Mamici si burtici de Baia Mare (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Adriana,..daca ai stii ce m-am grabit de la banca..imi pare rau ca nu v-am mai vazut..sper ca te-ai descurcat cu alaptatul..oricum cand o sa mai vii in Baia Mare sa ma anunti ,..tare as vrea sa ne mai intalnim..la Estera, e dulcica foc..mi-a placut mult de ea..si de voi bineinteles..se vede de la....km..ca sunteti o familie fericita si implinita..pe toti..


Malinka, Anca, mamicile si bebelusii..

Renata, sper ca ai nascut..te asteptam sa te intorci acasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

Mihor,Nikolleta,..sarcini usoare in continuare..si multa multa rabdare..va invidiez pentru ce aveti..de fapt va invidiez pe toate..sper sa nu va suparati..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolleetta spune:

Ariana ... curaj si multa putere



35 = Rares

noi 2 si "o burtica"
mai avem atat de putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Ariana, nu-i nici o problema ca n-ai ajuns...multumesc mult pentru ajutorul cu alaptatul...a fost super ok! si la dr.a fost ok! am terminat totul destul de repede, ca d-l dr. a fost chemat sus, cred ca a avut o nastere! si eu ma bucur mult ca te-am cunoscut! bineinteles, cand mai terc prin BM te anunt!de fapt as vrea sa va cunosc odata pe toate! poate la primavara punem de-o intalnire, ce ziceti?

Va pup pe toate...

AdrianaSM de Estera

http://community.webshots.com/user/AdrianaSM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Salut mamici si burtici...

s-au mai linistit lucrurile pe la noi, Darius e mai bine si-a intrat in program...deci e ok

acuma sa va zic o chestie care m-a enervat foarte tare. Cumnata mea a ales sa nasca la spital, a fost decizia ei, auzind ca s-au modernizat pe-acolo, adica termopane, caldura, etc. Casnd a mers sa nasca totul a fost ok, a nimerit o moasa super, Teglas asa o cheama, a nascut foarte usor. Travaliul i-a inceput la ora 8 si la 10:30 a nascut...deci super,, numai ca dupa nastere au inceput nervii, pe la ora 15 o iau din sala de nastere s-o duca sus la et 5...ce credeti...pe jos,(nu pe scari sa nu ma intelegeti gresit... pana la lift)le-a zis ca nu poate, s-o puna intr-un carucior s-o duca ca ametea...i s-a raspuns foarte ferm..."trebuie sa faci miscare".
Dimineata urmatoare cand i s-a facut toaleta, a spalat-o cu apa rece...deci nu dezmortita...rece...cum vine la robinet, a zis c-a durut-o cusatura de-i venea sa urle, bineinteles ca a tresaltat cand ia turnat apa, la care numa bine si-a mai adunat saraca niste cuvinte frumoase de la cea la care tocmai ce-i bagase mana in buzunar, nu sa-i ia ceva...sper ca intelegeti....

a treia zi...pentru ca bebe a facut alergie la Jonshon au chemat-o cand i s-a facut baita sa-i explice ca trebuie sa schimbe produsul, ea curioasa verifica apa...ce credeti...abia dezmortita, nu calda, nici macar calduta, daca i-a spus ca-i cam rece apa pentru baita...a zis ca asa se calesc copiii. Dupa toaleta mamei cu bine meritata apa rece, ii spune ca dupa fiecare pipi sa faca toaleta zonei...da cuc e...bineinteles cu apa rece, de trei zile de cand e internata, la baie n-a fost niciodata apa calda.

Sa stiti ca-s foarte revoltata, si asta pentru ca a ajuns sa dea undeva la 6-7 mil pana acuma, si te trateaza ca in lagar. Bineinteles ca acuma ii pare enorm de rau pentru decizia luata, dar asta e acuma nu poate da timpul inapoi.


Asa ca gravidute care urmeaza sa nasteti, interesati-va foarte bine, sa n-aveti surprize (neplacute).

Va pup.

.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariana2005

Mihor,Nikolleta,..sarcini usoare in continuare..si multa multa rabdare..va invidiez pentru ce aveti..de fapt va invidiez pe toate..sper sa nu va suparati..


O sa vina timpul sa te invidieze si pe tine altii/altele. Ai sa vezi. Trebuie sa fi doar increzatoare. Sanatate multa.

MARINELA


Poze de tot felul
P a t t y - la 10 luni

www.onetruemedia.com/my_shared?z=22fc6e05c1fc9aceaecb65&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a inceput fericirea......

PATRICIA ALEXIA Atata sunt de mare !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicamaries

Salut mamici si burtici...

s-au mai linistit lucrurile pe la noi, Darius e mai bine si-a intrat in program...deci e ok

acuma sa va zic o chestie care m-a enervat foarte tare. Cumnata mea a ales sa nasca la spital, a fost decizia ei, auzind ca s-au modernizat pe-acolo, adica termopane, caldura, etc. Casnd a mers sa nasca totul a fost ok, a nimerit o moasa super, Teglas asa o cheama, a nascut foarte usor. Travaliul i-a inceput la ora 8 si la 10:30 a nascut...deci super,, numai ca dupa nastere au inceput nervii, pe la ora 15 o iau din sala de nastere s-o duca sus la et 5...ce credeti...pe jos,(nu pe scari sa nu ma intelegeti gresit... pana la lift)le-a zis ca nu poate, s-o puna intr-un carucior s-o duca ca ametea...i s-a raspuns foarte ferm..."trebuie sa faci miscare".
Dimineata urmatoare cand i s-a facut toaleta, a spalat-o cu apa rece...deci nu dezmortita...rece...cum vine la robinet, a zis c-a durut-o cusatura de-i venea sa urle, bineinteles ca a tresaltat cand ia turnat apa, la care numa bine si-a mai adunat saraca niste cuvinte frumoase de la cea la care tocmai ce-i bagase mana in buzunar, nu sa-i ia ceva...sper ca intelegeti....

a treia zi...pentru ca bebe a facut alergie la Jonshon au chemat-o cand i s-a facut baita sa-i explice ca trebuie sa schimbe produsul, ea curioasa verifica apa...ce credeti...abia dezmortita, nu calda, nici macar calduta, daca i-a spus ca-i cam rece apa pentru baita...a zis ca asa se calesc copiii. Dupa toaleta mamei cu bine meritata apa rece, ii spune ca dupa fiecare pipi sa faca toaleta zonei...da cuc e...bineinteles cu apa rece, de trei zile de cand e internata, la baie n-a fost niciodata apa calda.

Sa stiti ca-s foarte revoltata, si asta pentru ca a ajuns sa dea undeva la 6-7 mil pana acuma, si te trateaza ca in lagar. Bineinteles ca acuma ii pare enorm de rau pentru decizia luata, dar asta e acuma nu poate da timpul inapoi.


Asa ca gravidute care urmeaza sa nasteti, interesati-va foarte bine, sa n-aveti surprize (neplacute).

Va pup.

.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)


Salutare fetele!

Ei uite de asta am ales si eu Euromedica. Auzisem o gramada de povesti de groaza legate de personalul auxiliar (asistente, moase) si nu cred ca as fi suportat sa stau acolo fara sa bat pe bune pe careva de ma dadeau aia afara din spital. Asa ca am strans cureau si portofelul si am ales clinica desi si acolo se intamplasera ceva lucruri neplacute cu putin inainte sa nasc eu. Dar mi-am zis "cu Dumnezeu inainte" ca ce o fi sa se intample se va intampla, asta in conditiile in care eu am si sindrom antifosfolipidic. Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat teafara pentru ca la o operatie se pot intampla multe si nu numai din vina medicului ci din caz de forta majora, iar in cele 5 zile cat am stat acolo m-am simtit ca si acasa, sincer, nu am de ce sa fac reclama.
Aveam prietene care spuneau sa plec sa nasc la Cluj, la clinica de Ginecologie, dar am refuzat pentru ca era in curte comuna cu Clinica nr.1 in care murise in urma cu 10 luni mama mea din cauza bolii si a unei culpe medicale. Asa ca greseli se fac si la "case mai mari".
Este foarte importatnt ca oriunde ati alege sa nasteti sa fiti optimiste si sa nu va lasati calcate in picioare de "atotstiutori".

Pupici multi si sanatate la bebici, mamici si burtici si o duminica placuta!

Am uitat ieri sa urez
La multi ani celor care sarbatoresc numele cu ocazia Sfintilor Mihail si Gavril!


Noi suntem din nou virusati ca asa e modelul - nici o luna fara viroza.


O zi faina!




Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihor spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodicamaries

Salut mamici si burtici...

s-au mai linistit lucrurile pe la noi, Darius e mai bine si-a intrat in program...deci e ok

acuma sa va zic o chestie care m-a enervat foarte tare. Cumnata mea a ales sa nasca la spital, a fost decizia ei, auzind ca s-au modernizat pe-acolo, adica termopane, caldura, etc. [...]

Asa ca gravidute care urmeaza sa nasteti, interesati-va foarte bine, sa n-aveti surprize (neplacute).

Va pup.

.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)



De apa rece, ne-a zis si noua moasa la cursul prenatal...cica e capat de conducta si trebuie sa lasi apasa curga ~30 minute si abia apoi se incalzeste...problema e veche si din pacate solutii nu prea exista...

Marti merg si eu la control la Sasaran si abia astept sa imi spuna detalii...
Eu am Rh negativ, sotul pozitiv...Am inteles ca este un vaccin pe care ar trebui sa-l fac eu in 48 de ore de la nastere...la spital cred ca ar fi fost gratuit...La Euromedica cred ca trebuie sa-l platesc...oare il pot cumpara de la ei sau o sa imi trimit sotul pe la farmacii?

Burtica de 36 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolleetta spune:

fetelor


Citat:
citat din mesajul lui rodicamaries

Salut mamici si burtici...

Asa ca gravidute care urmeaza sa nasteti, interesati-va foarte bine, sa n-aveti surprize (neplacute).
.....................................................
mamica de Dariusica (19 sept 2007)


Banuiam ca asa se comporta cu tine, dar eu sincer nu am de ales... trebuie sa merg la spital, ca mi-e frica pentru bebe sa nu apara ceva complicatii cu problemutele pe care le avem.
Eu atat sper sa fie bine si o sa incerc sa fiu cat pot de tare si ma abtin. Totusi nu promit ca nu o sa ma cert cu nimeni . Cand am fost internata la 6 am vrut sa plec acasa dupa 10 min. de la internare (normal ca acum nu o sa imi permit, dar sper sa ma descurc cumva)... asa ca ramane de vazut. Sincer, ma gandesc cu groaza la momentul ala, dar...
Oricum, la surprize neplacute ma astept din partea lor!!!

De ce a dus-o asa de tarziu la 5, daca a nascut la 10-10,30?

35 = Rares

noi 2 si "o burtica"
mai avem atat de putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

mihor..legat de rh...si eu am negativ si sotul pozitiv...si bebe marc are pozitiv...injectia cu imunoglubulina e necesara doar in cazul in care bebe se naste cu incompatibilitate de rh fata de tine...adica daca tu ai negativ, el sa se nasca pozitiv...injectia se face in max 72 de ore de la nastere...si costa 450 ron...indiferent unde o faci tot atat costa...la euromedica poti sa mergi cu injectia cumparata de la farmacie sau poti sa o iei de la ei...dar sa specifici asta la control...si o sa iti zica doctorul cum sta treaba...oricum, sa le aduci aminte si dupa ce nasti ca au tendinta sa uite...:) eu le-am spus de cateva ori ca sa fiu sigura ca nu uita si mi-au facut-o la 24 de ore dupa nastere...cam "doare" la buzunar dar e necesara...o pacienta internata de-odata cu mine a ales sa nu o faca in ideea ca nu mai vrea al doilea copil...dar eu cred ca nu se poate pune problema asa desi costa cam mult...

ariana...la ora 16 sunt la clinica, poate te mai gasesc pe acolo...

anca81...nu ajung azi pe-afara, am de rezolvat cate ceva si de mers la control pe urma...pupici carlei si ne vedem marti...sa aveti o zi frumoasa...

rodica...ma bucur ca e mai ok situatia si ca e darius bine...

Mami Loredana si Marc Alexis, o minune de copil...
Povestea minunii mele

Aici vedeti poze cu noi

Mergi la inceput