Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (122)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Mariana28 si eu ca si fetele, i-am facut baie si lui David si lui bebe Luca din prima zi si am tamponat apoi cu grija sa nu ramana umed buricul. Baie nu i-am facut in cadita pana nu i-a cazut, ci sub jet de apa, cum era spalat si in maternitate. La David a picat bontul dupa 4 zile si am fost o fericita...acum are deja 8 zile si inca nu da semn ca ar pica. De sters, il sterg cu alcool de jur-imprejur si pun pampersul putin intors in fata pentru a nu veni peste bont ca sa tina umezeala (la sfatul doctorei pediatru). Tot dansa mi-a spus ca nu este necesar sa-i dau cu nimic peste el (pudra, de ex.), dar stiu ca unii doctori recomanda Baneocinul pudra.


Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Felicitari fetelor care au nascut astazi, sa aveti BBei sanatosi si frumosi!

Despre buric: Ilincai i-a cazut la fix 10 zile, pana atunci i-am facut baita doar sub jet de apa, nu in cadita, apoi ii dadeam si noi cu alcool si apoi cu Baneocin. Am folosit si scutece Happy pt nou-nascuti, care sunt decupate special ca sa nu stea direct pe buricut.

Eu raportez o noapte trecuta in care nu am dormit nici macar o ora, de-bia dimineata am adormit, pt 2 ore. Am reusit sa aducem si pianul, a fost o nebunie, e ingrozitor de greu plus ca spatiul scarii e ingust si a fost dificil de carat. Dar de-abia astept sa vina ILinca acasa si sa vada surpriza ( ea e in WE asta la soacra-mea, si demult imi tot spunea sa ii aduc pianul). Urmeaza acum partea cu gasitul unui acordeor ( o sa incerc la Ateneu), si a unei profe de pian.

Tineti-mi pumnii in noaptea asta, nu vreau sa nasc ( de maine intr-o saptamana e programata cezariana) dar tare ma simt ciudat, nu mai pot sa stau deloc in picioare, si daca o fac ma inteapa rau, pana jos....si nici nu am apucat sa ma epilez:((. Speaking of which....nu v-a fost frica sa va epilati inghinal in perioada asta, sa nu cumva sa va declanseze contractii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

buricul laurei a cazut in maternitate caci a stat 11 zile acolo. nu stiu in a cata zi, nu o spalam eu. cred ca o spalau in chiuveta (deci in apa multa)

cand am luat-o acasa pana i s-a inchis rana a trebuit sa ii dau cu un dezinfectant dupa baie si apoi ii puneam o fasa elastica si compresa sterila cu dezinfectant peste buric, pampersul venea peste fasa asta.

iulia nu iti mai citi analizele singura. dr mea zice ca in sarcina multe valori pot da aiurea si nu trebuie interpretate punctual ci in ansamblu si tot timpul de catre un doctor.
si la mine unele valori erau in afara intervalelor si mi-au zis ca e ok.


ALRA 36+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Nature multa sanatate si sa stea bebe cuminte acolo pana la programare! L-am pus pe bebe Luca sa stea de vorba cu el si cica s-au inteles ei, sa stai linistita!

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Z_Iulia in sarcina majoritatea valorilor analizelor sunt modificate .
Si mie analizele din trim.II mi-au iesit fie sub fie peste interval si am fost distrusa si eu , pana am mers la medic si mi le-a interpretat ...si erau bune .In trim.III la fel am patit dar nu m-am mai panicat ca stiam cum sta treaba .
De exemplu legat de hemoglobina si hematocrit am gasit pe net :
Se admit ca limite inferioare standard urmatoarele valori ale hemoglobinei si hematocritului in perioada sarcinii:
#8226; pentru trimestrul I: Hb = 11 g/dl, Hc = 33%;
#8226; pentru trimestrul II si III: Hb = 10,5 g/dl, Hc = 32%;
Scaderea Hb si Ht sub aceste valori impune instituirea terapiei martiene cu doze de fier intre 60-120 mg/zi.

Criss 37
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Seara buna fetele, si eu un pic pe aici.
Dea esti absolut mortala, dementiala, incredibila, un tonic pt noi toate. Super numele fetitei tale asa ca sa o urez cum trebuie
Bine ai venit pe lume Anna Sophie!! Sa papi sa cresti mare si sa fii o bucurie pt parintii tai!
Eli asa e, nu ma bate, iar am avut contractii si dureri. Trebuie sa mai rezist in noaptea asta ca maine ma vede dr.
Izabela felicitari pt buricul cazut. Maine ma duc la control si sa stabilesc cu dr cezariana.

Incerc sa dorm si eu mai mult in noaptea asta asa ca va spun noapte buna si pupici.

P.S. Otilia daca ai tu timp sa mai faci modificari in listuta...Imi cer scuze ca nu am mai reusit zilele astea, nu m-am simtit bine. Stiu ca si tu esti obosita si daca nu poti, macar una din celelalte fete care au parola ca sa nu pierdem datele. Multumesc anticipat

Mihaela 38+ Miruna
Gargarita lui mami
Pozele mele

AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Hello!

Eu am facut curat in dormitor, mutat pat, un dulapior, aspirat, m-a lovit harnicia daca tot am dormit de dimineata atat. Plus ca stau relexata ca vine mama maine seara .
Alra, tin pumnii sa nu nasti intre timp. Ti-am zis eu ca mi-o iei inainte, oricum dupa tu il ai pe sot cu tine, la termen esti asa ca nu te mai stresa.
Carmendu, nu poti vorbi cu doctorul sa puneti cezariana mai devreme?
Dea, nici urma de sms la mine. Cu ocazia aceasta fac din nou anuntul ca numarul meu de Connex/Vodafone din lista de pe mail este inutilizabil temporar pentru ca primul hot mi-a furat sim-ul iar o copie dupa sim voi face cand voi veni in Romania, pana atunci nu am sim, numerele stocate le-am pierdut.
Eu inteleg ca v-ati hotarat la nume si ca acesta este Anna, chiar vad ca da semne ca va fi Ana nazdravana .

Eu chiar ma chinui sa-mi aduc aminte cum am facut cu buricul Anei. Baie i-am facut din prima zi acasa, 5 zile de la nastere. Nu mai stiu daca ii puneam un plasture peste buric. Dupa baie o stergeam cu betadina si ii dadeam cu Baneocin pudra. I-a cazut in a zecea zi, l-am gasit in scutec .



Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 36+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

otilia, sunt super linistita. am vorbit la cresa si mi-o primesc pe laura la orice ora daca e sa fie saptamana asta pana vine mama. (ei tin cresa la ei acasa si au toata infrastructura acolo, inclusiv hainute si pampersi, laura ii stie bine, deci o pot duce numai cu hainele de pe ea si e ok)
dar sotul tau nu vine dupa nastere?

noi azi am cheltuit prima de nastere: ne-am luat jaluzele si wii
i-am batut la bowling si eu joc de pe scaun!! (ma gandesc ca jucaria va fi foarte utila ca sa slabesc. ei au jucat si tenis si box si curg apele de pe ei, hihi)

auziti, eu parca simt o usturime spre col. si simt ca bb sta sa scape. chiar sunt curioasa cate zile mai sta acolo. faza naspa e ca mai am 2 zile de servici - miercuri si joi.

apropo de venirea lui bb2 si impactul asupra lui bb1 - noi vom incerca sa pastram rutina laurei: scoala si cresa dupa, chiar daca voi fi acasa si eu si mama. laurei ii place mult la scoala, invata o gramada de chestii acolo, si s-ar supara rau daca nu s-ar mai duce. miercurea insa are zi scurta acolo si ma gandesc sa o iau acasa la pranz. in restul zilelor nu avem cum din cauza transportului.
altfel vom incerca sa ii acordam cat mai multa atentie dar asta nu va fi foarte greu caci suntem multi in casa si ne putem imparti usor.

ma gandeam sa ii iau si ei o papusa bebe care face diverse (mananca, vorbeste, face kk, etc) dar deja are cateva papusi bb pe care le putem folosi pentru joaca de-a "fiecare cu bebele ei". nu prea stiu cum sa fac, nu stiu daca ar impresiona-o fitele noi papusi sau daca e suficient un bb cu care deja se joaca.
nici nu stiu ce cadou sa ii iau de mos nicolae (asta e mosu principal aici) are 1 500 000 de chestii de care nu mai avem loc prin casa ...

ALRA 36+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu tocmai m-am rasturnat cu canapeaua extensibila, m-am asezat prea pe margine si nici nu a fost greu cu 80 de kg, Ana dormea si am dat-o si pe ea pe covor .

Mamiseli, am rezolvat cred eu tot ce se putea.
Alra, ce stres ai si tu. Daca nasteai mai devreme ei trebuiau sa rezolve oricum cumva.
Sa inteleg ca wii este un joc?
Nici eu nu ma asteptam sa fiu in medical de vineri si am lasat ceva neterminat, o sa mai trimit mailuri saptamana aceasta dar nu mai pot semna documente.
Eu daca nasc mai devreme de termen pierd din cele 3 saptamani de prenatal, daca nasc mai tarziu, zilele de intarziere se scad din post-natal. De aceea ar fi bine sa nasc fix la termen, adica pe 10 decembrie.
Sotul va veni se pare pe 6 decembrie, luni dupa ce merg la radiografie ma gandeam sa luam bilet, dar mi-e ca nu imi vor spune nimic referitor la bazin atunci pe loc.

Azi am aflat si eu de la o colega de servici ca trebuie sa sun la spital si sa ma inregistrez la ei pentru nastere. Daca nu ma intalneam cu ea la magazine intamplator (ea are bb de 8 luni) si nu as fi deschis discutia cu ea ma intreb ce faceam, ca mie doctorul de familie sau moasa nu mi-au spus.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 36+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Amalia, tu vrei sa il cuplezi deja pe Luca, io asa te banuiesc.. Asta nu-i rau, discutam, discutam....vedem ce negociem

Wndy, de-abia acum am citit ce povesteai de Anna, cum papa ea ca o nemancata.Bine ca ai avut laptic inca de la inceput!!!! ( De-abia astept sa o tin si io in brate pe pitica mea...)

Mergi la inceput