Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (122)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

nu, nu am nimic de predat, doar ceva de terminat insa in caz de forta majora are cine sa scrie ce faceam eu. oricum vor trebui sa se adapteze cumva la absenta mea. singura mea problema e ca trebuie sa imi misc fundul acolo, si deja e mare

wii e o consola de jocuri cu senzor de miscare. ai o telecomanda in mana si te vezi la tv, iti vezi miscarea. exista si program de fitness si jocuri active care scot apele din tine. daca nu nasc pana vine maica-mea ma apuc de box.

si eu am fost sa ma inregistrez aici insa nu e musai, daca te duci urland cu contractii te primesc oricum. e doar asa sa stie estimativ cat vor fi ei de ocupati intr-o anumita perioada.

ALRA 36+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Ne-am hotarat ca daca se naste bebe azi ii punem numele David.

M-am trezit pe la ora 3 sa ma duc la buda si cand m-am intors a inceput sa ma doara burta. Cam la 10-11 minute durerea a devenit mai acuta. Ma doare burta ca la menstruatie, doar ca la mine menstruatia era f dureroasa. Acum vad ca apare cam la 8 minute. Am luat un nospa, ca sa vad daca cedeaza. Daca in urmatoarele 8 minute mai apare una cred ca o sa-mi trezesc sotul sa ne ducem spre spital. Sper sa nu fie alarma falsa.

Oricum ...daca se naste azi inseamna ca bebe e punctual, fiindca azi facem 40 de saptamani.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

40s + poate Vlad, poate David, poate Sergiu, poate Emanuel (dar mai negociem)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Malinas .Tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Eu tot fara somn de la 4 ...dar de abia acum mi-am facut un ceai si am desschis calcu'

Malina - cum mai esti....desi parca vad ca esti deja la spital!!! Asteptam vesti...si btw - imi place la nebunieee David - asa i-as fi pus si eu baiatului dar ii suna prea biblic sotului

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 35+ Theodora
PRINTZUL


AMR 4 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Multumim pentru urari si dorim si noi sarabatoritelor/-tilor din zilele trecute, toate cele bune!

Bine-nteles ca-s in urma cu noutatile... nu am reusit sa mai intru nici macar sa citesc...
Asa ca... nu-i frumos ca nu nominalizez, dar tre' sa urez un generic "BUN VENIT PE LUME!" tuturor bebelusilor si mamicilor din ultima perioada!
Sper sa nu supar pe nimeni...
In alta ordine de idei, la doua sapt. de la nastere, eu inca nu mi-am revenit... din pricina crizei hemoroidale care ma chinuie de cateva zile... si nu da semne ca ma va lasa prea curand....
E mai rau decat alta data si chiar nu pot sta in sezut.....
...Intreba cineva la un moment dat despre culoarea ochilor, atat de mult m-am uitat si-am admirat ochisorii albastri, superbi ai bebelusilor de la odiseea de Cta... incat, chit ca-s numai "ochi de lapte" (nu avem ochi albastri in familie), acum ma minunez de ochisorii albastri ai lui Antonio. Sebi a avut ochii negri la inceput... acum www.flickr.com/photos/12628432@N06/3014723340/" target="_blank">iata.
Bebelusii vostri au avut bubite cum are Antonio? Daca da, cum ati scapat de ele? Ca noi avem doua indicatii diferite, nu stiu ce sa fac si bubele se tot inmultesc... Pediatrul ne-a recomandat sa dam cu Baneocin (ceea ce am si facut, insa nu vad imbunatatiri); iar asistenta dr de familie ne-a zis ca tre' sa spargem bubitele si sa le "ardem" cu alcool (sincer, mi se pare o barbarie).

Mami fericita de Sebi si Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

][bMav[/b] - sunt absolut superbi fratiorii ,... se vede ca Sebi e topit dupa Antonio - care are ochi dementiali, desi vorba ta daca nu ai pe nimeni apropiat cu asa ochi, inseamna ca vor ajunge poate caprui/negri ca ai lui Sebi

Noi am avut bubite, dar cum sa zic mai mult ca o iritatie, ziceai ca sunt cosuri muulte si mici ca in adolescenta, am avut pe obraji si barbita..dar pediatra ne-a zis sa nu dam cu niciun fel de crema grasa, doar spalaturi dese cu ceai de galbenele si in varful bubitelor cate un pic d eunguent de galbenele....aaa, si fara prea multa caldura in camera lui bebe

Acum poate nu sunt acelasi tip de bube....

Cat despre problema ta, imi pare tare rau sa aud ca te chinui asssssaaa .....ai vb cu dr???nu mai merge niciun tratament, nimic nu mai are efect???

Te pupam cu drag mamica curajoasa!!!!

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 35+ Theodora
PRINTZUL


AMR 4 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Mav, nu ma pricep la sfaturi legate de bubite, ILinca nu a avut asa ceva dupa nastere, dar sfatul asistentei mi se pare cam ciudat.Eu cu siguranta nu as face asa. Poate reusesti sa vorbesti cu un dermatolog, daca zici ca de la Baneocin nu vezi imbunatartiri?

Io sunt varza, contractata toata, cu BB agitat, dar totusi nu am semne de contractii ca de nastere, nici io nu mai stiu ce sa zic, burta-i pietroi...brusc insa m-am impacat, eram disperata sa nu nasc inainte de 16, cand e cezariana, azi am intrat pe calendarul ortodox si am vazut ca se sarbatoreste si Sf. Mucenic Antonie, iar pe BB o va chema Antonia, asa ne decisesem. Poate ca e cineva mai presus de noi care le aranjeaza pe toate, ce sa ma lupt eu si sa cred ca pot hotari cand e mai bine sa vina pe lume Antonia? Asa ca am mangaiat-o bine si i-am zis ca poate veni oricand, mami o asteapta cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Nature - poate chiar asa vrea DD ca fetita sa se nasca de ziua ei!!!!!
Inca nu ridicam agitatele...dar suntem pe faza

Vad eu ca-i treaba serioasaaaa daca nu a mai dat niciun semn..asa caaa



MALINA




Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 35+ Theodora
PRINTZUL


AMR 4 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Mav, sa-ti traiasca feciorii, sunt superbi....ce frumos il tine in brate Sebi pe bebe
Imi pare tare rau sa aud ca te chinuie hemoroizii, sper sa ttreaca repede sa te poti bucura ca lumea de bebe.

Cat despre bubite, si Rebeca a avut ceva de genul asta, unele micute cu cap alb in zona gat-fata...la baita le stergeam pur si simplu cu un tifon cu apa, insa apasam putin mai tare, ceva de genul cum ti-au spus tie asistentele, nu intr-atat s-o doara, ci sa se duca capul alb. Alea au disparut dupa cateva zile de viata.

Am mai avut un alt fel de bubite, care au aparut cam dupa prima saptamana de viata pe corp (burtica, piept, spate).....erau un fel de boboroante, le simteam la mana mai mult.....alea le-a facut de la caldura se pare, un gen de rash de caldura.....din nou nu le-am facut nimik, ci am lasat-o in pielea goala, sa se aeriseasca cateva minute pe zi, am facut mai racoare in casa si am imbracat-o mai subtire din momentul ala....au trecut si alea in cateva zile.

Apoi cele care au aparut pe la 6 saptamani, si cu care ne-am luptat pana spre 2 ani....aia e o alta poveste cu pielea atopica/keratoza etc

Laura, mamica de Rebeca Mara(16.09.2005) si gravidutza 35+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Malinas, curaj Se pare ca azi e ziua cea mare

Wndy, felicitari si sa-ti traiasca mancacioasa!!!!

Laura, mamica de Rebeca Mara(16.09.2005) si gravidutza 35+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput