Copilasi din 2002 (52 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

salut.

NU prea am timp sa va raspund, dar va citesc, baietii sunt ok, nici azi insa nu am iesit.

Acum imi pare rau ca am deschis discutia despre kg, ca ma simt naspa, eu avand foarte multe in plus (si nu alaptatul este de vina, ci foamea mea, oboseala... lipsa de miscare... metabolismul lent ... EU...), aveam si inainte sa raman insarcinata, sunt o pofticioasa... nu stiu daca voi mai ajunge vreodata cum am fost o foarte scurta perioada din viata mea (1.70 si 59 kg... cred ca vreo jumatate de an, si apoi gata, 60-61 kg si mereu in crestere...). Macar la vreo 65 sa ajung si eu... desi...

Matei s-a mai obisnuit cu bunica, sta 10 minute cu ea fara sa caraie, dar in ritmul asta... Stefan are multa energie, se vede ca sta de mult timp in casa... Asta e, e si frig la noi, sunt maxim 11 grade ziua... (noaptea 1-2 grade).

Va pup. Ma duc sa mananc ceva, ca altfel nu am lapte ;).

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cristina, dar esti slaba rau...hihi...cu sau fara
Andrei ce mai face? A revenit la termeni mai buni cu tenisul?? Mai calareste???

CristinaC, eu tin post mereu...nu mananc carne oricum...singurul aliment animal la care nu as putea renunta este branza...Imi place atat de mult incat o mananc cu orice si pe orice!!!! Imi plac salatele cu feta (rosii ceapa si feta sau castraveti ceapa si feta, sau greek salad) brocoli cu feta, pepene cu feta, mamaliga cu feta....si multe altele...simple...dar cu feta!!!!
David nu ar putea tine post, pentru ca e ingrozitor de carnivor...chiar ma sperie uneori cat de dependent este de carne...


Lucia, este tare talentat Liviu, si foarte atent la detaliu!!! Deseneaza excelent !!! Chiar, nu ati incercat sa cautati ceva cluburi de desen? Cred ca mai degraba in creion decat culoare i s-ar potrivi...


Nina, da te rog, scrie-mi reteta aici, nu cred ca se supara fetele!!! In ultimul timp am mai mult timp liber, si am facut si eu o gramada de prajituri!!! hahaha!!! Am facut ieri chec de banane si nuci!!! Si sambata ciocolata de casa (dar nu mi-a iesit tare...era foarte moale, dar gustoasa!!!)
La gradi la David nu deseneaza decat liber, ce isi imagineaza ei...si David face niste desene haioase...ma amuz mereu cand imi povesteste ce se intampla in ele!!!!
Curtea este mare, dar efectiv spatiul verde nu este prea mare...florile vreau sa le pun pe langa gard, unde am cam 1 m pana la pavaj, sa acopere gardul si sa se vada frumos...Pe spatiul verde, unde acum e doar gazon...nu stiu ce sa fac...am pus bradutul, si sotul vrea ceva copaci...inca nu ne-am hotarat!!! Oricum acum trebuie sa schimbam gardul, sa punem unul nou, si apoi pot sa ma apuc de floricele!!!!


Nicoleta, si eu sunt fooooarte pofticioasa!!! Solutia mea a fost sa nu am nimic in casa la care sa poftesc si sa ingrase...Lui David ii cumpar cioco Milka, care lui ii place, mie nu, praji fac in general ceva cu crema (mie nu imi plac decat cu muuulta ciocolata), mancare gatita eu nu mananc...biscuiti nu cumpar (imi plaaaac!!!)...si uite asa scap de tentatii...
In plus de juma de an am inceput sa beau cafea (pentru prima data) si cand am pofta de ceva dulce, imi fac o cafea, imi pun crema de alune de padure in ea si putin lapte si ma satur


Noi azi am avut inot, si eu am gresit ora...am mers cu o ora mai tarziu, si David a fost tare dezamagit caci se terminase clasa deja si nu a mai putut intra in apa!!!!
Dimineata in masina mi-a povestit fata babei si fata mosului...si m-a amuzat cum o spune in romaneste!!!! Face ceva dezacorduri, dar se incapataneaza sa vb numai romaneste, si povestea nu mai seamana cu cea originala!!!




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Julian astazi a avut spelling test si are iara 100%.. si maine are la mate test ... la level 18... daca trece maine testul si trece si luni testul, de joi incepe inmultirile... valeu...
Am pus si ceva poze cu el noi... in semnatura unde e omul albastru cu aparat. O sa incerc sa pun mai multe poze recente zilele astea .

O zi minunata si mai revin maine, ... ca maine avem simulare de cutremur... se pare ca intreaga californie are acest "cutremur" maine... si eu sunt pe pozitia sa am grija nici un copil nu iasa din scoala ... au au au ...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Sinzi, pe gard, dupa ce iti schimbi gardul sa pui iazmin madagascar, e asa de frumos, se ucrca pe gard in vene si face flori mari si albe si ff bine mirositor... se inmulteste singur prin ceva fructe mari ca un avocado, care cand e copt se sparge si din el zboara semintele... iti trebe 2 plante una femeie si una parbat sa se inmulteasca .

Daca vrei un pot misto pe iarba, eu zic jacaranda tree, sunt superbi, flori mov si ff umbrosi ...


Daca ai o zona mai pamantoasa poti sa pui ceva planta de pamant care se intinde, ii trebe apa multa, sta verde tot anul si face flori primavara si vara si toamna.. am ceva eu, uite


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Neata! Eu ma venit cu cafeaua . Cafea pentru toata lumea!
Ce frumos ca aveti gradini si le amenajati! Si ce frumoase sunt florile acelea mov, gabbriela. Spor la munca, idei cat mai inspirate si flori cat mai frumoase.
Gabbriela, felicitari lui Julian pentru reusite. O fi el mic, dar se pare ca e tare ambitios.
Nina, sa-l stapaniti sanatosi apartamentul. Chiar daca o sa fie un pic mai greu la inceput fara mama/bunica, o sa fie bine, ai sa vezi! In fiecare dimineata citesc hot-news, iar de o saptamana incoace Miercurea Ciuc e top de pagina - cel mai frig din tara... Si eu care ma plangeam ce frig e aici. Ne-ati intrecut cu mult.
lucia Mirela, poate ar fi bine sa-i gasesti baietelului tau un club unde sa faca desen cu un profesor, asa cum zicea si sinzi-ana. Deseneaza foarte frumos si este foarte atent la detalii.
Vad ca toti aveti cate un animalut. Si Sara isi dorea un catel... Raspunsul meu a fost identic cu cel al Ninei... dar i-am promis asta vara ca daca invata sa scrie,sa citeasca si sa socoteasca pana in toamna ii cumpar un acvariu cu pesti. Cu rusine trebuie sa spun ca doar ea s-a tinut de promisiune. Acum ca am vazut pestisorul acela frumos mi-am amintit ca am o promisiune de tinut .
Multi pupici si ta toata lumea! Sa aveti o zi cat mai frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Copiii sunt bine, am iesti azi afara putin, desi e frig tare la noi, cu soare cu tot...Maine Stefan vrea sa mearga la gradi, sper sa nu se dovedeasca a fi o idee proasta... Matei reuseste destul de bine sa se sprijine in maini si talpi... in curand o ia in 4 labe, parca vad.
Va pup si va doresc o zi super maine!

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Azi am ceva mai mult timp de stat la povesti pentru ca suntem intr-o mica vacanta, e dimineata si afara ploua si asteptam sa se trezeasca tati sa vedem ce planuri avem pt azi.Nina despre desenul lui Liviu la scoala, ei bine au o chestie foarte interesanta la scoala, in fiecare luni sunt rugati de profesoara sa deseneze ce au facut in weekend. Mi-aduc aminte cand era la vechea scoala si fusese ziua sotului meu pe care o sarbatorisem doar in familie. Am facut un tort si Liviu a tinut mortis sa il orneze el si pe tort in loc de la multi ani sa scrie Holden. Holden este masina nationala a Australiei. Si m-am trezit eu apoi cand am avut sedinta cu doamna si mi-a aratat caietul cu lucrarile lui Liviu cum facuse el desenul despre ziua lui taicasu si tortul pe care scria Holden fara nicio legatura cu ziua lui. .Asa ca mi se pare interesanta treaba asta cu desenul, nu m-am grabit sa il inscriu la cursuri de desen gandindu-ma ca oricum s-au precipitat evenimentele in perioada asta, unul dupa altul, o scoala noua, alta scoala apoi, inceput inot, apoi primul contact cu after school, deci multe schimbari intr-un timp destul de scurt. Asa ca mi-am zis ca poate nu e o idee buna sa il presez cu f multe lucruri noi, chiar daca desenul ii place, e posibil sa nu ii placa sa lucreze in cadrul unui cerc de desen, in plus sa nu inteleaga prea bine ce i se cere, si sa nu ne grabim inca. In fine o sa vedem cum o sa fie, o sa incercam mai tarziu, ca suntem constienti ca e pacat sa nu ii stimulam talentul.


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nicoleta ma bucur ca sunteti bine si ca ati reusit sa iesiti la plimbare.Cu kilogramele in plus, ti-am povestit ca si eu eram la fel, de oboseala si nopti nedormite aveam o foame cumplita noaptea si uite asa ma ingrasasem cam mult.Sinzi, ca vad ca zici ca nu mananci mancare gatita si multe altele, dar totusi ce mananci, ca ma facusi curioasa si in plus poate mai imi dai si mie niste idei.Gabbriela felicitari pentru Julian! Chiar ca devoska are dreptate, e el mic dar e ambitios si nu numai, e si istet foc.Devoska multumesc pentru aprecieri, sunt convinsa ca o sa il inscriem la desen chiar daca nu ne grabim inca.Si vorbind de animalutze eu mai am un pic si cedez nervos cu Liviu care e tare speriat de caini pana si de cei mai mici si mai dragalasi.Noi nu am avut niciodata animalutze, pisicile nu ii placeau, de caini ii e groaza. Cu pisicile a devenit mai prietenos de cand am locuit o perioada in casa unchiului nostru care avea un motan tare dragalas cu care ne-am imprietenit. Aveam norocul ca motanul nu era jucaus ca sa sara pe noi, altfel Liviu ar fi fost din nou speriat.Iar cu cainii am avut o experienta, isisem de la scoala si trebuia sa trecem printr-o zona de verdeata, un fel de camp luuuuuuung lung pe unde uneori se mai plimba oamenii cu cainii. Cand am ajuns pe iarba, de undeva de la vreo 100 de metri, de langa niste persoane care stateau de vorba, a tzasnit un canine, un soi de doberman sau ceva de genul asta, care venea in viteza spre noi. Liviu era cu 3 pasi inaintea mea, eu in spatele lui efectiv m-am blocat, nu stiam ce sa cred dar m-am oprit si am strigat la Liviu sa nu alerge. Nu stiam ce voia cainele de la noi de venea in viteza aia. Evident, voia joaca, dar noi nu stiam si eram ingroziti amandoi. A fost foarte speriat si tremura, si de atunci nu are curaj sa treaca nici pe langa cel mai mic si dragalas catzelus. Am ajuns la concluzia ca va trebui sa cumparam un catzelus dar nu stiu cand ca daca nu am avut niciodata ma gandesc ca poate nu o sa ma pot ocupa mai incolo si de bb mic si de catel si de purcel... In fine nu stim, poate o sa vina si vremea cand vom lua un catel. Hai ca v-am scris acum pentru tot anul. Va pun si ceva poze de ieri de cand am ajuns in Merinbula.:http://good-times.webshots.com/album/568641553UrfBuU


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabbriela, felicitari lui Julian!!!! Baiat destept si constiincios!!! Mai tii minte de griji iti faceai cand era micut?
Am vazut si pozele noi, ati fost la balci?? Si aici e sezonul cu balciurile!! Am fost si noi acum vreo 2 saptamani...David e fan
Cum se numeste planta de pamant care face florile acelea mov?? Sunt superbe!!!! La voi pomii fac floare?? Aici nu am vazut, cred ca din cauza climei...nu ai poze si cu plantele care se suie pe gard??? Asa as vrea si eu!! Fac si flori spui? Dar flori inalte, de care? Ce creste repede si rezista la clima tropicala? Voi ce tip de clima aveti? cred ca destul de asemanatoare cu a noastra, nu??
Si David face ceva inmultiri la gradi...dar babeste....


Devoska, pestisorii sunt asa usor de intretinut...si...inlocuit...nu isi da seama copilul ca e altul
Si noi am avut (inainte de David) si imi faceau la pui!! Mereu aveam acvariul plin


Nicoleta, pana la urma te-ai hotarat cu scaunul de masina??


Lucia, superbe pozele!!! Se vede ca aveti ce vizita!!! Plaja arata ca a noastra, acelasi tip de vegetatie, pana si podeturile spre plaja sunt similare
Eu mananc numai prostii...azi am avut in meniu eugenii cu iaurt (e un magazin rusesc unde gasesc eugenii de dobrogea!!! yyuumm!!!), struguri cu cascaval, bineinteles nelipsita ciocolata (bounty cu almonds) si seara am ciugulit niste paste-scoica cu branza de capra si avocado...
Sunt tare dezordonata la mancare, ciugulesc de cele mai multe ori pe apucate, fac combinatii aiurite si bag ciocolata la greu (de multe ori mananc cam 2-3 ciocolati pe zi si un strugure cu o felie de cascaval... ...
Asa ca nu sunt deloc de urmat in ceea ce priveste alimentatia




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ah am uitat sa povestesc de David azi...
Mi-a povestit in masina despre traditia Thanksgiving...(o redau si eu, tradusa in Ro, cum am auzit-o de la el...nu sunt 100% ca e corect)
In 1619, pentru ca erau tratati rau de regele lor din Anglia - un rege nu prea corect - cam 100 de englezi au plecat cu o corabie, Mayflower, in America, pe drum au trecut printr-o furtuna grozava, si corabia se ridica pe val si apoi cobora, si toata lumea era cat pe aci sa se inece!!!!
Cand au ajuns in America, desi le-a placut, au descoperit in curand ca nu aveau ce sa manance...ce plantau ei nu crestea...asa ca nu dupa mult timp au inceput sa le fie rau de foame...
Indienilor, care locuisera pana atunci singuri in America, li s-a facut mila de ei, si pentru ca erau buni, au vrut sa ii ajute...
Si atunci i-au invatat cum sa planteze porumb si dovleci...din care credem ca faceau placinta de dovleac...desi nimeni nu stie sigur!!!!

A fost atat de haios cand povestea!!!! Ne-a spus ca asta e parte din istorie - adica s-a intamplat cu adevarat...si oamenii aceia erau reali!!!




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput