Cirese de mai-iunie 2006 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Sa -ti mai raspun un pic.
Evident ca sunt medici si medici si cu asta basta, uni vai de capul or altii super. Am o astfel de dr. la IOMC nu ma de reprosat nimic doar ca in cazuri grave de febra 40 chem salvarea si ajung pe la altcineva.
Eu de fapt voiam sa spun ca la fiecare raceala se repeta acelasi tratamen ca si cum ar fi singurul si unicul si nu da rezultate si ma gandeam sa ma mai informez si eu si se pare ca ma blocasem la faza cu "siroapele" de tuse.
deci Stodalul e si una e si alta ba chiar si secretolitic. Eu l-am incercat dar nu i-a fluidizat nimic, am incercat si cu Sinupret si nici ala nu i-a fluidizat, si acum ma intreb daca eu chiar stiu ce-i aia "fluidizare a secretiilor". Poate nu stiu. Mai mult ca sigur. Lui Mihnea ii raman mucii grei in nas, face creuste , se aude harait, are tusea plina, dar mucii nu ajung sa-i curga in gura. Si eu stiam ca asa ar fi bine torusi.

>...revin ca nu ma mai inteleg cu Irina....

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi



Cam la fel se aude si la Andreiut. Are mucozitati undeva, dar nu reuseste sa sufle ceva in batista...se aud, chiar respira pe gura din cauza asta. Si tuseste clar cu "plin", mai ales noaptea.

Ieri seara am folosit batista bebelusului, si, culmea, a stat cuminte, nu s-a ferit, n-a plans... cred c-a inteles ca-i face bine. Dar nici asa nu reusesc sa curat pre mult.

Azi vine la cresa doctorita de acolo, ca vine odata pe saptamana, martea. Am rugat sa-l asculte, poate-mi spune ce sa fac...ce sa-i mai dau.

Despre dinti: intai il las pe el sa se spele, apoi ii iau eu periuta si-l frec bine pe dintisori. Nu terminam spalatul pe dinti pana nu fac eu asta. Nu are tartru, si numai 2 dinti sunt ingalbeniti, de-aia presupun ca e de la vre-un medicament administrat.



Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Poze noi:

http://s228.photobucket.com/albums/ee268/iulicutu/octombrie-noiembrie%202008/

Am plecat. Ne-om mai citi. Ma mananca degetele sa mai scriu, ca am vazut ce ati mai scris recent, da' am treburi. Le luam pe rand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Ellax,!
Diseara sotul are lectura obligatorie cu posturile tale.Si noi facem parte din grupul tuse+muci.Sincer, eu nu cred in imunizari, asa ca Victor nu a luat nimic.Dar 'siroape' de tuse nu prea mai avem de incercat.Eurespalul este scos de noi de pe lista, face extraordinar de urat la el.Eu am aceeasi parere legata de medici.Am intalnit medici foarte buni si pe altii nu stiu cum sa-i numesc.Numai bine!

La multi ani Paul-Victor!

Arleena, eu sunt profesoara si cred ca , atunci cand vor creste, copiii mei nu vor merge la scoala mea.Nu e deloc didactic sa predai la o clasa in care invata copilul tau.

Carmina, ii va trece plansul Irinei.Si Mihai a avut o perioada.Eu ma bucur ca il am pe Mihai, caci asa am cunoscut bucuria sa ai un bebelush.La Victor eram stresata rau de tot.

Numai bine!

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?savedsettings=2550155157#photo2550155157/" target="_blank">Saru Dornei 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Arabela ai dreptate abia acum ma bucur cu adevarat a am un bebelus sunt mult mai constienta de el si de ccea ce face pt ca nu mai am stresul si frica care m-au insoti la primul copil. Insa se pare ca acum ma pucur din plin, yuhuu, stie ea cum sa-mi atraga atentia .

Uite ca eu am fost mai fraiera si am crezut in imunizari, dar retineti "am fost".

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Andreea, sa ne spui ce ti-a spus doctora cu mucii aia care stau ascunsi. Sanatate lui Andrei !

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

intru rapid caci nu prea am timp.

Ellax

Stiu ca in tara nu sunt la moda acele "humidifiere".Aici se foloseste ff mult .La inceput nu le-am dat importanta, dar nu stiti ce mult ii ajuta pe copii cind sunt raciti.O colega m-a tot batut la cap sa cumpar .Cind l-am luat mi-a zis "vei vedea diferenta".Si va spun ca exista.Ii ajuta pe copii sa respire mai bine, iar mucii devin mai fluizi (sa zic asa). Ii ajuta pe copii sa nu mai aiba nasul infundat.Eu il las sa mearga toata noaptea si chiar ziua cind dorm.

fug acum...

la livada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui abibrinza

Ellax,!
Diseara sotul are lectura obligatorie cu posturile tale.Si noi facem parte din grupul tuse+muci.Sincer, eu nu cred in imunizari, asa ca Victor nu a luat nimic.Dar 'siroape' de tuse nu prea mai avem de incercat.Eurespalul este scos de noi de pe lista, face extraordinar de urat la el.Eu am aceeasi parere legata de medici.Am intalnit medici foarte buni si pe altii nu stiu cum sa-i numesc.Numai bine!

La multi ani Paul-Victor!

Arleena, eu sunt profesoara si cred ca , atunci cand vor creste, copiii mei nu vor merge la scoala mea.Nu e deloc didactic sa predai la o clasa in care invata copilul tau.

Carmina, ii va trece plansul Irinei.Si Mihai a avut o perioada.Eu ma bucur ca il am pe Mihai, caci asa am cunoscut bucuria sa ai un bebelush.La Victor eram stresata rau de tot.

Numai bine!

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?savedsettings=2550155157#photo2550155157/" target="_blank">Saru Dornei 2008

La multi ani si la Victorasul tau
Noi abia mai pe seara ne-am dat seama ca azi e sf Victor
(si eu tot profesoara ma simt macar ca am plecat de la catedra de cativa ani... sper sa ma intorc acolo)

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ellax, iti doresc putere in a-ti urma indemnul inimii. Tu stii cel mai bine ce este mai bine pt tine si fata ta pe termen lung. Viata e grea dar putem sa o dirijam totusi cum vrem noi. Uneori o despartire e cel bun lucru care ni se poate intampla. Exista o vorba "Some of Gods greatest gifts are unaswered prayers" si e foarte adevarata, am simtit-o si eu pe pielea mea. Totul va fi bine

Cat despre imunizare, la noi merge, noi nu folosim medicamente, dar lucram simultan la imunitate pe mai multe planuri. Mancam sanatos (incerc sa-i dau cat mai multe legume unde folosesc mult ceapa si usturoiul facand mancaruri asiatice),KAILAN nu prea primeste dulciuri,nu bea lapte (care de fapt este daunator) fiindca produsele lactate produc mucus in abundenta, dormitul, curatenia, folosim Echinaceea deja din vara si chestii pe baza de homeopatie. Kailan a fost doar in a-2 saptamana de gradinita grav racit, l-am tinut o zi acasa si de-atunci nu mai avem probleme. El nu a luat niciodata antibiotice sau alte medicamente. L-am tratat numai cu homeopatie. La el la gradintia au fost copii cu scarlatina si ne-am speriat ca si Kailan se va molipsi dar uite ca nu s-a atins de el. Eu cred in imunizare dar trebuie lucrat pe mai multe planuri si trebuie stiut foarte bine care mijloace homeopatice intr-adevar au efect. Daca cineva e interesat/a de substantele cu care il tratez pe Kailan le pot scrie aici sau pe PM. Si tin sa spun ca, KAILAN are un teren alergic, deci din start are probleme cu sistemul imunitar.

Va doresc multa sanatate voua si puiutilor vostri!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Intai cu sanatatea - noi avem impotriva aerului uscat o cratita pe calorifer - de cand incepem cu caldura, acolo sta, cu sare grunjoasa si apa - uneori si ceva uleiuri.
Asta il ajuta f mult pe Paul - sa nu vorbesc prea devreme (sper) noi am avut doar o dat antibiotic, la 6 luni, la bronsiolita facuta pt ca vaccinul a fost facut pe inceput de raceala... am schimbat medicul si acuma e mult mai bine

Apoi, la mamici de fetite - Carmina, Ella - si Ana mea (citez pe Ella ) e tare sensibila, cand se supara pe ceva poate sa urle cum nu am crezut ca poate urla un copilas asa micut... si se linisteste ff greu. Sunt tot timpul cu ea - a stat fara mine doar de cateva ori cel mult cate 1 ora sau asa ceva, ca mi-e groaza sa nu o apuce ceva suparare si sa nu o poata linisti altcineva.
De cand a mai crescut s-a mai linistit dar cand face, face. Azi, de exemplu, am stat toata dimineata dupa funduletzul ei ca era cam sacaita - da' la un moment a trebui s-o las, ca am avut programare la dentist si trebuia sa ma imbrac, nu-i asa? Atat de rau a plans in alea 5-10 min ca eu cred ca am imbatranit vreo 10 ani..... si n-am avut incotro, eram deja la limita cu timpul.
Paul n-a plans ca bebe niciodata asa - plange acuma, cand se tem e ca-l trimitem la culcare... eu care as vrea sa ma trimita cineva de 10 ori pe zi la culcare insa asta cred ca e din cauza ca peste zi de obicei merge la bunici - nu ma descurc singura cu amndoi pe un motiv stupid, cum adoarme Ana, cum incepe Paul sa strige s-o trezeasca.... asa ca musai sa-l duc. Ii place foarte mult acolo, cu bunicii, insa cred ca-i este foarte dor de noi, asa se lumineaza la fata cand ne vede de parca lipsim cu lunile - si merge cam 5-6 ore pe zi la bunici (2 ore oricum doarme). Peste vara mergeam si eu acolo, la plimbare cu Ana, acuma mai greu ca e ziua mai scurta.

Insa vine reversul cand se dragalesc - cand vad fata Anei cum se schimba pentru Paul, e pur si simplu fascinata, si el o iubeste tare mult desi uneori vrea sa mai fie numai el macar asa un pic... sa nu ne mai imparta cu nimeni cum era acum 5-6 luni

Na, ca m-am lungit si eu, in loc sa fac nani... ce-o sa mai plang maine cand o sa ma bat cu freza de usi de nedormita ce-o sa fiu

livada toata, cu mult drag.

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

M-am mai linistit si eu afland ca nu doar fata mea plange asa. Azi a avut program de la 6 la 9 seara. Nu incontinuu, dar a apucat-o brusc in reprize de cate 15 minute. pe urma a aodrmit si doarme si acum.

Neda, eu stiu de umidificator, dar cand avea Mihnea bronsiolita medical ni s-a recomandat un Purificator, pe care l-am cumparat. Ok, simt ca in camera aerul este mai proaspat dar asupra lui mihnea nu a a vut cine stie ce efect...asta daca nu doamne fereste, fara purificator Mihnea ar fi fost non stop racit...nu ca acum am fi prea departe de starea asta.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput