba cu obezitatea ar fi o formulare medicala standard, ar fi putut totusi sa fie putin mai entuziasmat...asa, de ochii lumii...

Si mama mi-a spus ca atunci cind a nascut-o pe sora-mea asistentele comentau ca gravidele se ingrasa ca niste scroafe (citez, iar mama nu a ajuns niciodata la 70 kg)...

In alta ordine de idei, stiu ca nu trebuie sa maninc cit 2, dar eu ma ingras daca maninc normal. adica daca maninc sanatos, fara excese, 3 mese pe zi, ma ingras. si ce sa fac, sa fac foame in perioada asta? nu cred...

Pacat ca iti strica cheful, bine ca ne dau vesti bune...

if you can't say something nice, then don't say it at all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Neata fetelor,

Am mai crscut si noi,azi am implinit 19 saptamani

Aris super achizitii,imi place tare mult camera lui bebe,noi din pacate stam la bloc si bebe va sta cu noi in camera pt ca nu voi putea sa-i fac o camera numai a lui.

Dyana27 urata faza cu colegele, in general prietenele se sustin si chiar daca ai arata mai nu stiu cum tot nu e cazul sa fie uracioase,dar eu m-am uitat pe pozele tale si chiar nu-mi dau seama despre ce grasime vorbesti.Arati normal si chiar destul de bine iar daca in sarcina ai mai pus kg pe tine este absolut firesc si necesar pt ca in tine creste o noua fiinta care si ea se hraneste si ia in greutate.Si in plus aceste kg la sf de sarcina le dam jos in cea mai mare parte in primele 4-6 saptamani.Iti spun ca unele persoane mai fac asta si din invidie si nu pt a te face pe tine sa constientizezi ca arati intr-un fel sau altul.Eu zic sa papi ce-ti place ,cat mai sanatos pt bebe si sa nu bagi in seama rautatile , uite un pup si o floricica de la mine.



19+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Bogdana multumim de capitol,tu cum te mai simi mai ai probleme cu fierul?
Mihaela La multi ani sotiorului tau, sa va bucurati impreuna de minunea din burtica si petrecere frumoasa! Si noi am papat azi peste, este foarte sanatos si fetelor ar fi tare bine pentru bebe daca ati reusi sa papati macar 2 mese pe saptamana cu peste.Nu ingrasa de loc si contine multe elemente necesare atat noua cat si lui bebe.
bomboniquefelicitari pt noua sapt, se pare ca schimbam numarul in aceeasi zi
pisigri nu te mai intrista, off doctorii astia, cum trateaza ei totul ca pe o rutina iar noi cat de tare asteptam aceste clipe pt intalnirea cu bebe.Nici eu de multe ori nu il vedeam pe bebe la eco pt ca era monitorul indreptat numai spre dr., il vedea doar tati dar ma multumeam macar sa-mi zica ca este ok .Bucura-te ca este totul ok cu bebe si nu te mai amara cu doctorii astia
elilov tare scump bebe , sa va traiasca papacios si sanatos si sa va bucurati de orice clipa alaturi de el.

Pup

19+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

fetelor, si mie dr mi-a spus sa mananc peste ca este f bun ptr gravidute. nu a precizat de care peste, asa ca eu am mancat de tot felul inclusiv oceanicsper sa fie ok...



silvi 22 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

neata fetelor. Eu am intrat mai tarziu azi pentru simplu motiv ca dimineata la ora 8 un "dashtep" a intrat in fundul sparkului meu abia scos din service
Pe langa fatul ca m-am speriat si eu si bb care inca face tumbe, m-am si enervat teribil: e a 8-a oara cand ma izbeste un tampit si asta in numai un an si 2 luni de cand mi-am luat masina

Am vazut ca vorbiti de kg. Eu zic sa nu va agitati prea mult. In primele zile dupa nastere am "slabit" 14 kg : de la 56 la 42. Iar de perioada cand alaptati nu va mai spun cat o sa slabiti.

Despre doctori cretini care vorbesc porcos: schimbatii. Nu va enervati din cauza lor ca nu are rost.

Despre colostru: eu de exemplu am secretii de colostru inca de acum 2 saptamani. Dar nu toate gravidute au asa ceva din luna a 5-a. la unele icnepe abia in luna a 7-a sau chiar dupa nastere. E un porces absolut normal.

Gata nu mai scriu ca ma lua micutul extraterestru la suturi iar...Cred ca s-a speriat si el de la busitura de dimineata dar sper sa-i treaca si sa nu- fi afectat in vre-un fel ca nush ce-i fac soferului

19+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Pisigri, te inteleg perfect, foarte mult seamna medicul tau de Eco cu al meu. Foarte comunicativi, la fel facea si al meu. Defiecare data la Eco. asteptam cu bucurie si nerabdare...acum am plans si de suparare si de durere, ma simt vinovata ca m-am ingrasat.
Pe mine si acum ma doare burta de la cat a apasat........cu sonda.
Ok sunt obeza...inteleg asta-i adevarul la 84 Kg si intradeavar la mine se depune abdominal.
Dar ce fac mai tarziu ca banuiesc ca o sa ma mai ingras......nu o sa se mai vada nimic?
Oare intravaginal nu mai avem voie sa facem ECO?, cred ca sa nu ar fi probleme..nu stiu intreb?
22+

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

florinela, vroiam sa-ti mai spun ceva: eu ecografie la Herghelegiu am facut la prima sarcina cand eram in 6 sau 7 luni. Pe vremea aia si herghelegiu era mai tanar. Ce mai tin eu minte de atunci e ca n-a scos o vorba, mi-a notat ceva pe foaie si asta a fost tot. In plus m-a invinetit si pe mine si eu aveam 53-54 de kg la 6-7 luni si 1,60 inaltime deci eram o slabanoaga in adevaratul inteles al cuvantului. Nu esti tu de vina, asta e stilul lui agresiv. Sau poate l-ai prins ca si mine in toane proaste

19+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

lysbeth, imi pare rau ptr accident...bine ca nu ati patit nimic tu si bb. sper sa ii treaca si sperietura micutului!

florinela, tu ai zis ca esti si inalta asa ca totusi cred ca exagerezi...esti grasa poate da nu obeza. oricum eco transvaginal nu cred ca se mai poate face la o sarcina asa evoluata. dar e doar parerea mea ...

week-end placut tuturor burticilor si spor la cumparaturi celor care aveti de gand sa mergeti acum la sfarsit de saptamana!

silvi 22 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput