Sezatoarea canadiana (114)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

mikiion, sincer nu ma uit de data asta...noroc ca sunt 2(3) partide si mi-e cam clar...doar nu ma vad votand cu quebecii ...asa ca oricat de rai ar fi liberalii, nu prea e de ales...asta e optica mea. la federali am mai avut un pic de bataie de cap ..ca erau mai multi pe scena, dar mi-am dat seama ca nu e ca in Ro, aici e vot nominal, deci trebuia votat cineva care chiar are sanse...altfel e risipa, ramane doar statistic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim

Servus fetelor dragi

Pt caderea parului - recomand calduros (experimentat cu efect f bune) - Kerastase Specifique de l'Oreal (noi l-am "descoperit" in Italia - de fapt la recomandarea cumnatei sotzului)

Lorelai

As a woman, I have no country
As a woman, I want no country
As a woman, my country is the whole world.
Virginia Woolf


da am auzit si eu de Kerastase ca ar fi bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel


mey, ma enerveaza astia...natia lu' «talpa-ncinsa»...o fi asa degrandat sa porti sosete la -x C...chiar asa ?..adica iti indesi caciula , manusi , fular, etc...semn ca e «cam» frig ..dar picioarele le lasi goale -golutze in balerinii de asta-vara...ok, nu ti-o fi frig, dar parca mai tine si de aspect...ca iarna nu-i ca vara , nu ? ..ma rog, o fi o meteahna romaneasca ..prin Toronto la fel umbla lumea ?

hai ca mi-am spus of-ul de dimineata ..ma intorc la munca.

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



tot asa mai umbla si pe aici
colegul meu (singurul de fapt in team - vai de el)inca nu a renuntat la pantalonii scurti azi l-am facut sa plece din zona in care avem birourile sa povestea o colega cum s-a dus ea la un club de barbati inainte de nunta si unde le-a pus banii; s-a inrosot si a plecat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Laurajr, pai daca nu vii acum, atunci ne dai motiv sa ne mai intalnim si altadata, si inca o data, si inca o data, pana ti-oi gasi si tu un weekend liber candva – oricum tu ai cale lunga de batut si e de inteles. Eu vreau sa mai dezmortesc mamicile de mai aproape ca daca le prinde inghetul in postura asta raman de neconvins pana la primavara. Si la cat de lunga-i iarna aici…

Olga, bebe sa fie sanatos si tu la fel, ca-n rest, kg se duc pe apa sambetei. Pupam printesa, ii faci cadou dublu lui Tony daca e fetita.

Simona, hai ca ai fost de coma cu umerasul de 500$.
Cu bulele tale de clabuci de pe frigider, de ce nu iei frumos o cutie de bureti de-aia magici (are poza lu’ Mr. Clean pe ea) care doar ii umezest isi stergi cu ei toate urmele complicate. Nu trebuie limpezit dupa pt ca functioneaza pe alt principiu decat detergentul obsnuit. Se topeste i ntimp acel burete. S-a mai vorbit de el pe aici si e universal. Mie imi e tare bun pt pereti ca la doi baieti asa mici e durere cu urmele de pe pereti.
Uite-aici link sa vezi cum arata: http://www.mrclean.com/en_US/products/eraser.shtml

Dragaica, exista solutii speciale pt intretinerea mobilierului de piele, insa si costa. Eu nu m-am chinuit cu specialitati, dau cu ce nimeresc, inclusiv cu servetele dezinfectante. Dar n-am cine stie ce canapele pretentioase si sunt negre. Daca aveam vreo culoare greu de intretinut sau dadeam 3-4 mii de dolari pe ele, cre’ ca ma ingrijeam altfel de ele, dar asa la noi sunt de terfeleala, sunt in family room (nici nu-mi imaginez cum ar fi aratat daca ar fi fost de stofa, cred ca aratau ca naiba si as fi avut si un stress in plus in privinta copiilor). Dupa aproape 4 ani de utilizare si intretinere cu produse din dotare (nu speciale) arata foarte bine, adica nu vezi ceva aiurea la ele.

Dragaica, pai o sa te duci stresata in feb la mare si ce-o sa faci? O sa te uiti in stanga si-n dreapta si apoi o sa te linistesti instantaneu ca nu esti singura. Iar daca se uita cineva dupa tine pe acolo e ca arati bine, nu ca arati naspa.

Lorelaim, poate e apa, asa cum e in Canada, de vina. Sau paote gradul de umiditate de la voi din casa (cum stati mai tot timpul in casa, atunci e explicabil).

Mi-ro, imi pare rau cu jobul. Bafta multa in planurile de cautari sau dupa ce faci cursurile. Te asteptam cu drag la intalnire.

Ktrinel, eu am vazut asa dezbarate si dezbracate, dar tineret e-adevarat – unde o fi si faptu lca am univ la 2 pasi. Si daca e vorba de tineret, inseamna ca e vorba si de multa moda inainte de sanatate si, de ce nu, mai putina minte (sper sa nu mi-o iau pe coaja de la vreo mamica de adolescent de pe aici), nepasare. Asa am fost si noi. Ni se parea uncool sa te infofolesti ca o baba. Chiar de ti-era frig, indurai cu stoicism si zambet pe buze. Sau era motiv sa ceri haina vreunul “coleg” .
Mi-aduc aminte anu’ trecut cand am plecat cu fi-miu pe autobuze pana la pediatru (drum care cu masina mica-l faci in max 15 minute) si mi-a luat 2 h sa ajung acolo. Am ramas in Go station (ca acol otrebuia sa schimb autobuzul) vreo ora si ceva. Si era acolo un nene care avea ciorapi si sandale de-alea de vara de genul [url=”http://www.zappos.com/n/multi_view.cgi?product_id=104713&color_id=6&view=multi&ref=multi-link”]asta[/url]. Ambele erau negre si daca nu te uitati atent nu observai. Ningea afara de rupea si era un frig si-o urateala pe toate trotuarele si strazile. Era omu’ fleasca la picioare, dar parea sa nu-i pese. Si nu era dus cu pluta.
Ce pot sa-ti spun este ca la temperatura la care mi-e mie bine, colegii mei barbati sufera de cald si transpira precum caii. Eu si indianca ne batem pe un 24 de grade si ei dau termostatul la 20 (nu avem control individual).

Marule, naveta ta e aproape de ce am facut eu inainte sa-mi iau carnetul. Faceam doar cu 15 minute mai putin ca tine in vacantele studentesti. E adevarat ca atunci cand erau studentii la scoala ajungeam la 5:15 acasa (termin la 4).

Denisa, eu as vrea in final pe 19 de la 7 seara ca am gasit pe cineva sa meargem impreuna. Daca nu, ramane pe 27 (desi se pare ca se anunta o zi de nastere a unui prieten atunci si e posibil sa ma dea iar peste cap. S-ar putea sa mergem pe 19 pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Salut,

fetele care au intrebat si restul;
mersi, sunt ok, doar ca mi-ar trbui 48 ore/zi sa ma impart intre teme-scoala, scirbici (cu SCIRBI majuscule)si pregatiri de Romania;

LA MULTI ANI Maiei

ma inscriu si eu la gim cu voi in Laval, chit ca voi ajunge o sedinta din trei, macar stiu ca am dat banul si ma stradui

si mai aveam multe sa va spun, dar e gata pauza; uof!


zi buna,




http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Iaca vin si io dupa fo saptamana si ce gasesc? Radeti de mine in cor!!! Mie una mi se pare o basfemie sa bagi orice fel de ciorapi in balerini sau pantofi la pantalon, da nu zic nik, asa ca, va rog frumos! Da' ce va doare pe voi, bre, ca sunteti ca mama!

Simonna, unde meri in america? La inaugurare?

Dana, ti-ai bagat semineul?

mi_ro, imi pare rau ca esti in limbo!

mi_ro, eu merg la YMCA la Bayview/Sheppard si ne costa cam $20/luna cu family plan si ai de toate... squash, biciclit de care se vorbea, dans, inot, aquafit, soccer, karate, iar pt copii tot felul, fie-mea de ex merge la club de inot (3xsapt), inclus in membership. Nu este contract, poti intrerupe oricand (eu de ex incep viteaza in sept in fiecare and si prin dec opresc ca platesc degeaba). Anyway, pt nivelul si asteptarile noastre e super ok, iar de la tine e cam 10 minute cu masina, cred. Nu mai spun ca daca n-ai cei $20/luna, poti aplica pt financial aid si te iarta, ca doar sunt YMCA , cel putin ei asa se lauda. Memebershipul e valabil oriunde in america de nord la ymca. Uite aici www.ymcatoronto.org/en/files/PDF/hfr_program_schedules/northyork_prog_info_fall08.pdf" target="_blank">programs si www.ymcatoronto.org/en/files/PDF/hfr_program_schedules/northyorkHFR_program_fall08.pdf" target="_blank">schedules, in pdf. Eu una votez cu ei "all the way", ca mai fac cate ceva si pt altii, adica non-profit.

Copilasii de care am citit ca erau bolnaviori, sper ca se simt mai bine, tare m-am intristat. Sanatate!

In rest nu prea mai stiu ce-am citit, sorry dac-am ratat ceva important. Vreau sa va intreb si io... se poate depresie de toamna?



Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & Miss DJ, 12, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Olga, felicitari pentru fetita! sarcina usoara in continuare!

Ange, LMA pentru Maia, sa creasca mare si norocoasa!

Try, in legatura cu locul de joaca, nu stiu ce sa zic, eu in principiu sunt libera si pe 6 si dupa aia, Razvan e Ok s-ar juca f bine pe acolo, dar nu stiu ce sa fac cu asta mica, ca nu-i place deloc in masina si nu pot sa ma risc la distante mari cu amandoi in masina, ca al meu sot nu cred ca o sa serveasca ...nu stiu ma mai gandesc si sa vedem si unde ne stabilim pana la urma locul de joaca.

Mi-ro, imi pare rau cu jobul si bafta mare la reorientare.

Pitilache, multumim pentru retete

Fetelor, cine imi spune si mie de unde sa ma inspir ce tablouri sa-mi cumpar pentru casa, ce merge in dormitor, ce in sufragerie etc...nu le am deloc cu design-ul, de-abia acum dupa 1 an mi-am luat perdele in sufragerie si tot nu sunt lamurita daca le-am ales bine...

Magdone, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel
mey, ma enerveaza astia...natia lu' «talpa-ncinsa»...o fi asa degrandat sa porti sosete la -x C...chiar asa ?..adica iti indesi caciula , manusi , fular, etc...semn ca e «cam» frig ..dar picioarele le lasi goale -golutze in balerinii de asta-vara...ok, nu ti-o fi frig, dar parca mai tine si de aspect...ca iarna nu-i ca vara , nu ? ..ma rog, o fi o meteahna romaneasca ..prin Toronto la fel umbla lumea ?

hai ca mi-am spus of-ul de dimineata ..ma intorc la munca.

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


Oare am vazut aceleasi persoane? Am avut si eu socul asta ieri. Insa in Cote de Neige( unde mie mi se pare si mai frig decat in alte parti, pt. ca bate vantul si e si muntele aproape...). o fi vreo moda si noi sutem batrane ca sa o intelegem

Mare adevar ai grait, maica!
Numa' ieri imi spunea Roxana ca vrea si ea leggings din aia mai scurti la scoala, ca ei nu-i e frig si ca asa au cateva colege... si pe buna dreptate ca e rezistenta, la temperaturi la care eu tremur, ea se simte foarte confortabil. La fel si asta micu'. De altfel si sotul. Acu' ma gandesc serios sa o las intr-o zi sa mearga asa... dar poate o conving macar sa poarte cizme, nu balerini, ca balerinii ii poarta frate-su'... doar pin casa, inca

maru, tu ai vreun pui de masochist in tine de nu iei ceva calmante pentru durerea aia? Daca nu, pune mana si te du la doctor si cere ceva mai tare, ca stiu cum e, nu mai puteam sa functionez normal, plangeam de cate ori ma asezam, ma aplecam, ma ridicam, stateam in cine stie ce pozitie... si am putut sa functionez din nou cu calmante potrivite, pana s-a mai vindecat putin vatamatura si a scazut durerea.

Olga, felicitari pentru fetita! Ce nume frumoase aveti in familie, unul si unul, merita pastrate!

ange, La multi ani fetitei tale, sa aiba parte de tot ce-i mai bun!
Am salvat si eu reteta de cozonac, o s-o incerc.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
Mie una mi se pare o basfemie sa bagi orice fel de ciorapi in balerini sau pantofi la pantalon

Hai ca la aia cu balerinii te-am inteles, ca am si eu fata , da' cu pantofii si pantalonii cum vine? Nu merg impreuna? Si cu ce e voie? Hai ca n-am scris decat 2-3 randuri, rasplateste-ma cu un raspuns pentru efort



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am intrat in casa din peisajul enervant de bacovian de afara stiind ca oricum trebuie sa plec din nou dupa fete si apoi la patinaj, dau drumul la robot si... o voce dulce si incredibil dom'le de calda ma intreaba ce fac. M-am incalzit intr-o secunda... Multumesc, Marule, pentru telefon!

Deci: sint bine, toata familia e bine, nici un virus nu s-a mai prins de noi, nici noi de el... nu am citit nimic din ce ati scris, acum am aruncat un ochi peste paginile adunate (scrieti, scrieti, ca sa am ce citi in vacanta!). Dar, ca si Ana, mi-ar mai trebui inca vreo citeva ore bune ca sa apuc sa fac tot ce am de facut: copii cu nevoi si mofturi pe virste, o casa care oricum arata cu ala-n sus, mincarea pe care oricum o gatesc degeaba ca dispare imediat (maninca astia ca termitele, frate), niste haine pe care azi le spal si dupa trei zile umblu capiata dimineata sa imbrac plozii, ca murdaresc tot ce pun pe ei..., sot ocupat cu un servici pe care nu stiu cit timp il mai are si scoala pe care sper sa nu o faca degeaba. Si, bineinteles, stresul numarul 1, de a fi in acelasi timp si eleva in clasa a II-a primara si stundenta in habar nu am ce an de facultate la cum iau eu cursurile... Ziua e scurta si nu apuc sa fac, noaptea e si mai scurta si nu stiu de ce, dar parca imi tot vine sa dorm cind se termina ziua... Cam atit despre noi.

Din ce am zarit din avion pe pagini:

Olga, felicitari pentru fetita! Numele e superb!!! Sarcina usoara in continuare si bebelus sanatos, asta e cel mai important. Restul rezolvi dupa ce-ti vezi sacul adus acasa! Si da, nici eu nu am vazut gravida urita, cu atit mai mult cu cit tu esti oricum o frumoasa.

Ange, imi pare bine ca se simte bine Robert si ca ati scapat restul din familie. Si la multi ani pentru Maia! Ii doresc sa fie sanatoasa si sa aiba o viata frumoasa! Si o petrecere pe gustul ei! Si tie felicitari pentru cei doi copii frumosi... si pentru cozonaci! Ce masina ai? Ca eu fac totul de mina, si piinea si cozonacii, piine imi este nemaipomenita si nici nu cred ca mi-ar placea altfel, dar cozonacii... hm, sa zicem acceptabili, comestibili la ultimele incercari, dar departe de a fi asa cum imi doresc. Si ne plac tare mult, la toti! Plus ca eu cred ca e un dulce potrivit pentru copii, ca poti pune de toate in el, se poate minca cu lapte sau cu iaurt, fara sa fie complet nesanatos, mai putin zaharul, dar asta e... Asa ca, m-am hotarit sa vorbesc cu mos Craciun, sa-mi aduca si mie o masina de facut cozonaci, adica din aia care ma lasa sa scot aluatul si sa-l pun la cupotr, pentru ca noua ne plac cu multa umplutura de cacao si nuca.

Si in rest, pup toate fetele de la Sezatoare si vin io cind trec clasa!

In timp ce scriam mesajul, Lisandru s-a delectat cu o coaja de portocala luata direct din.. cosul de gunoi! Asta dupa ce a incercat inainte ce mai era pe acolo, la suprafata.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput