Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ariya, ce tare faza cu Annamaria si bebelul... Mortala...

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna dimineata!
Ma uitam in dimineata asta la lista de cumparaturi de pe prima pagina, si am ceva de comentat:

Citat:
ALAPTATUL EXCLUSIV nu mai are nevoie de altceva! Nici ceai, nici apa! NIMIC! Daca bebe papa si lapte praf si san, atunci da-i lapte praf o singura data pe zi, ultima masa seara. Laptele praf se digera mai greu si o sa doarma mai multe ore pe noapte.


Nu sunt de acord cu ceea ce am bolduit. NU sunt de acord cu o masa exclusiva de lapte praf atunci cand hranesti copilul mixt. Copilul trebuie pus DE FIECARE DATA la san si abia apoi completat cu biberon, daca este cazul. Numai asa se poate creste productia de lapte la san, si in timp chiar sa renunti la laptele praf.
Am hranit copilul mixt timp de 2 luni (probabil era nevoie doar o luna, dar eram eu stresata rau) si dupa 2 luni am renuntat complet la laptele praf, procendand cum am zis mai sus. E mult mai bine pentru copil si mult mai usor pentru mama sa hraneasca copilul la san.






Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 32+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Cami, eu as vrea sa merg joi la targ, pentru ca sper ca va fi mai liber.

29+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Neatza si de la noi, la pranz !
Am citit tot, juma din cap anterior si asta si am uitat !

Iris, intru in concediu din 8 dec, tu de ce asa tarziu? Am vazut ca avem acelasi DPN.

Cristi - ff frumos numele! Imi place mult Stefan!

Selene - imi place starea ta pozitiva. Tine-o tot asa!

Tuchi - te asteptam cat mai des, asta e semn ca te simti bine .

La pup si pe celelalte fete, cred ca mai vroiam sa zic ceva , dar am uitat !

Noi a fost azi la eco, bebe-ul bine, puturos, dormea cu capul in jos, prin urmare iar nu i-am vazut fatza , ne-am delectat cu parul de pe ceafa, la propiu, cica o sa fie un paros , are cu cine semana si cu pulpanele lui.
Avem 1.8 kg aprox, toate in grafic, Slava Domnului! cam atat.
Ieri m-am dus si eu la farmacie cu lista de pe prima pagina si am cheltuit 2.5 mil, dar am luat cam tot, adica maruntzisuri igienice.
Eu de-abia samb ajung la targ si cred ca o sa fie aglomerat , dar nu am cand joi sau vineri si carutzul vreau sa il iau de acolo, ca am parte de demonstratii "live" si ma orientez mai bine.

Pup,

Andreea 32+, cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si tot despre lista:
Nu vad acolo trecute cani pentru baita. 1.E utila o cana pentru umplerea caditei la inceput (nu-i obligatorie pentru cine are muschi si cara cadita din baie gata umpluta pana in camera in care ii faci efectiv baita). Asta daca nu cumva aveti f. cald in baie si-i faceti baie chiar acolo. Eu sigur voi face pentru inceput baita in sufragerie.
2. Este nevoie de o canita pentru clatirea bebelusului.

Cam atat imi trece acum prin cap. Am uitat foarte multe.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 32+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

asa asa andreea, mai zi pt lista ce iti mai amintesti

io am ajuns in extrema cealalta - am inceput devreme cumparaturile de bebe asa ca acuma nu mai am nici un chef de ele. plus ca de atatea luni nu am cumparat nimic pt mine - strang acuma bani sa am sa imi cumpar haine pe cand revin la o silueta normala.

32+ cu Stefan Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Neata (:)) burtici!
Hop si noi mai pe la pranz asa... da' nu se pune ca suntem gravizi! (asa ca nu ne taiati din ore va rugam)
Am inceput si noi sa nu mai putem adormi tocmai usor! De problemele cu dormitu - respectiv amortit, dureri de oase si trezit la fiecare tentativa de intoarcere de pe o parte pe alta nu mai vorbesc!
Sotzu-mi pleaca in delegatie de maine asa ca nu pot fi mai fericita - raman si singurica si cu casa vraiste - cu muncitori care trebuiesc supravegheati!!! Ce ma bucur!!!
Pupam burtici!

32+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

AMR 8 saptamani!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Si tot despre lista:
Nu vad acolo trecute cani pentru baita. 1.E utila o cana pentru umplerea caditei la inceput (nu-i obligatorie pentru cine are muschi si cara cadita din baie gata umpluta pana in camera in care ii faci efectiv baita). Asta daca nu cumva aveti f. cald in baie si-i faceti baie chiar acolo. Eu sigur voi face pentru inceput baita in sufragerie.
2. Este nevoie de o canita pentru clatirea bebelusului.

Cam atat imi trece acum prin cap. Am uitat foarte multe.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 32+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta




Asa este.Am uitat de canitza.Multzumim.

29+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Buna fetele,

O zi buna va doresc la toate.

Eu sunt un pic cam somnoroasa, de-abia m-am trezit sa ma duc la scarbici.

Sper sa-mi revin, ca imi vine sa dorm pe tastatura.

la toata lumea

Crisspy 26 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Bineiteles ca uitasem:
Cristi - superb Stefan!!! M-am gandit si eu la varianta asta, dar nu vreau sa-mi fac gelos consortul ;))))
Ciufik - felicitari pt bebe in grafic!

32+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

AMR 8 saptamani!!!!!!

Mergi la inceput