Pepenasi de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Va multumesc pentru urarile de bun venit. Asa este Sun numele meu este Flori, sunt mamica a doi pitici.
Alex Gabriel 22.08.2005
Andreea Maria 23.07.2008, cezariana, 3660g, 51cm, apgar 9, 38 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ANA A,ANKA,RALIRALI,va multumesc pt sfaturi...acum,sa nu credeti ca nu ne jucam cu cris.tati,cel putin,daca e acasa,se joaca tot timpul cu cris.acum,de ex se joaca de a"pistruiatul",PT CA LUI CRIS II PLACE MULT FILMUL SI SE IDENTIFICA CU PERSONAJUL PRINCIPAL.

insa noi,inainte sa l avem pe codrin,ne ocupam f mult de el,practic ii alocam tot tp nostru,era mereu in centrul atentiei,iar acum nu mai e la fel....
si eu ma joc in acelasi timp si cu cris si cu codrin,i l pun pe burta lui cris pe codrin,asta ii place lui cris la nebunie,apoi,cris se stramba,face ca vampirul si codrin se prapadeste de ras.
ies cu amandoi afara,ne plimbam,ieri ,de ex,tati a ramas cu codrin si am iesit doar eu cu cris.seara codrin adoarme primul si i spun mereu lui cris,inainte de a adormi ,cat de mult il iubesc,sa ma ierte daca am fost nervoasa peste zi,ii spun povesti.
insa,din pacate,lucrurile din casa nu suporta amanare,tb sa spal vasele,sa spal biberoanele,sa le fac papa,sa intind rufe,sa strang altele.eu n am bani sa angajez o menajera si nici nu pot sa le las pe altadata.
si mie mi ar placea sa l duc pe cris la tot felul de evenimente speciale pt varsta lui,cand am fost la buc l am dus la gradina zoologica,desi ne am cam chinuit pe drum cu bebe.urmatoarea data cand merg la buc,la control,il voi duce la muzeul grigore antipa.
la noi in oras,de cate ori a venit un circ amarat,l am dus si i am cumparat bilet la loja,sa vada mai bine.dar la noi in oras nu am unde sa l duc si cum la gradinita nu e,petrece f mult tp in casa.normal ca se plictiseste.

dupa ce am nascut,am venit acasa,dupa 3 luni de stat in spital.cris se indepartase f tare de mine,eu eram terminata,aveam dureri pricinuite de necroza,dureri crunte,pe care nu le doresc nimanui,nici celui mai mare dusman...ma durea si operatia,tb sa am grija de bebe si de cris,iar eu ma ridicam cu eforturi supraomenesti din pat,aprape o luna am facut febra numai 39/40.plangeam zilnic pt ca ma simteam neputincioasa,voiam sa ma apropii de cris,sa redevenim cei care am fost inainte de a pleca la spital,dar nu reuseam...imi aminteam cum imi spunea in fiecare seara sa l pup,sa i spun povesti,mi era dor de crisul meu de atunci,dar n am mai putut sa l readuc....hai ca ma apuca iar plansul,revin mai incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:

Ana e destul de ingust acuma? Nu ma supar de sugestie si ma descurc.
Le-am pus si in ordine alfabetica inf utile sa ne orientam mai usor si am sters toata lista de capitole de la odisee si am pus numai primul si ultimul ca daca avem nevoie de un cap anume le gasim noi acolo usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare!

Bun venit Irolf!


Sun, cate stie sa faca Thea scumpa.... pupicim iubita mica!
Intr-adevar sunt niste minuni mici copilasii astia!

Cat despre comportamentul celor mai maricei....de cele mai multe ori ei ne tot intreaba in felul lor, in mai multe modalitati....ma iubesti, ma iubesti, ma iubesti?
Uneori devine obositor pentru adult.....din cauza lipsei de timp, a setarii prioritatilor...dar pana nu esti pe cale sa-i pierzi (Doamne feri de asa momente) nu reusesim sa-i apreciem la justa valoare si importanta pe care noi o avem in viata micutului....of....greu sa iasa ceva inteligibil dupa 3 nopti nedormite, dar am incecat.
Sper sa nu fi suparat pe careva.....dar asta este o parere personala....eu era sa le pierd pe amandoua.....si cand am de ales intre spalat de vase si jucat cu DAri....e clar ce aleg:D

Pupicei tuturor...revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Buna

Azi sunt doar cu David acasa.
De azi dimineata tot bag la spalat...in fine am terminat...ufff

Anka, cumnata mananca aproape orice dar nu oricat....

De exemplu dimineata un iaurt, un sandvis fara paine sau o felie cu graham, pe la pranz, fructe, seara cand ajunge acasa pe la 17 mancare gatita, (ocoleste cartoful si morcovul) si dupa 18 nu mai consuma nimic. In rest apa plata la greu si fructe.

A reusit sa dea destul de mult, dar s-a vazut dupa cateva luni.

Mai face abateri cand sunt zile onomastice, sarbatori in sensul ca mananca mai mult, dar fara piure de cartofi sau cartofi prajiti, am zis.
Dulciuri gusta, in principiu ocazional , de pofta.

Felicitari pentru revenirea lapticului! Baga stimulente!

Mai, eu zic ca mamele cu sanii mari au lapte mai mult. Pai ma compar eu cu Bujo si Anaxena care scot 300 ml???!!!

Mai mult de 120ml din fiecare san nu am scos nici la Alex, nici acum , la David.
De aceea dau completare o masa intreaga, ca in general se satura la mine.

Marimar multam pentru cuvintele frumoase si emotionante

Atb interesanta culoarea, te prinde totusi, seamana cu tine Nicolas!

Ana a cata energie si creativitate aveti!

Cuscra bafta azi la concurs! Sa ne povestesti!

Mona seamana izbitor terasele restaurantelor, de aceea te-am intrebat.


pe toate si toti pepenasii!





"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta"

Emanuel Swdenborg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

In primul rand la multe lunitze pentru Miruna de Dia, Alex de Laremi, Eevi Klaara de Yael, Leia Maria de mihamiha, Andreea Maria de Dma.

Si o pentru ingerasul Darius...

Fetele care mi-ati raspuns la ingrijorarile mele cu greutatea fetii si cu diversificatul, multumim din suflet si . Nu nominalizez, scuze , dar imi e sa nu uit pe cineva si sa se supere, ca am neuronu plecat in vacantza.

Am decis sa mai trag de timp macar doo saptamani si apoi mai vedem. Asta dupa ce am avut o noapte de pomina, again. Seara mi s-a parut ca e un pic mai calda fata si am decis sa ii dau 1-2 ml de panadol (ne spusese doctorul sa-i dam "preventiv" din cauza vaccinului). Dar s-a strambat ca toate alea si mi l-a scos aproape pe tot afara. Apoi nu a mai vrut sa adoarma neam, iar pe la 1 jumate noaptea mi-a varsat in pat, da muuuult, ca a trebuit sa schimb tot . Si am observat ca e si fornaita un pic. La ora 2 noaptea in sfarsit am reusit sa o culc, dupa ce a mai supt un pic. S-a mai trezit de vreo 2 ori sa pape cate putzin dar mereu imi mai si varsa si se inceca. Si acum la 12 dupa ce a manacat mi-a varsat . Si nu stiu daca e de la muci, sau e reactie la panadolul ala , sau la vaccin. Ma gandesc ca ea chiar nu stie decat de tzatzi si nu i-a priit medicamentul... Asa ca m-am decis, NU O DIVERSIFIC ACUM. Am vorbit si cu Dianami si ea zice la fel , si am citit si parerile voastre. Sun, bine zici, cu intuitzia de mama .

Sa va spun patzanie azi dimineatza, ca sa vedeti ce tantaloaica sunt . Am vrut sa aspir si io mucii la fata cu batista bebelusului. Io, care pana acum nu am avut probleme cu mucii la nici unul din copii, deci tufa pe subiect . Am incercat intai sa trag cu gura si cum nu mi se parea ca merge bine, am pus-o la aspiratorul smecher fara sac LG de l-a luat barbatu contra alergiei lui la praf, ca pe ala vechi nu-s unde l-a pus prin subsol si nu l-am gasit. O tura a mers, a scos ceva, apoi am marit puterea, ca auzeam mucii in nas da nu mai ieseau, si ce sa vezi: HAAAAP, MI-A TRAS DEVICEUL CU TOTUL, am ramas numa cu capatul in mana . De rasu plansu, ca sotzu nu-i acasa (iar a sters-o ) si eu nu stiu sa desfac dracia asta de super aspirator smecher sa vad unde e deviceul meu . Nu e unde se strande praful, ca acolo e recipientul transparent si se vede; probabil e pe furtun, care furtun nu stiu sa-l desfac ca sa recuperez "batista". Sa vedeti voi ce patzesc daca i-am stricat aspiratorul lui mult-iubit, cu care se lauda la toata lumea (io nici nu dau cu asta de obicei- bine ca acu nu am mai dat de muuult din lipsa de timp, da numa el - de frica sa nu i-l zgarii cumva, ca mi-o capat . Nah, ce tantaloaica sunt!

Marimar, super citatul . Din pacate si eu am facut de multe ori asa cu Matei, i-am zis ca nu am timp sau ca sunt obosita si ma supar cand ma trezeste . M-ai facut sa reflectez... Multumesc pentru dusul rece .

Mai fetelor, ce zic Anka si Ana in materie de copii e super util. Si eu aplic multe din ce au zis ele si altele care probabil nu au apucat sa le scrie, numa ca nu am timp sa scriu (nu stiu cum face Anka de are ). Ascultati la ele cu atentie !

Sibylle, o pentru tine special ca iti faci timp sa te ocupi de campania pentru Sonia. Sa-ti dea DD sanatate!

Fug ca trebe sa scot rufele murdarite azi noapte cu vomatul fetii si sa le intind.


Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
poze
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf1 spune:

Flo eu nu cred ca marimea sanilor are legatura asa mare cu cantitatea laptelui, eu una nu m-am mulas niciodata sa vad cat scot. I-am dat sa suga si daca nu plange si i-a in greutate bine nu mi-am facut probleme. La fel am procedat si la Alex, Cel mare care a papat lapte de la mine pana la 1,5 ani, cam mult ce-i drept, dar nu-mi venea sa-l intarc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Pentru fetele care se ingrijoreaza de greutatea bblaselor, uitati www.pediatre-liberal.org/Documents/Cabinet/Courbe%20de%20croissance%20fille%200-3%20ans.pdf" target="_blank">aici curbele de crestere. Treceti pe grafic valorile de la nastere pana in zilele noastre :) si vedeti unde se incadreaza copiii vostri. Daca va da o curba paralela cu cele prezentate e OK.




Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Am revenit.

Deci, spuneam ca e fata fornaita si io afoana pe subect . Intrebare: e posibil sa se inece din cauza mucilor, nu? Plus ca in ultimele zile, vreo 3, ne trezeam cu un ochisor lipit (pe care l-am curatzat cu un colt de batista muiat in laptele meu). Bah, si noua ne-a facut vaccinul de 4 luni ieri . Dar a ascultat-o la plamani, i-am spus de ochisor (ne-a zis sa-i punem tobrex), plus ca ieri nu avea asa muci... Sper sa nu avem probleme ca am facut vaccinul si uite ca se pare ca suntem acum un pic racite .
Matei are de cateva zile nasu infundat si muci la greu, ma gandesc ca poate a luat si fata de la el si abia acum se manifesta .

Fug ca plange .

pup you all,

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
poze
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Salutare,

Sarumana de parere ,Anka,inca ramane sa mai studiez treaba ,cel mai probabil dupa 4 luni o sa-i dau si eu cate ceva de papa.

Capri,nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi f tare legat de greutate din 2 motive dupa parerea mea:
1.asa este metabolismul ei,este mai slabuta de fel si probabil te mosteneste pe tine
2.cum zicea si Vicky,daca nu scade si se mentine pe linie ascendenta nu e o problema.
Pt ochisor,picura-i chiar in el laptic ca e mult mai eficient(pe incercate).

Sun,bine ai revenit,mie una mi-a fost dor de intelepciunea ta

La multi ani ,sarbatoritilor de azi!
O lumanare si o calda imbratisare pentru bebe DARIUS SI CAMY!


Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput