Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

fetelor bbii vostri plang seara??al meu saracutzul plangea in fiecare seara cate 3-4 ore nu mai stim ce sa-i facemaseara a inceput de la 6.30 si a plans pana la 11....



Mamica de bobocel David-Mihai

nusha si Alexia plangea asa mult,insa pe masura ce a trecut timpul a mai scazut perioada de urlat..si eu am inteles de ce plangea..ii era foame si eu nu stiam,ptr ca ii dadeam o anumita cantitae de lapte si ei ii trebuia mai mult.
Plus ca seara sunt mai obositi,ii mai doare si burtica...

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_c20 spune:

neata

offf mamici...majoritatea va plangeti ca bb nu papa si nu ia destul in greutate.eu ma plang ca al meu ia prea mult.
azi dim am fost in policlinica sa l mai vada o dr pe Sebi, si acelasi lucru ne-a spus (numai ca ea nu parea chiar f ingrijoarata), ca ia cam mult, ca e ca fat frumos care creste intr-o sapt cati altii intr-o luna...Sebi al meu are 67 cm si 7,5 kg la 2 luni si 10 zile...
am fost sa repetam si tsh-ul si nu a putut sa-i recolteze, nu i-a gasit vena si a zis ca nu-l inteapa degeaba, dar el oricum a plans, la fel si eu.pe la 12 sa o sun pe dr initiala, parca vad ca iar ma sperie cu endocrinologul cand aude ca puiul a luat 1 kg in 3 sapt

Iesencele mele, spuneti-mi la ce pediatri mergeti voi, poate mai cer si alte pareri

Anca si Carla...plimbaretele noastre.Pe sub costumul de cosmonaut ce-i dai?si ce e ala costum de cosmonaut?fashulet de iarna?intreb ca sa am idee cam cum sa-l imbrac pe Sebi, ca paite eu is cam nebuna si scot copilul prea dezbracat ca sunt eu in calduri

Nushulica, si Sebi are bubite la barba, mie mi a zis sa-i dau cu albastru de metil, dar i-am dat doar cu ser (de la Isophy), ca apar si dispar si sa nu-l colorez degeaba.daca trece lui Davidutzu, incerc si eu la Sebi,

Felicic,stii sa binedispui omul cu povestirile tale, tragi-comice

Eva, eu am avut durerea de sold pe timpul sarcinii... stiu cat e de dureros.

Nerantula, dar nu te mai stresa, important e ca ia in greutate, doar il hranesti cu piept...ziceau fetele ca mai bine 500 gr cu san decat 1000gr cu formula!

Sabinel, mai scoate printesa limbuta?

fetele...eu cred ca am devenit frigida, dar eu...nema sieks de vreo 10 luni, cred ca nici nu mai stiu cum se face, dupa cele 40 zile am fost la control si dr mi-a zis ca o sa am o stare de disconfort si mie mi-a fost frica sa incerc ca daca se desprinde cusatura, apoi, cand parca aveam ceva chef a venit menstruatia...acum sotul asteapta nerabdator sa plece musafirii ca sa primeasca si el ceva

pe toate...o zi frumoasa!

mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)

minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Nusha, in cea mai mare parte ai dreptate, insa eu inca nu mi-am vazut copilul zambind, e destul de plangacios, chiar si in brate, ca nu-l las niciodata sa planga singur in patut sau altundeva, si in brate plange mult si ma dispera
Ramo , eu nu am problema cu laptele, adica am destul, problema mea e ca nu-l papa bebe

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Ramo nici eu nu mai dorm ziua cand doarme Alexia si seara sunt rupta.Uite acuma doarme de la 8.30..puteam de numa,da nuu pot.
aly esti totala,ne luam de mana,si la mine cam tot atat a trecut
nerantula las ca-i trece lui perioada de plangaceala si atunci va fi numa un zambet

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Andy
Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_c20 spune:

Nushulica, dar ce frumusete ai si se vede ca a crescut!...Dne cat e de dulce!

Nerantula, ia pompa si scoate lapticul si pune-l la pastrare, sigur o sa ai nevoie mai incolo!

mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)

minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Aly, ti-am trimis si privat dar acum am vazut ca ai si postat mes pe forum. Pai daca doctorul nu e ingrijorat, nu te mai stresa atat. Eventual repete-i analizele pentru TSH. grasunelul cel scump. Stii ca se zice ca de-streseaza Go for it!

Nusha, super dulce David!

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

neata!
aly, o scoate, insa mai rar de cand si-a descoperit degeteleoricum are 5700 g si a mea si n-are inca 2 luni. ii fac la sfarsitul lunii analiza sangelui.
nusha, pediatra mea a zis ca johnson e recomandat de la 3 ani in sus si o cred. am vazut in ce hal se iritase a mea: fata, gat, piept, spate. citeam tot la fete ca poti face un mix cu ulei de masline fiert la bain-marie si-o fiola de vitamina A. cica face minuni.


poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Multumim frumos de urari[pup pe toate!

300,mie mi-a dat dr inca din maternitate tema de gandire pentru controlul de 6 sapt ce metoda contraceptiva vreau.Si mi-a zis ca daca e de sterilet mi-l monteaza atunci,la 6 sapt, dar sa imi iau gandul de la bb2 macar doi ani.Deci nu se recomanda decat daca stii ca 2 ani minim nu ai alte intentii...pe mine nu m-a atras din start varianta, asa ca nu am facut alte investigatii....eu iau cerazette cat o sa alaptez.

Aly...ce maaaari sunteti...nu va urez la mai mult deocamdata, ca vad ca si asa e un motiv de stres....


sunt de acord cu Nusha.....vrem nu vrem avem tendinta sa comparam cat creste al nostru cu altii....nu e bine deloc.Sa ii lasam sa creasca fiecare in ritmul lui si sa ne bucuram daca dorm linistiti...ca asta e primul semn de indestulare.

Mamica implinita de David (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

fetelor bbii vostri plang seara??al meu saracutzul plangea in fiecare seara cate 3-4 ore nu mai stim ce sa-i facemaseara a inceput de la 6.30 si a plans pana la 11....



Mamica de bobocel David-Mihai


Groaznic!!! Asa mult?
Luca nu a plans niciodata mai mult de maximum zece minute, si asta cand suntem noi la masa si ba il luam in brate, ba il punem in leagan!

De ce plange asa mult? Nu se opreste daca il iei in brate? Dar daca il pui la san? La noi cum punem mana pe el, inceteaza si zambeste.

Mai plange cand sunt la dus, dar cu opriri, nu intr-una. Azi, de ex, s-a speriat de jucariile zornaitoare de la leagan, si da-i urlet, dar l-am calmat cu tzitzi si pupici! Un motiv trebuie sa existe pt plans, trebuie sa il gasesti, doar!



Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Neata!!!!!


Am facut si noi aseara vaccinul si am trecut cu bine peste noapte!

Nushulica sa va traiasca micul crestin!
Laureta
sa va traiasca micuta crestina!Ce este floricica aia de care vb,ca nu inteleg la ce va referiti tu si Nusha?


feli vreau poze cu falcone,nu ma intereseaza cu ce il imbraci eu vreau sa vad falcute da????????

Alexa si mami ma bucur ca iti plac huggies,noi am trecut deja la nr 3ca am facut niste pulpite....

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput