Colectia de toamna-iarna 2005 (217)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

LA MULTI ANI, ANA iubareata si cu personalitate!

madutza si tania, va tin pumnii si astept vesti bune. imi inchipui prin ce treceti pana vin analizele...


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

sper ca nu se va trezi Alex chiar acum.

Madutza sper s anu fie nimic grav. Exact asa a patit si Cristi al meu cand era mic. Tot in Fundeni....tot cu biopsie...pe care socrii mei au refuzat-o si asa l-au externet dr imediat, far aniciun diagnostic precis. Doar cu hepatita si atat.
Problema cu Cristi era ca nu manca, era apatic, slab...analizele erau naspa adica transaminazele si tymol-ul. Cum il tinea pe regim alimentar, cum scadeau...cum trecea pe mancare normala (fara prajeli, rantasuri, era tot mancarea de la spital) cum cresteau alea de se mirau toti.
L-au externat di nici in ziua de azi nu stie ce a avut. Cristi a ramas cu sechele in urma internarilor de la Fundeni, nicio asistenta numai indraznea sa-i faca injectie d emila lui. Statea pe geam si plangea toata ziua asteptand sa vina dupa el.(ei stateau in Constanta)

s-a trezit maimuta si are febra.
nu am citit nimic din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Of, Joy, si voi??? Sanatate ,maxima!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea intre cei zece copii ai ei
si totusi sa i-o dea fiecarauia intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Vaaai, ma cutremur. Ce s-a intimplat cu copiii nostri?
Tania,Madutza, Mada,Lavi va trimit ganduri bune.
Ana La multi ani!, tot binele din lume si fericire maxima!

Tudor...rau.Daca am incercat sa nu-mi fac probleme la 37,7 , azinoapte a facut 39,5.I-a trecut dupa novocalmin.Dar tuseste rau si e foarte livid. Azi am fost iar la dr(la a lui). Are amigdalita zice, si ne-a pus pe amoxicilina, panadol,ketotifen, ambroxol...etc. La ora 14 i-am dat prima doza de antibiotic iar acum are febra 38. As fi putut sa jur ca asa se va intampla...fir-ar a dracului sa fie. Nici nu mai stiu daca sa plec maine la drum la nu.
Se vaieta intruna ca-l doare "tzitzi" dar imi arata stomacul. Dar intruna. Nu stiu ce-i asta .Dr a zis ca pe copii cand ii doare gatul ii doare si stomacul. Pe de alta parte de miercuri dimineata devreme n-a facut kk decat ieri fi doar 2 gloante tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nati n-a mai facut febra, vad, speram sa scapam "ieftin de data asta".

Asa ca sa concentram urarile de sanatate pentru Andreas, Stefan, Tudor si Mirunica

Leea parerea mea este sa te duci la Cluj cu el orice ar fi, e o treaba care trebuie investigata. Numai bine ajungi la un pediatru si mai bun care poate are o idee mai clara despre motivul durerii de burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ana, la multi ani!

Leea, Tania, Madutza sanatate la copilasi, sa veniti cu vesti bune si sa dea DD sa nu fie nimic grav.
Copilasilor cu febra+muci le dorim sa nu se agraveze.

Nici la noi situatia nu e roz, Elise muceste si tuseste (din nou), febra nu are (inca). Stefan si inca multi alti colegi de-ai lui vor fi dati in somaj in curand pt nu se stie cat timp, salariul meu nu imi ajunge nici pt rata la banca, ce sa mai zic de alte cheltuieli. Ma rog la DD sa nu intram in greva generala ca altfel dam de

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ma gandesc de 3 zile daca sa-mi permit sa-i zic ceva leei. pe ideea ca este un forum unde toata lumea are voie sa-si exprime ce opinii impartaseste despre cresterea copiilor si nimeni nu trebuie judecat, mai ales ca nu vreau sa fiu inteleasa gresit, pe leea o si plac. m-am abtinut sa scriu zicandu-mi in continuare ca fiecare e liber sa invete ceva daca vrea, daca nu vrea treaba lui, e inoportun sa dam sfaturi la modul imperativ. dar nu mai poooot. daca n-am dreptate, sa ma ierte Dumnezeu pt ce-am scris si sa ma iertati si voi.
leea, inainte de a pleca la drum ii mai bagi un supozitor pt febra si te descurci cumva pana la cluj. cum adica nu stii daca sa mai pleci? nuuu, mai stai acasa, pana se mai intremeaza, uiti de programari, cum ai amanat si pana acum si pt problema lui ii mai dai niste ceaiuri de-alea de scrie pe ele ca nu se dau copiilor!! stii despre ce vorbesc, desi am tacut atunci. te rog sa ma ierti si sa nu te superi pt aceasta postare, dar imi pare ca esti prea artista in problema lui tudor care a devenit stringenta. daca si starea lui actuala are o legatura cu chinurile colonului, intestinului, stomacului pana la urma, pe linie inversa dejectiei? cum sa mai amani, fata? tu nu vezi ca e fte urgent sa-l vada un dr bun?
va rog sa ma scuzati, poate sunt eu mai panicoasa, desi imi pare ca de data asta mergea la investigatii de mai de mult timp si una mai relaxata decat mine


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ana cea vesela si strengara, la multi ani, o pajiste de flori si sa le aduci bucurii parintilor!

Din pacate, vad ca nu prea e roz situatia in grupul nostru, imi pare rau, urez multa sanatate bolnaviorilor.

Despre homeopate eu mi-a schimbat parerea. Ilinca a inceput imunizarea in august, anul trecut, dupa ce poate va mai aduceti aminte ca avusese 2-3 enterocolite si viroze la greu, iar febra la fel.
Am apelat la acest tratament fara prea mari sperante, am zis ca n-are ce sa-i strice, ca parinti suntem datori sa incercam sa facem tot ce e mai bine ptr chiti. Chiar daca mi s-a parut ciudatica dr, am observat de-a lungul timpului ca ea are dreptate. Mi-a zis iin decembrie ca Ilinca e pregatita sa renunte la pampers (asta dupa ce i-am povestit compotamentul) si asa a fost dupa 3 zile de incercari nu a mai facut pe ea.
Tot ea ne-a zis sa n-o ducem la Marea Neagra, ca e extrem de poluata, si numai aerosoli sanatosi nu sunt aceia, uite ca si ptr asta ii dau dreptate.
Cat despre pastilute - s-a vazut in iarna ce efect au. Dupa ce toata familia s-a virusat, inclusiv socrii, am fost bolnavi copti, eu am ajuns la laringita si sinuzita, soacra-mea abia vorbea, Ilinca - mai nimic. De 2 ori a facut 38 si gata. Nici nu i-am dat medicamente. Si sa nu spuneti ca nu a luat de la noi, ca a stat numai in preajma bolnavilor. Chiar ma suparasem putin pe soacra ca refuza sa poarte masca, desi behaia toata ziua.
Evident, cand o voi da la gradi se va vedea pe deplin cat de bun e tratamentu homeopat. Insa nu ma mai convinge nimeni ca homeopatele nu au niciun rezultat.
Unii spun ca de fapt efectul e dat de autosugestie, insa la copii nu se aplica teoria dearece majoritatea nici nu stiu ptr ce le iau. Ilincai i-am zis ca sunt bombonele, ca tot sunt pline de glucoza.
Plus ca si britanicii sunt pro-homeopatia, inclusiv regina Elisabeth, chiar n-or fi chiar atat de fraieri, zic eu.

Insa trebuie sa tinem cont ca isi fac efectul in timp, dupa luni de administrare. La Ilinca a fost nevoie de 1 an, acum mai ia doar influentinum, contra gripei. Pe de alta parte, nu au efect in o serie de boli grave, nu pot inlocui in niciun caz tratamentul medicamentos. Din cate stiu, in caz de metastaze sunt cam vax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Dupa ce iar mi-a facut 39.9 febra la ora 5 am chemat dr. Concluzie..AMIGDALITA PULTACEE, ne-a trecut deja pe antibiotic si speram ca oi reusi si eu sa dorm macar 3 ore noaptea asta, ca abia imi mai tin capul. E a doua tura de antibiotic in 2 sapt, atunci pt tuse, acum pt asta.

INTREBARE...pot sa ma duc sa-i iau un exudat faringian daca e in timpul tratamentului cu antibiotic, sau sa astept sa-l termine??????

Multumim pt urari , sanatate maxima si celorlalti bolnaviori!

LEEA du-te la control, nu mai amana, te rog



Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

sunt in urma rau cu urarile de LMA ,de maine sper sa-mi revin si sa incep urarile
azi e o zi de sarbatoare pt devotata mamica Delia,te invidiez pt fetele tale minunate,frumoase,destepte,cuninti. sa ai parte doar de bucurii alaturi de floricelele tale dragi! Ana e o minune de fetia ,ii urez o copilarie fericita si un sincer La multi ani!

leea,nici sa nu te gandesti sa nu vii,mai ales ca ai obtinut programare la dr. nu renunta ca daca tot amani problema din diverse motive nu mai ajungi veci,mai mult nu pleca deaici pana nu ai toate investigatiile facute,daca nu-ti convine cum te trateaza (ma suni)si mergem la altul.

felicia,dr la care merg eu mi-a zis ca a avut cu homeopatia reusite foarte bune ,cazuri grele care nu au avut succes cu medicamente.e drept ca parerile sunt impartite dar eu una merg pe tratamente homeopate de vreo doi ani si am avut succes.

ioana77 ,si eu am intrat sa-mi mai iau gandurile de la ale mele ,dar din pacate ma intristez iar cand vad ca scriu fetele de copilasi bolnaviori,noi de cand am inceput gradi o sapt santem bine 3 rau!acum e bine da sa vedem pt cat timp???

negara_cristina,sotul meu nu doarme de doua saptamani,tb sa-si puna pe liber o parte din soferi si iti dai seama ce greu ii este sa aleaga pe care(toti au copii,rate,casa si familie de intretinut),am colege care castiga sub 1000 lei /luna si sotii lor sunt in somaj,e greu de gasit un loc de munca sigur in ziua de azi.imi pare rau ca tb sa treceti prin asa ceva .sanatate la Elise.

eu am o durere de cap groaznica,deja incep sa ma ingrijorez,tot mai des am aceste dureri de cap, ma doare rau in tample si ma tine asa toata ziua,nu-mi trece cu algocalmin,nici macar cu fiola.

ce le mai dati de mancare la copilasi...a mea ar manca numai macaroane-cu branzica,sosuri,cu orice -goale- macaroane sa fie
nu mananca supe,ciorbe ,singura care ii place e supica de pui!

m-am cam lungit...scuze






SOSO (20 dec 2005)
POZE SORANA

Mergi la inceput