Azoospermie - cap 25 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Neatza!!!

FELICITARI din toata inima Moniland!!!!! Iti doresc sarcina usoara, la termen si sanatosi si papaciosi!!!
Iyoana, cam trist ca suntem aici, dar noi suntem luptatoare si cu siguranta, la anul ne vom muta toate...da toate, la odisee!

toate fetele cu drag!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Iyoana - ai venit intr-un moment in care imi pierdusem speranta si increderea ca mai avem o sansa ... acum insa parca m-am trezit la viata, oricum cred ca m-a ajutat si vestea lui Moni ... parca a inceput sa iasa un pic soarele ...
Ai site-ul de la clinica la care vrei sa mergi ?

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetelor!

Sper ca nu ne-ati uitat

Moni, felicitari, sa iti ajute Dumnezeu si sa ajungi cu bine la capatul drumului

Yoanna, mult succes in demersurile din Spania. Suna incurajator!

Pisix, ma bucur mult ca ti-ai mai revenit. Citisem deznadejdea ta si tare ma intristasem

Noi suntem acasa, in pat. Am tras o mica sperietura, am avut contractii, am stat 4 zile internata la Giuly, am colul cam scurtut si daca sunt contractii e pericol sa se scurteze la limita. Sper sa fie bine totul pana la urma. Rugati-va pt noi

Pupici

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Pisik06, sunt alaturi de tine de printesa si ma rog la DD sa fie bine pana la capat! Va cu drag!

Fetelor, am o intrebare, pot face in aceasi zi, analizele hormonale si cele infectioase?

Va pe toate cu drag!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Pisik - da ...trebuie sa imi revin
Si tu TREBUIE sa stai cumintica sa nu ai probleme ca mult a fost, putin a ramas deci fii increzatoare ca va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

Buna ziua. Ma numesc Diana si in urma cu 10 zile am aflat ca sotul meu sufera de azoospermie. AM inceput deja sa facem investigatii si in urma analizelor facute am depistat ca FSH-ul este aproape dublu decat valoarea maxima. Citind pe internet despre acesta analiza am depistata ca una din cauzele care produce azoospermia este FSH-ul marit. Credeti ca problema hormonala a sotului meu poate fi tratata. Ne dorim ennorm un bebelus si suntem ingroziti de ideea ca nu il vom putea avea. Exista sanse sa avem un copil pe cale naturala? Ne poate ajuta cineva cu informatii?
Va multumesc anticipat. Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arucs spune:

Buna Diana,din pacate la diagnostic de azoospermie nu se poate face un BB pe cale naturala,mai ales ca FSH-ul este dublu.Nu vreau sa te descurajez,insa la o asemenea valoare se poate ca nici la o eventuala biopsie sau pinctie testiculara sa nu se gaseasca gigei cu care ulterior sa poti incerca un Fiv+Icsi.
Parerea mea este sa mergeti la un endocrinolog bun si apoi la un urolog ca sa stabiliti exact cauza azoospermiei.
Si noi ne confruntam cu aceiasi problema,insa poti sa citesti in urma de operatia pe care o face dr.Voinea de la Fundeni si poate cine stie....aveti sanse,insa mai intai sa-si faca toate analizele hormonale,genetice si o spermograma completa.
Te pupic si sa aveti un drum cat mai lin pana la implinirea visului de a avea un BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Pisix
Iyoana, multumesc, multumesc
dear-bambie, multumesc de urari. Sa fie cum zici tu!!! Si da, poti face analizele in aceeasi zi.
Pisik, asta vreau si eu sa fie bine pana la capat. Iar tu sa ia mare grija !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

Multumesc frumos de raspuns. Investigatiile deja le-am inceput, am facut 2 spermograme si la urolog am fost deja de doua ori la medsana. Pb este ca medicul urolog mi s-a paraut mai mult decat rezervat, sau pur si simplu nu a vrut sa stea de vb cu noi. Marti vom merge la endocrinolog si speram sa avem ceva vesti bune de acolo. Am o intrebare. Cam cat dureaza pana in momentul in care se poate face FIV? Sper sa nu trebuiasca sa astept ani. De foarte mult timp imi doresc un copilas si mi-ar fi tare greu sa mai trebuiasca sa astept ani la rand. Imi poate spune cineva mai multe despre procedura FIV? Pe unde se face, am inteles ca trebuie facut un tratament inainte de fertilizare, cam la ce costuri se ridica o astfel de procedura? Momentan suntem la inceput de drum si trebuie sa stim la ce sa ne asteptam, si psihic si financiar. Va multumesc din suflet.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arucs spune:

Diana, eu sper sa aveti succes la biopsie,sa gaseasca gigei cu care sa facet FIV,insa te rog sa treci si pe la dr.urolog de la fundeni dr.Voinea sa-i cereti si lui parerea.
daca o sa-i gaseasca spermatozoizi la puncti sau biopsie[ceea ce-ti recomand pentru ca este mai precisa chiar daca este mai invaziva],poti sa incepi Fiv imediat.Costurile le poti gasi pe prima pagina de la subiectul FIV.Preturile sunt fara tratamentul pe care trebuie sa-l urmezi si fara analize.Toate acestea te mai costa inca aprox 1500 euro.
Dar acum important este sa aflati exact cauza si mai ales daca la asemenea valori se poate face biopsie.Daca nu,
ai optiunea de a face inseminari sau fiv cu spermatozoizi de la donator.
dar tu ti-ai facut toate investigatiile:histero,laparo,analize?
o sa ai nevoie de ele indiferent de ce ai sa face pe viitor FIV sau IA.
Pot sa-ti spun ca noi ne-am hotarat sa infiem si ntre timp o sa incercam sa avem si -ul nostru.

Pup toate fetele si sa stiti ca eu chiar daca nu scriu des va citesc in fiecare zi si mai ales plang si rad pentru voi.
Felicitari Moni si mai ales sa ai parte de tot ce-i mai frumos in urmatoarele luni.

Mergi la inceput