Copilul ADHD (II)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,
am mai scris asta, ii dau Omega 3 (acum de la Synergie 1000mg) si alternativ: tei (de la Favisan), inainte hipercalm. Recunosc ac nu sunt foarte coerenta in adminsitrare (azi am uitat...)
Tot vreau sa mai fac ceva pentru atentie si ..nimic de care sa ma agat!
desi fata de anii anteriori s-a imbunatatit. E posibil asta sa ramana si in viitor o "problema"....
Am emotii mari.... si ma mai ingrijoreaza ceva: desi is doreste note mari, laude ...nu constientizeaza suficient ! Adica o nota mica...il lasa "cam" rece...ii tot explic, nu mai sunt calificative , sunt note de la 1 la 10 si vai, vai sa iei o nota mica (rau) ....
Ce sa fac sa il "determin" mai mult, mai bine????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Nu stiu , poate gindindu-ma la stimularea comportamentului pozitiv, ca parte a unei educatii constructive (si nu bataia cum foarte multi romani o concep), poate ar fi util sa ii dai o mica recompensa (nu neaparat materiala, cadou etc, ci iesitul undeva unde ii place lui, prelungitul orei de culcare in weekend etc) la fiecare nota buna, incit sa il incurajeze in a mai lua alta si efectiv sa vorbestgi cu el, sa ii explici. Eu fac asta adesea cu Antonio si chiar daca nu intelege din prima tot, mai stau si alta data cu el de vorba, incercind sa il fac sa inteleaga un fapt pozitiv si nu sa i-l impun. Aca ca avind 2 copii, iti imaginezi cit timp petrec vorbind cu ei.....de toate, uneori e greu, alteori nu as avea prea mult chef, dar gasesc totusi momentele potrivite pentru asta. Este o sugestie si in genere la copiii mei das rezultate, insa nu imediate.
O duminica frumoasa,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Imi cer scuze pt greselile de tastatura, dar ma preseaza copiii sa iesim in parc cu bicicletele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,
am avut momente cand mi-a parut ca mijloacele uzuale de incurajare nu mai dau rezultate....trebuie si altceva ca sa il "determin" mai mult...
Deocamdata am gasit ceva:la sedinta cu parintii ni s-a spus ca vor face si excursii...eu "am adaugat "acasa si altceva - "vor merge doar copiii care invata si iau note bune!" asa ca avem acum ...determinare!
Am emotii amri, vis-a-vis de testari ...sper sa se descurce ...
Isi doreste note mari ... dar astea se obtin cu efort !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
constat cu multa tristete ca nu mai posteaza nimeni pe aici.
Anca,
daca mai intri totusi si pe aici si ai chef de ceva "conversatie",nu uita de invitatia mea ("dincolo" - e ceva mai animat totusi!)
ncolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Buna tuturor mamicilor !

Din intamplare am dat peste un articol pe internet care face o legatura intre ADD si ADHD si consumul de indulcitori artificiali sau de alimente care contin indulcitori artificiali (aspartam, Nutra Sweet, Equal etc.).

Una din surse e mai jos:
www.sweetpoison.com/aspartame-information.html" target="_blank">http://www.sweetpoison.com/aspartame-information.html

Pe scurt, acidul aspartamic este cel care provoaca hiperactivitate. Mai multe gasiti pe internet, caci sunt multe resurse online despre efectele indulcitorilor artificiali.
La copiii carora li s-au scos din alimentatie bauturile dietetice si alimentele cu indulcitori artificiali s-au observat imbunatatiri - chiar nu a mai fost nevoie sa ia Retalin si alte medicatii similare.

Aspartamul, in organism, se transforma in formaldehida - cea folosita la conservarea diverselor vietati... parti din tesuturi etc...

Sunt mamica de copil cu hidrocefalie, dar ciulesc urechile si la alte afectiuni...
Despre ADD si ADHD am intalnit in mai multe materiale.
Spre exemplu, in "Parinti straluciti, profesori fascinanti" de Augusto Cury - o carte extraordinara pt parinti si profesori, dupa parerea mea - face mentionari legate de alte cauze ale ADD si ADHD (parca ofera si solutii, ca profesor).

Sanatate multa si voua si "piticilor" vostri !

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput