Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (80)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Bebelusi, ai dreptate! Chiar ma doare spatele pe scaun atatea ore + drum de 1.5 ore dus, 1.5 ore intors, stres, etc...o sa mai iau o saptamana de concediu, apoi in dec, dupa ce predau,o sa ma fofilez cat pot...Mai ales ca la Ioana tot asa am facut, am venit pana la sf lunii decembrie, trebuia sa nasc fix tot la inceputul lunii februarie. Si cand sa ma bucur si eu de prenatal, pe 10 ian am nascut! adica mai devreme decat trebuia. V-am zis ca si la Ioana si la Filip am avut exact acelasi UM? la diferenta de 4 ani :) E o coincidenta, n-am calculat. Practic copiii mei ar fi tb sa se nasca in aceeasi zi, la dif de 4 ani daca ar fi stat pana la termen

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Fetelor care va pricepeti la chestii de HR

Intrebare: daca intru in concediu prenatal la 01.01.09, cum se face calculul indemnizatiei? Se ia in considerare media veniturilor din ultimele 12 luni (in cazul meu: ianuarie 08-decembrie 08)? si se calculeaza la fel concediul de maternitate (cele 4 luni) cu cel de ingrijire copil?

Va tare multumesc

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (26S/27S?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Io nu numai ca sunt uituca, dar imi lipseste si cheful de munca. Nu ma mai pot concentra la nimic. Si e de rauuuuu.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 30+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu am apucat s ava citesc de o zi si ceva si vad ca am de recuperat un capitol....

eu mi-s suparata... miercuri am fost la controlul lunar si s-a desfasurat cam asa:
- sa vedem analizele, ok, sa lauti 2 pastile de fier nu una (de colesterolul marit nu a zis nimic)
- tensiunea era 10 cu 6 (cea mai mare de cand am ramas gravi, pana acum iesea 8/5, cred ca are un efect si doza aia de cola bauta din cand in cand )

mi=a luat proba sa repetam analiza pt streptococul b dar nu mi-a facut tuseu vaginal desi i-am zis ca sunt ingrijorata ca se intareste burtica seara; a zis ca doar la eco se vede colul bine... si ca sa iau totusi gynipral juma de pastila la 6 ore (eu luam doar no spa si utrogestan) ca desi nu ma doare si nu sunt contractii nu e normal sa se intareasca burtica ca inseamna ca in timp imi scurteaza colul...

si de joi am inceput sa iau gynipral si imi tremura mainile ca naiba dupa ... si parca aseara si azi s-a intarit mai mult ca de obicei...

azi am sunt-o sa ii zic si mi-a zis ca ar putea fi o chestie subiectiva si sa continui cu tratamentul si sa ma relaxez mai mult...

eu ma gandesc serios sa ma duc la eco saptamana viitoare insa nu stiu ce cel de eco sa cer si ce tr sa fac ca sa se vada cum e colul...

voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

eee ce vrobit bai acolo de uituci!!! ca de 2 ore va citesc,ce am citit pagina trecuta...s-a dus. sa nu mai zic de nume,dar o sa va recunoasteti voi
asa:
am vazut camera pregatita ot bb...o frumusete de camera,eu as sta in ea,ca eu sunt fun mare a desenelor animate...a si mamica frumoasa foc,ptiu ptiu sa nu fie de deochi!
am vazut posibilitati de camera pt bb(prima varinata mult mai ok) parerea mea,aia cu castelul,nu e genul meu si asa cum zicea una dintre voi ce vei face daca al doilea copil va fi fata.
bun venit... dnp-ul l-am retinut ianuarie 22
aaa:selene bafta mare si drum bun la cluj!
am citit la un moment dat ca una dintre noi a avut sangerari,ce s-a intamplat???
am obs ca roxana e absenta azi...oare pe unde umblii???
si iarasi am observat ca m-ati primit cu reteta de pui...buna idee...se aplica,azi sau maine.
restul fetelor care nu se recunosc in frumosul meu mesaj(de maine,promit ca scrius mesajul in timp ce citesc), un sf de saptamana placut va doresc1
asa,ieri dupa cum am zis am facut tortul de zahar ars...am halit o jumate din el..tare bun multumesc pt idee.
eu nu mai pot dormi noaptea,m-am saturat sa dorm pe parti,dimineata ma trezesc ca ma dor pulpele si imi sunt amortite,pot sa tot pun perini sub mine ca degeaba. am la perini,2 sub cap,1 sub burta,2 sub picioare..ma mir ca ma doare spatele
deci de la 1 decembrie se intra in concediu..bai daca trebe ,trebe...am sa il anunt si eu pe al meu ca decizia luata de forum
ce scuza buna am!
hai va pup...ca imi e foame!

28S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

mi-am mai adus aminte de cineva,BILLY,felicitari pe 24 decembrie,frumos cadou mamica. o sa iti cantam colinzi si tie si la bb
porumbita,eu zic sa nu te stresezi,am inteles ca unele contractii sunt normle,daca nu sunt dureroase.organismul se pregateste pt natere.braxton-kicks se numesc parca...bai eu chiar mi-am pierudt memoria


28S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Iar ati scris mult de tot si eu nu am timp sa citesc ...

viorella in sala de travaliu nu ne putem intalni fiindca eu fac cezariana, dar poate ne vedem prin spital Si da, tot la Municipal am nascut si prima data si am fost super multumita. Cu exceptia asistentelor care nu se simt sa te ajute chiar daca le umpli buzunarele cu bani. Dar in resp nota 10 de la mine pentru spital si doctori.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 29+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Fetele eu va las, gaa cu munca pe saptamana asta.

Ma duc la dentist sa vedem ce facem cu meseaua.

Week-end placut si multi

Crisspy 25 sapt Razvan Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

am si eu o intrebare. nu se poate face nici unde o plangere despre comportamentul asistenetelor??? trebuie facut ceva,pana nu se inceteaza cu atitudinile astea de superioritate si indiferenta ,tara noastra nu o va lua pe drumul cel bun.
nu mi se pare corect sa umpli buzunarele doctorilor si a asistenteleor si ele tot nimic,ma gandesc cum pot dormi acele femei noaptea.

28S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Porumbito, din cate inteleg ai intrat deja in trimestrul III. Incepand de acum contractiile nedureroase sunt normale. Uterul se pregateste de nastere. Daca contractiile sunt dureroase insa nu e bine. Incearca sa nu te ingrijorezi fara motiv.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 30+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput