INSEMINARE (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andra_80 spune:

Buna dimineatza fetelor,
Mi-am facut si cel de-al 4 lea test care a iesit pozitiv ... ambele linii au aceeasi culoare
Acum mai astept echografia ca sa vedem ca totul este ok.
Va urez multa bafta si va pup.
Andra, minunea s-a intamplat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna fetelor,

Am 1 intrebare pentru pacientele dr. Cocei:

Recipientul cu sperma adus la Cabinet Nord Medica, unde, cum si de cine va fi analizat ?

Stiti cumva? Please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Buna fetelor!
Am revenit pe forum dupa cateva zile petrecute intr-un mic orasel din Italia, la o intalnire de proiect. Am fost la munca, dar am reusit si sa fac putin turism prin Roma.

Andra_80 - Felicitari! E un lucru extraordinar sa auzim ca si IA-urile fara stimulare pot reusi!
Ramyy - sa ne scrii ce ai facut la medic. Eu cred ca vei avea ovulatie saptamana aceasta, closty pe care l-ai luat iti va declansa procesul in timp util. Cred ca se pot face nelimitat IA-uri fara stimulare (daca te tin nervii si banii), iar cu stimulare - cred ca medicul va recomanda si pauze dupa un numar de incercari. Stiu ca nu este bine sa iei medicatie de stimulare multe luni la rand. Dar poate ca la tine aceasta va fi IA cu noroc si nu vei mai avea nevoie de numaratoare.
Sarrah - ai facut ET? Cum a fost?
Gina16, Lumi_1977 - voi mai incercati la anul IA sau treceti la FIV?
Eu sunt in zilele in care astept sa nu imi vina. Dar cred ca astept degeaba ca si pana acum. Azi am facut un test de urina, a iesit negativ. Sunt in ziua 13 de la IA. Deci nu ma astept la minuni, ca nici vreun fel de simptome nu am. Insa aceasta nereusita ma face sa ma indrept serios catre FIV la primavara. Nu stiu daca sa mai fac inainte o IA in ianuarie (a treia).
Persephonna - din cate stiu, ai voie sa calatoresti cu avionul la inceput, dar cel mai bine este sa te consulti cu medicul tau.

Va doresc la toate o saptamana excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

azi am fost la foliculometrie , ovar drept folicul mare si frumos dar degeba ca e trompa infundata, ovar stang 14mm, miercuri dimineta merg iar , medicul zice ca reusim sa facem inseminarea pana vineri sper sa fie asa cum zice el.
Beatriz fi optimista cine stie poate e cu noroc

eu m-am gandit bine si daca nu vine bebe dupa 3 inseminari o sa fac fiv inca nu m-am gandit unde la cluj sau in ungaria dar nu mai astept am 30 de ani si timpul trece

la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Ramyy - eu cred ca are timp cel de 14 sa creasca pana vineri. Ai sa vezi ca vei face in timp util IA. Eu sunt optimista (si acum mai sper un pic pt ca inca nu mi-a venit), dar si realista (nu am nici macar un simptom, in schimb am test negativ). Insa nu imi pierd speranta, pierd acum o batalie, dar nu razboiul.
Asa ca neaparat sa crezi si tu in sansa ta, la maxim pt aceasta inseminare! Ar fi chiar super sa afli in preajma Craciunului vestea cea mare.

Fetelor - ce noutati mai aveti? Acum vine "vacanta inseminarilor", e clar ca va fi o pauza, dar ne putem face planul pt primul trimestru din 2009, sa ne pregatim intens, ca sa reusim rapid. Deci - ce planuri aveti?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danye spune:

Rammy - nu inteleg cum de faci inseminare daca ai o trompa infundata?! Eu nu am facut inca niciuna dar din tot ce am auzit si am discutat cu medicul meu, inseminarea nu se face fara histerosalpingografie, respectiv fara a avea trompele desfundate si in regula. Imi scapa mie ceva? Foliculometria este adevarat ca nu stiu ce este..o sa ma informez acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

ieri am fost la foliculometrie 17mm pe partea stanga unde e tropma buna, azi am fost din nou 19mm am facut pregnil , maine dim la ora 8 merg sa fac cea dea doua IA, sper sa fie cea norocoasa

beatriz ce faci? a venit cm sau nu ?
sarrah- nu mai dai nici un semn de viata de atata vreme ce e cu tine?
danye- foliculometrie inseamna ca te duci la ecograf unde iti masoara foliculi de pe ovare de pe ambeele ovare, cand faci stimulare cu clostilbegyt se fac foliculi pe ambele ovare in fiecare luna , la mine cum trompa dreapta e infundata nu conteaza daca am sau nu foliculi acolo desi am in fiecare luna, medicul urmareste foliculul de pe stanga unde trompa e permeabila si cand e la 18-19mm a doua sua treia zi se face inseminarea in functie de cum se desprinde foliculul, mie imi da o injectie in fiecre luna pregnil cand foliculul are aceasta dimensiune iar in 24-36 de ore are loc ovulatia si atunci se face IA.
deci nu conteaza ca am o trompa infundata atat timp cat cealata e ok.
am facut si eu histerosalpingografie (HSG) care doare ingrozitor si de acolo stiu ca am o trompa infundata.
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Ramyy - ma bucur sa te aud cu vesti! Foliculul tau va avea maine o dimensiune foarte buna, uite ca vei face IA la timp. Vezi cum faci, e obligatoriu sa ramai de data asta!
Daca tu vei ramane, mai incerc si eu o ultima IA cu stimulare in ianuarie sau februarie.
Mie nu mi-a venit, pt ca se va intampla sambata sau duminica (la maxim 3 zile dupa ce intrerup utrogestan).
Vrei sa stii cu ce ma ocup serios? Am mai mult timp liber si m-am apucat de studiu pt FIV. E mult de citit la subiectele aferente, e foarte greu de ales clinica si tara. Nu am de gand sa fac mai devreme de martie-aprilie, dar ma informez si am aflat deja ca trebuie sa imi fac vaccin antirubeola, nu prea accepta clinicile sa faca FIv daca nu ai avut rubeola vreodata sau daca nu esti vaccinata. Un astfel de vaccin ma va obliga sa stau 2-3 luni pe tusa, nu e voie sa ramai imediat dupa. Voi lua de luni o decizie privitoare la data vaccinarii. Tu cum stai cu acest aspect?
Am vazut ca Sarrah scria la un moment dat la alt subiect, dar nu imi amintesc care.
Ai fost o curajoasa daca ai facut HSG fara anestezie, eu am facut cu generala.
Bafta maxima maine!!!

Fetelor va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

gata am facut si cea de-a doua inseminare cea norocoasa

ma durut putin nu insuportabil, dar ma durut, acum stau cuminte in patut azi, sper sa fie bine de data asta.

Betriz cand ai intrebat de rubeola primul lucru am pus mana pe tel si am sunat pe mama din fericire am avut cand eram copil toate bolile astea macar pt asta nu mai trebuie sa imi fac griji.
hcg am facut fara anestezie pt ca nu mi-a zis nimeni ce ma asteapta si nici nu am cautat eu pe net sa vad ce este si am indurat o durere de credeam ca mor pe masa aia , noroc ca medicul care mi-a facut il cunosteam si a facut rapid radiografia si am scapat .
azi mi-a zis medicul ca daca nu iese bebe luna asta de luna viitoare marim doza de clostylbegyt si mai incercam inca o data daca nici atunci nu iese o sa iau si eu o pauza cateva luni timp in care o sa fac vaccinul pt cancer de col uterin si cand pot sa fac FIV , fac.

A stai ca nu ti-am zis , eu nu am jumatete de col , pt ca am avut o rana canceroasa si mi-a scos jumatate colul daca raman gravida probabil o sa imi faca si ceclaj
tu de ce nu mai faci inseminare si luna care urmeaza ?
de ce vrei sa stai pana in februarie ?
eu sincer nu mai am rabdare de atatea ani. norocul meu este ca sunt optimista si am invatat sa fac haz de necaz ca altfel as tampi
nu mai este nimeni care face inseminare in perioada asta sau care au facut si astepata rezultatul?
parca mai erau cateva fete care faceau acum in perioada asta nu ?
povestea catorva rezultate pozitive ne-ar prinde tare bine
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Ramyy, Doamne-ajuta, asteptam ca inainte de Caciun sa ne dai o veste frumoasa!

Nu prea mai e timp sa facem IA luna asta, la Giulesti medicii cam au intrat in concediu, pe la clinicile particulare cam la fel... asa ca vrem sau nu, mai amanam c-o luna!



Mergi la inceput