Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (82)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Hey,

Am vazut pozici de copii draguti si mamici frumoase, Roxanaz m-ai lasat cu gura cascata, iete-te la ea cum arata dupa 3 saptamani, frate dar ce iti puneau aia in mancarea aia pe care o comandai de la restaurant??? Poti sa-mi scrii pe PM, dc nu vrei sa-ti dezvalui secretul in public.

Alinuk, tu parca intrebai de epidural, pai tocmai asta e problema ca nu aici nu mai ai voie sa te dai jos din pat dupa ce iti pun epidurala, nu te poti plimba asa cum ai facut tu. Din cauza de insurance, ca au fost persoane care au ametit si au cazut si s-au lovit cu capul de diverse chestii si dupa aceea au dat spitalul in judecata pt milioane de dolari!! De aia isi iau orice masura de siguranta si te pun sa semnezi saptezeci de mii de hartii inainte de orice interventie. Plus ca o data cu epidural, asa cum ni s-a spus, mai vin si alte medicamente si intentia mea (si am vazut ca in general aici)este sa minimizez medicatie care nu e absolut necesara. Dar fiecare decide ce e mai bine pt bebe, o sa vad si dupa ce vorbesc cu doctorul, am inteles ca mai sunt variante de analgezice mai putin radicale ca epidurala.
In ceea ce priveste epiziotomia, aici e alt trend, nu se face interventia din start, pe banda rulanta si procentul de rupturi este f f mic, se incearca sa se combata o posibila ruptura prin aplicarea de comprese calde cu ulei sau apa in timpul expulziei, plus ca nu te grabeste nimeni, nu se grabeste travaliul si expulzia si se lasa lucrurile sa se desfasoare natural, cu cat mai putine interventii. Toate astea difera insa de la spital la spital, politicile sunt diferite, astfel ca la un spital o sa gasesti rata de cezariene 30% si la altul 15% (mai apreciate sunt acelea care au rata mai mica), intr-unul se face epiziotomia de regula, in altul nu...si tot asa.

Yashy felicitari pt baietel, esti soacra cu doua nurori acum

Azi imi vine fotoliul pe care l-am cumparat ieri, presimt ca o sa stau in el toata ziua.

www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Naty, tocuri la blugi? eu de 2 luni n-am mai iesit din adidasi. Azi am vazut niste mosi craciuni imensi si jur ca din profil seman cu ei...aveau niste burti mari de tot...

Cadia, tu nu cumva o descrii pe soacra-mea? Eu nu ca sunt stresata, sunt super stresata de faza asta. Parca vad ca se instaleaza la mine sa ma ajute in primele luni pana prind puteri si o dau frumos afarica pe usa...Asa a facut la Ioana, venea dimineata si pleca noaptea...ma si ajuta cu cumparaturi, o supita, o matura, dar nu mai puteam frate, preferam sa nu mai faca nimic si sa fiu iar stapana in casa mea. A mea are pareri pentru orice si si le expune cu mult aplomb. Acum va fi la fel, ca parca vad ca in primele saptamani va trebui s-o duca/aduca ea pe Ioana de la Gradi...si mor numai cand ma gandesc...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

anuc eu nu prea port blugi, decat in weekend si uneori vinerea (cand nu am intalniri). In rest, tinuta office.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 30+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edinutza spune:

Just_ma alatur tie!eu una asa sunt de fire si se comenteaza mult in spatele meu cat si in fata mea ca am sange albastru ca trebuie sa fiu anuntata inainte sa vina cineva la mine,la care eu calma si ferma am raspuns da!acu toata lumea stie ca nu are ce cauta la mine fara sa fiu anuntata!si in afara de asta mi se pare o lipsa mare de educatie sa mergi la cineva neanuntat(bineinteles daca e vorba doar asa de kiki si de sanki)!in caz de urgenta nu zic nimic,poate are nevoie de un ajutor,
faza e ca acuma dupa ce am sa nasc o sa fiu anuntata,dar nu vreau nici asta,vreau sa vina cand o sa fiu eu dispusa si pregatita sa ii anunt !ai poate sunt prea rea!

Naty_si eu port tocuri si ma simt f bine incaltata cu ele si mie mi se pare ciudat dar parca as avea echilibru mai stabil!

Miere_sa il stapaniti sanatosi!

Bebelusi_daca mai continu cu explicatii de genul,te mananc!imi curg balele de la orice si tu mai invarti cutitul in rana...

Edina `de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

anuc am vazut si eu pozele de pe mail-ul comun. Amandoua sunteti tare frumoase.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 30+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

daca tot e ziua pozelor, am trimis si eu cateva poze pe mail-ul comun, facute exact in zilele conceperii Nadiei

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 30+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buna, fetelor!

Cine zicea ca ne bate pe amandoi? Adica pe mine si pe "dansul"? Daca ati sti la ce s-a ajuns... Parca in fiecare zi cineva, ca nu-mi vine sa cred ca ceva, ii otraveste sufletul... Sa va fereasca Dumnezeu de "alinturi" telefonice cum am primit eu...

Am fost la doctorita de familie de aici. A spus ca nu este nevoie sa fac nici analizele de hepatita B si C, nici analiza de streptococ B, nici vaccinul antitetanos, ca doar n-o sa-mi taie medicul cordonul ombilical cu sapa.

Cam atat, deocamdata, mi-e mereu somn si pofta de mancare nu prea... I-am povestit celei mai bune prietene de situatie, dupa ce l-a injurat bine, a zis ca sigur are pe cineva, imposibil sa se comporte asa fara motiv... Si are nu de ieri, de azi, ci de mai mult timp...

Va pup si va multumesc inca o data pentru sustinere.

cu Daria Nandini

http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

selene - bine ca ai prietene la cluj sa ai cu cine sa stai de vorba



31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Selene, analiza pt streptococul B trebuie facuta OBLIGATORIU! Nu are legatura cu taiatul codonului sau instrumentarul folosit, si poate da complicatii serioase la noul nascut dc nu se face tratamentul adecvat inainte sau in timpul travaliului. Mai consulta si alt medic, nu mi se pare ok sa-ti spuna asa ceva.

www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

salutare burticutze,

v-am citit cam toata ziua dar mi-a fost lene sa scriu, azi nu am fost in apele mele.
Am vazut poze cu bebei frumosi si cu mamici slabe... l-am anuntat pe sot ca la cat m-a tinut in post de la o sa recuperam dupa ca sa ajung .
Bebelusila mine radu pleaca la servici la 6.30 si dupa ce pleaca el, eu iau masa de dimineata, apoi mananc la 10-10.30, 13-13.30, si apoi la 16.30-17 cand vine Radu...poate si mai devreme, iar dupa aceasta ora mai mananc fructe sau beau lapte.
Edinutza ce faci? ce bine ca ai net ca sa putem vorbi.. sa ne fii alaturi.
Selene ma bucur ca ai ajuns cu bine, sper ca totul sa fie bine. Noroc ca ai prieteni aproape, si noi iti vom fi alaturi.
Yashy felicitari pt baietel!!!



Poze ..
http://bd.lilypie.com/W4rsp3.png

25+
Doamne ajuta-ne sa ne creasca mari si sanatosi bb-ii.

Mergi la inceput