Copilul ADHD (II)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Maili si Carmen ce mai faceti? Sper ca sunteti ok. Maili, ai avut dreptate, psihoterapia ajuta si e f utila. Noi am reusit sa stam mai mult de o ora la birou si scriem sau sa incercam sa citim, chiar daca facem inca efortul sa legam cuvintele. In rest, am reusit sa corectam multe chestiuni, inclusiv rosul unghiilor. Mai greu este uneori seara, la culcat, cind se hirjonesc cei doi copii, dar asta nu neaparat din cauza lui Antonio, cel hiperactiv, sau nu intotdeauna.
Sa va mearga bine si sa aveti o saptamina reusita. Salutari la toti.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
sunt ceva mai ocupata ca de obicei, asa ca nu am avut timp de postari. Am citit doar.

Anca,
ma bucur pentru voi si progresele voastre. Nu poate fi decat benefic tot ceea ce intreprinzi!

Maili, voi ce faceti?

Noi suntem bine. Uneori mai repede cu temele, alteori mai lalait ....good days, bad days
Tocmai m-a sunat la servici sa ma intrebe cand vin,sta in casa si numai iese afara in fiecare zi, cand vin eu de la servici, de la 16.30 la 17.30, maxim 18 sta afara, asta daca si-a facut mica tema lasata. M-a anuntat ca a facut-o , sper ca si bine!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Buna la toata lumea.Multa sanatate la toti copiii si nu numai.Am o intrebare pentru Anca(ancast), cum ai reusit performanta sa il faci pe baietelul tau sa nu-si mai roada unghiile.Poate ca nu si le rodea chiar asa de tare, dar eu ma confrunt cu aceeasi problema cu baiatul meu mai mare si a ajuns practic sa nu mai aiba unghii mai de loc.Si le roade pana la sange , si apoi se plange ca-l dor degetele, dar nici ca se lasa.Nu stiu ce sa-i mai fac , poate se opreste ca pe langa ca mainile lui au devenit neaspectoase, ii este si foarte greu sa desfaca ceva sau sa lucreze ceva cu degetele.Daca ai vrea sa-mi spui cum ai reusit , si as putea si eu aplica metoda ar fi minunat.Multumesc.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Pt Roxy,
Nu am reusit chiar de tot, dar oricum si le roade mult mai rar, o data, de 2 ori pe zi si intr-adevar nici copilul meu nu are unghii, adica nu am ce sa tai la el, apropo de igiena, dar in parte, in ultimele luni am reusit. Pe linga faptul ca ii atrag atentia, am consultat si pe psihologul care il asista in terapia ADHD si mi-a sugerat sa ii dau ceva in mina, pt ca monentele de ros, sunt mai ales cele in care se uita la tv, in rest, cind scrie, se joaca etc nu si le poate roade pt ca miinile ii sunt ocupate. Prin urmare, cind nu are o activitate efectiva, ci doar se uita (la calculator de asemenea nu si le roade pt ca nu poate de mouse) ii dau un mar, o jucarie, un cub de joc cu variante colorate, orice. La inceput, pina am reusit sa il dezobisnuiesc i-am dat chiar si semninte, desi mie nu imi place ideea, orice, o bila, o masinuta din lego facuta de el, ceva ce tine efectiv in mina. Acum roade mult mai putin unghiile, inclusiv seara, inainte de culcare. Sper sa reusiti si voi, macar in parte. Numai bine,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:


Buna tuturor,

Ma bucur sa aud vesti bune despre copilasii vostri si pot sa va spun si eu ca am tot numai vesti bune.Sunt mari progrese in ceea ce-l priveste pe baietelul meu si ma refer in primul rind la comportamentul pe care-l avea la gradi dar si la faptul ca acum ar merge la gradi si... simbata si duminica . Si-a schimbat total atitudinea fata de cei din jur , parca s-a mai maturizat si e incintat de ideea ca va merge la scoala ( sper sa fie incintat si la toamna cind va vedea ca are si teme de facut nu numai joaca ... ).A devenit un negociator acum mai ales cind vrea ceva in mod special ( inainte era un santajist sentimental ) dar a invatat si ca trebuie sa dea ceva in schimb daca doreste sa obtina un lucru. Mergem in continuare la consiliere unde lui ii place f mult.

Numai bine tuturor,

Maili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Am o intrebare legata de ideea de after scool, poate primesc un raspuns, parca tu Carmen, ai avut o experienta in acest sens. Un copil hiperactiv poate face fata ideei de semiinternat, adica disciplina, statul in banca 4 ore, apoi inca 3 ore cu educatoarea, totul in regim de reguli, forma organizata etc sau sper prea mult? Imi fac griji pt asta, pt ca uneori, va trebui sa il las si la after scool, eu fiind singura responsabila si neputind probabil sa fiu chiar tot timpul libera la 12,13. Este adevarat, Antonio a inteles ca trebuie sa scrie, sa faca litere, sta la birou chiar mai mult de 50 de minute, cu mici pauze, dar fiind un copil care acum doarme de amiza, va putea face fata regulilor semiinternatului? Si inca ceva, Carmen, poate imi spui tot tu, cit timp va iau lectiile? Mai bine spus, in clasa a I-a este nevoie mai mult de o ora pentru pregatirea temelor? Sper, sincer, ca nuuuuuuu.
O saptamina reusita,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,
experienta mea a fost neplacuta, eu o sa ti-o redau succint, desi am mai povestit asta... dadaca plecase si eram total descoperiti! Atunci nu concepeam sa-l las singur in casa ... Desi le-am povestit celor de la afterschool ca e mai altfel, ca nu e copilul care va sta cu nasul in caiet sa rezolve sarcinile, am primit asigurari ca stiu sa lucreze cu astfel de copii, in sinea mea ma bucuram ca sunt unii care stiu ca adhd nu este egal rasfat!,etc Numai ca ... desi intrebam zilnic de copil si primeam asigurari ca se comporta in limite normale...in final mi-au sugerat ca nu se integreaza, etc. Ce cred eu ...ca isi facusera numarul, este si singurul afterschool din oras si atunci e normal sa fie solicitat si un copil mai altfel incurca...asa ca am luat decizia sa il retrag...evident lacrimi si suspine...ideea este ca am descoperit ca poate sta singur acasa , etc. Oricum i-am simtit de fitze pe toti de acolo... asa ca nu regret nimic, a fost doar o experienta (neplacuta!)
Asta este povestea mea dar nu trebuie sa aiba si altii parte de ea. Am mai scris asta, faptul ca ati inceput diverse terapii cu copii vostrii din timp,pana in momentul scolii nu poate fi decat benefic !
Apoi baiatul tau e mult mai mic, cu siguranta e mai maleabil la varsta lui.
Ma intrebi de lectii...sincer la noi au mers toate atat de greoi,eu nu scriam pe forumuri la vremea aia dar sigur aveam sentimentul ca nu va citii in veci !!!! desi primisem asigurari ca este un copil inteligent, etc. Si asa a fost suntem mai bine pe linia scolii.
Altceva ...
Saptamana trecuta ne-am confruntat cu o problema medicala:Andrei a avut o cadere de calciu pe un fond de glicemie scazuta....asa ca am ajuns cu salvarea la spital. Dupa 6 ore de asteptare, perfuzie cu Ca, in final, slava Domnului analizele au iesit bune!!!! ( dar la limita inferioara glicemia si calciu). Oricum o sa le repetam dupa un tratament de 10 zile Calciu si 10 zile pauza. Ne-am speriat rau de tot! Andrei venise de la scoala la mine la servici si urma sa il duc acasa, nici nu vreau sa ma gandesc daca i se facea rau cu 5 minute mai devreme (.....adica pe strada) sau 5 minute mai tarziu ( il duceam acasa si ramanea singur ...si incuiat). Il monitorizam de cateva zile si totul e absolut normal ! Indicatiile au fost cele de mai sus, plus obligatoriu un sandwich dimineata, lucru peste care copilul cam sarea...
Ma ingrijoreaza altceva: faptul ca e ceva mai nervos ca de obicei si printre altele s-a cam ingrasat (parca ceva mai mult ca altadata). Tot cautand pe net am gasit ca tiroida poate da si astfel de reactii, vorbesc de agitatie si nervozitate. Asa ca am hotarat ca peste 20 zile cand repet analizele : pentru problema avuta in special calciu ionic + alte analize, asa cum v-a sugera medicul de familie, sa facem si ceva analize legate de tiroida. Vreau sa-mi spulber aceasta banuiala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Multumesc mult Carmen, si inca ceva, cam cit va iau lectiile? Pentru clasa I-a pot dura mai mult de o ora? Sper ca nu. Infine, eu va trebui sa il las in anumire zile, macar una pe saptamina la afterscool, fiind singura, daca vor accepta sa ramina doar uneori, tocmai pt ca sa nu imi sugereze si mie ceva de genul a ceea ce ti s-a sugerat tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,
normal lectiile nu ar trebui sa dureze mai mult, dar Andrei nu stia mai nimic si i-a venit tare greu ....poate la voi va fi altfel. Tu ai lucrat cu baiatul tau sigur va fi altfel !!! In principal la grupa pregatitoare s-au facut semne grafice, chiar si unele litere, cifre deci cel putin in semestrul I de acomodare e o trecere mai lina ...asa ar trebui sa fie la copii...dar la noi ..nu prea ! Daca nu ne grabeam cu scoala ...poate era mai usor ! Acum imi pare banal dar nu mi-a fost usor deloc ...sincer iti spun cu un sot si o invatatoare care au dat-o mai mult pe seama "rasfatului" ...
Legat de after la noi contractul se incheia la 1 sept si se termina la 31 august, nonstop deci, taxa o plateai idem, adica daca lipseai, concediu etc nu conta ...si doar daca lipseai mai mult de 3 saptamani se accepta o reducere ...niste tampiti !! poate aia ai vostrii sunt mai destupati la minte!
Maili,ma bucur pentru voi
dar o raita dincolo, nimic ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

DA, intr-adevar cu Antonio am facut litere, scriem chiar si propozitii (cu majuscule, urit dar scriem), insa nu il bat la cap sa stam macar de 3 ori pe saptamina sa scriem in ideea de a sti neaparat sa scrie si sa citeasca, ci pt a-l vedea daca progreseaza in rabdarea de a sta la birou si de a intelege sa isi faca lectiile fara of, vai, iar, nu am chef etc, adica testam rabdarea si prin asta si cunostintele. Am inceput chiar si cu cel mic, care are 5 ani sa facem recunoasterea literelor, a sunetelor si bastonasele. Sper sa ne descurcam din toamna. Multumesc mult pt e-mail si numai bine.

Mergi la inceput