Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (80)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Si eu intru din 1 decembrie in prenatal27+ Vlad Mihai
De ce nu intrati de pe 2 decembrie? Pentru ca 1 Dec este zi nelucratoare! Daca la firma voastra de obicei se lucreaza de 1 decembrie, voi ii anuntati ca va veti lua prenatalul din 1 decembrie, dar cand cereti la med de familie concediul cereti-l cu data de 2 decembrie. Cei de la firma nu or sa aibe incotro si o sa va socoteasca 1 decembrie nelucratoare, ca asa se raporteaza la ITM, si din 2 decembrie prenatal.25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna ziua la fete!

Ma bucur si eu de ultima zi (lucratoare) de vacanta... ca week-endul nu se pune... mai urmeaza 4 saptamani de servici/scarbici si asa nu am chef...Or sa treaca si alea cumva. Ca mai uit una alta... asa e... imi fac listute/iau notite sa nu fac vreo dandana ... da' zau ca nu ma mai motiveaza nimic... abia astept sa termin cu banca pentru o buna bucata de vreme (iar daca am bafta, sa termin cu ei chiar de tot)

Andre_ea, pe fratele meu in cheama Tudor si toata lumea ii zice Tudy.

Cu child-minderul a mers bine, am fost placut impresionati de ce am vazut, femeia are 14 ani experienta, toate "acreditarile" necesare, e verificata de consiliu o data pe an (avem un teanc de hartoage de la ea sa citim, inclusiv recomandari, raportul de la ultima inspectie etc). Sotul ei este si el registered child minder (tipul lucreaza in nord la oil rigs 2 saptamani da, trei ba)deci cand este acasa se ocupa si el de copii, exista o gradina mare, camera maare de joaca cu fel de fel de jucarele si CARTI PENTRU COPII , activitati de genul "arts and crafts", dormitor pentru copilasi (tipa e acreditata sa ingrijeasca max 3 copiii in acelasi timp dintre care doar unul sub un an... acum cel mai mic copilas de care se ingrijeste are 6 luni, deci va fi OK pentru la anul cu bebelina noastra). Costurile sunt "just affordable" pentru noi... nu e deloc ieftin, dar totusi ar fi cam un pic peste juma' de pret de gradinita cu pretentii. Ar costa cam cat bona interna gen au pair dar...e vorba de persoana calificata si acreditata si in plus nu vom avea pe cineva cu noi 24/24 (casa noastra are 3 dormitoare pe un singur nivel deci avand un au-pair in casa nu prea am avea intimitate). Locatia e taare buna, cam 3 minute cu masina 10-12 minute de mers pe jos. Va trebui sa aducem scutece, baby wipes, un schimb de hainute si laptic ( in caz ca bebe inca va bea "de la mine"), restul mancaricii il face ea, fara sa taxeze in plus... nimic din borcanele, tipa face mancare "from the scratch", nu agreeaza dulciurile din comert, mancarea procesata gen crenvusti, sucurile "fizzy"... televizor cu portie f mica, se ocupa de partea de "potty training", in casa la ea nu se fumeaza (nici ea nici familia nici nimeni altcineva)... ma rog multe aspecte am atins... am vorbit cu ea mai mult de o ora... suntem aproape decisi sa acceptam. Peste 2 saptamani ne vom intalni si cu sotul dansei, si probabil atunci vom lua decizia definitiva... dar...se pare ca ... e bine

Selene, drum bun catre Cluj, succes si toate, sanatate mult si... tinem legatura!

Noi (de fapt sotul + un prieten bun ca eu fac galerie si spaghete cu pui si pesto) "montam" mobilierul in camera bebelinei maine, sper sa pot pune si eu pozici zilele astea

Am vazut niste pozici taaare frumoase cu camere de bebei...tare imi place dulapul cu "sertare"... ce idee buna! Felicitari! Iar prosopelul verde e BESTIAL!



Dark Bendis




31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

mi-am mai adus aminte de cineva,BILLY,felicitari pe 24 decembrie,frumos cadou mamica. o sa iti cantam colinzi si tie si la bb

28S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!



saru-mana!! lisa da' o sa cantati frumos?

porumbita, dragalaso, si eu am colesterolul mare (peste 350 parca) dar nici ginecologul nici dr de familie nu l-au bagat in seama, cu atat mai mult sa-mi dea ceva tratament sau dieta. Mi-au spus ca in sarcina oricum creste si nici n-ar trebui verificat...

Catalina

33+ Ana-Maria ingeras de

AMR 7 saptamani

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Si eu intru din 1 decembrie in prenatal

27+ Vlad Mihai


De ce nu intrati de pe 2 decembrie? Pentru ca 1 Dec este zi nelucratoare! Daca la firma voastra de obicei se lucreaza de 1 decembrie, voi ii anuntati ca va veti lua prenatalul din 1 decembrie, dar cand cereti la med de familie concediul cereti-l cu data de 2 decembrie. Cei de la firma nu or sa aibe incotro si o sa va socoteasca 1 decembrie nelucratoare, ca asa se raporteaza la ITM, si din 2 decembrie prenatal.

25+


CORECT!
Daca va spun ce zgarcita sunt eu, ca special vreau sa mai stau la serviciu ca sa nu pierd zilele libere de Craciun si Revelion. Adica vreau sa intru in Prenatal abia pe 5 ianuarie. In rest, intercalez zile de CO si daca chiar nu mai pot, bag un CM mic.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 30+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anuc

Mama, cate intrati in prenatal din decembrie Eu abia dupa sarbatori... De aia vreau ca macar o saptamana sa mai rup de medical la sfarsitul lui noiembrie, uite asa!Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)

Eu in 26 noiembrie imi iau ultimele 7 zile de CO din cele 21 si apoi din 8 decembrie intru in prenatal.25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Billy... pai o sa te colindam toate ...cat de frumos om putea... dar sa stii ca ne vom da silinta . Felicitari!!!!

Intreb si eu la reteta de pui... oare pot folosi bucati de piept in loc de pulpe (ca noua pulpitele nu prea ne plac). Ca si eu as face...



Dark Bendis

Uff... editez ca vad ca mi-e foame... mananc litere...merg sa vad ce gasesc bun in frigider

31+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 9 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png




"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Fetelor voi sunteti asa uituce ca mine????
Sa va explic: eu sunt un om foarte meticulos la serviciu si imi place daca un sef imi cere o situatie sa ma duc cat se poate de pregatita, inclusiv sa anticipez intrebarile lui si sa am raspunsuri. E...de vreo luna-doua ma duc sa vb ceva cu el si UIT DE LA MANA PANA LA GURAsi nu suport sa zic "nu stiu", "nu mai tin minte" etcca eu de obicei am raspunsul corect la ORICE cand e vorba de jobul meu....sunt distrusa....e asa penibil sa te duci in fata unui sef si sa dai din umeriMa intreb acum oare asa se simt si cei care fac asta de obicei????Mi se pare ingrozitor .......
exact asa, ca si tine si euVoi cum sunteti???
27+ Vlad Mihai
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edinutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Fetele care au camera special pentru bebe am si eu o intrebare: In camera prichindelului o sa cumpar un patut, un dulat si o comoda ATAT, pentru ca nu vreau sa incarc. Problema e ca ar trebui ceva si pentru mine: fotoliu, balansoar, scaun etc....ceva unde sa stau cu el cand il alaptez. Voi la ce v-ati gandit sa puneti acolo????

27+ Vlad Mihai


eu imi pun si un fotoliu relax,este f comod pt alaptat!am auzit ca si balansoarul e bun!

Edina `de 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Si ce Anuc, nu poti sa le zici subit si dintr-o data sa le spui ca nu mai poti ca iti e greu, ca te doare spatele, lucruri care nu sunt nereale....si eu la fel am zis la inceput dar pe parcurs m-am razgandit. Ce crezi ca sefului i-ar pasa de tine daca ar trebui sa te dea afara....ma indoiesc....
Nu vreau sa ma intelegi gresit dar odihna noastra si linistea noastra inainte de nastere e foarte importanta, toate care au trecut prin asta imi spun asa. Parerea mea e sa iti schimbi decizia....27+ Vlad MihaiBebelusi, ai perfecta dreptate si eu gandesc la fel!
Si eu am anuntat initial ca voi sta pana pe 5 ianuarie, apoi am intors-o fiindca s-a schimbat legea!
Ce mare branza, doar nu le dadusem in scris! Si ca sa le fie altora bine trebuie sa-i fie bb-ului meu rau? Eu fata de el trebuie sa-mi tin cuvantul in primul rand, ca lui i-am promis c-o sa-l pun pe el mereu pe primul plan, nu serviciul! Si daca nu le convine, asta e! Nimeni nu e de neinlocuit, nici din partea lor, nici dintr-a mea!
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:


Bun venit fetelor noi!

Billy 24 decembrie ... ce frumos!

iris ce m-a distrat faza cu asistenta.

selene drum bun si ai grija de voi!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 29+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput