Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (119)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Neata frumoaselor!

Ce noutati mai avem astazi?

Spiridusul parca tu ai nascut la Cf2...cum e maternitatea renovata....sau poate mai stie si altcineva....si eu o sa nasc acolo in jur de 1 dec.

O zi superba tuturor! Azi m-am trezit binedispusa!....

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Intru repede-repede, ca m-o deochiat alaltaieri Dea... si de atunci... n-am mai reusit sa-mi gasesc timp sa intru pe forum...

Diana21, e delicios bb Tudor!!!! Si seamana atat de bine cu tati, ca doua picaturi de apa, bebe=tati in miniatura! ...Iar poza cu fratiorii... foarte emotionanta!

De fapt, am admirat toate pozele noi de pe contul comun.... si-am dat apa la soricei... De piatra sa fii sa nu te emotionezi cand, dupa 9 luni petrecute impreuna, acum vezi minunile ce se ascundeau in burticile noastre!

Amalia, sunteti frumosi! Bravo pt nasterea rapida! Sa va traiasca baietii scumpi!

Spiridus, la fel ca tine am trait si eu primele 5 zile... bine ca s-au dus, ca o luam razna... Desi nimic din toate astea nu-i facea bine lui Antonio, am bagat la greu supozitoare Voltaren (cu diclofenac sodic), tablete Ketonal, algocalmin (fiole /supozitoare), paracetamol, supozitoare si crema pt hemoroizi... si tot am plans de m-am uscat... de dureri.
Acum, sa fie setul complet, daca tot e bine epiziotomia (cel putin la suprafata; ca langa anus inca am o galma tare si dureroasa)... mi s-au inflamat urat si hemoroizii.... si d-aia nici n-am stat ieri pe scaun, la calculator.... M-am saturat! M-am saturat! M-am saturat!

Mirtha, cum era edemul tau perianal? Ti-a trecut? Nu stiu daca tre sa ma ingrijoreze "chestia" asta tare sau nu...

....Mai am de scris, dar nu mai pot sta acum...

Mami fericita de Sebi si Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Voi ce fel de formula folositi pentru bebei? Ma gandesc sa ma informez care e mai buna...in caz ca nu am lapte sa fiu pregatita macar cu informatii...sa nu fac experimente pe bebelina tocmai in primele zile de viata....

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

otilia - cum adica alege computerul???
spiridusule - nu ne-ai zis de ce aveti nevoie de ortoped pt bb? probleme dupa nastere?
fluturasha - eu am dpn pe 4 dec, tot la cfr2... poate ne intalnim acolo :)

mami de si graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

vrabiuta eu o sa fac cezariana dar inca nu am stabilit data...oricum beblina mea e mai mica la echo asa ca mai stam putin cu programarea...probabil la controlul de pe 17 o sa stabilim data....

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Buna dimineata,burtici!
Eu sunt bine...doar ca mi se pare ca burtica e lasata rau...nu mai am rabdare...am niste emotii...Astazi merg la control.
Ramo,recoltarea dureaza foarte putin si nu e dureroasa.
Alexa,nu te mai framanta....masuratorile echografului sunt aproximative,marja de eroare poate fi foarte mare.Concret,unei prietene i s-a spus la 38 sapt ca bebele ei are 2800 gr si era chiar ingrijorata si la nastere s-a trezit cu un voinic de 4300 gr.Deci....e doar un exemplu despre cat de rau se pot insela si medicii,in urma masuratorilor facute la echo.
Eli,tu cum te mai simti?
Va urez o zi frumoasa,plina numai de vesti bune!Doamne ajuta!



Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png
AMR 11 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

ar fi bine sa va feriti de MILUMIL... cel putin asa mi-a spus mie pedi....
se pare ca au fost probleme in ultima vreme cu el... pb grave, adik hemoragie digestiva la bebei, pt ca se pare ca si-au mutat productia/ au fost cumparati de nu's cine si au schimbat reteta....

o fi barfa, no fi.. dar.. frica pazeste pepeni, so... eu am luat nan sa am in casa

la alex am avut humana
mai exista topfer.. parca asa ii zice.. f bun, dar mai greu de gasit


vrabiutza, cristian are nevoie de un masaj mai special pt ca are tal valg bilateral.

mav,
hai, curaj, fii barbata.. trecem noi si peste perioada asta
aseara imi vene sa plang de durere
norocul meu ca am facut deprtesie inainte de nastere... acum, sunt fresh... la doar 4 ore de somn.. adunate

mah, io sambata am party, ce le dau la oamini de haleala, ha? ia zicetzi ce tort bun sa fac?

Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Otiliav, ma mulg pe la 23.30 si bag la frigider doua biberoane de 100 ml si asta e "doza" asigurata pe timp de noapte. Iti dai seama ca daca as sta sa ma mulg noaptea, mai bine as alapta. Am incercat sa ii dau san azi dimineata la 6, dar sanii erau prea plini, el tragea o data si tasnea din 5 gauri cu putere si se ineca si s-a udat si tot, asa ca i-am dat biberon si am muls acum la 9.00 aproape 250 ml (termin destul de repede tampoanele de san, 30 de dischete). Slava Cerului ca am lapte, si ca e gras laptele meu iar piticul mananca bine.

In alta ordine de idei, sa va povestesc ceva, legat de hemoroizi si epiziotomie. La inceput de sarcina eram chitita pe cezariana, si nu de alta dar mi-era frica de epiziotomie si mai ales de momentul "caca si pipi" cum fac dupa, sa nu usture, sa nu doara, sa nu forteze firele...etc. Apoi am zis ca daca se poate naste natural, nu oi muri tocmai eu. Si am nascut natural. Ideea e ca neimpingand cum trebuie (epidurala), m-am rupt pe interior in partea stanga si am avut epiziotomia inspre fesa dreapta. Si dupa ce a trecut epidurala...normal au inceput sa se resimta durerile. Citisem inainte pe forum si constiincioasa imi scrisesem in carnetel ce trebuie cumparat de la farmacie. Deci...pentru epiziotomie dureri...spray cu lidocaina si oximed. Atentie, sprayul cu lidocaina provoaca o usturime dupa pulverizare, dar trece dupa aproximativ un minut si apoi amorteste f bine zona. Oximedul nu amorteste...dar fiind rece, produce oricum o senzatie vizibila de usurare si este un bun cicatrizant.Tot la capitolul cicatrizare si care ajuta la o vindecare mai rapida a epiziotomiei este Actovegin 20% gel...super bun si supercicatrizant (eu l-am avut in casa si am vazut rezultatele dupa operatia sotului).
Dupa nastere, de frica evident, am evitat sa merg la baie si nu prea am mancat ca nu mi-era foame...in concluzie, la baie am ajuns de abia pe miercuri seara (eu nascuta luni si avand ultimul scaun duminica). Si sa te tii rugaciuni, si plansete de nervi pe wc...nici nu puteam sta f mult pe wc. ideea e ca aveam niste "gloante"care nu voiau sa iasa neam. Si daca nu m-am chinuit, nu vreau sa fiu scabroasa si sa trec la amanunte nedorite, dar disperarea m-a impins la cele chestii nu tocmai placute, si tot degeaba. Inca nu alaptam, asa ca sotul mi-a luat Fortrans, un praf care se pune in 1 l de apa si se bea, si curata matul cu totul (recomandat inainte de operatii). Ei ala m-a ajutat (supozitoarele cu glicerina si carbunele medicinal au fost vax albina) si am eliminat cateva gloante. Dar...au aparut hemoroizii si aici de mare ajutor a fost unguentul Proctolog (tot de la sot stiam) si care se aplica si la exterior si la interior pe zona vatamata, are aplicator pentru aplicarea interna.
Acum toate problemele sunt departe, eu mai am doar un singur fir resorbabil pe mijloc, pot sta in fund si nu am folosit scaun contra escarelor deloc (nu am gasit nicaieri, si pana sa ajung la o prietena care avea, am reusit sa stau in fund ca lumea).
Sper sa va fie de folos informatiile, pe mine una m-au ajutat.

Leeloo
Lacra a lui Damian

http://good-times.webshots.com/album/562902143JedOlt?start=12
http://good-times.webshots.com/album/568202642FfNDvr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Spiridusule si eu de vreo 2 luni am o pofta de un tort facut acasa cu crema multa ...dar cum n-am avut nici un chef si sotul la torturi nu se pricepe am facut un tort de mere cu frisca...merge repede.. asta daca n-ai chef sa te complici cu altele mai sofisticate..
am o pofta nebuna de prajitura Bucuresti...de la cofetarie..e singura insiropata pe care o pot manca...dupa care nu mai vreau nimic dulce vreo 2 luni...dar imi pun pofta-n cui si sper ca la anu' sa-mi fac si eu poftele cand vom veni in ro...

36+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Buna dimineata dragelor! Multam' de raspunsuri si de primire !

Bravegirl, asta m-a atras si pe mine - pretul aproape la jumatate fata de Romania si calitatea f buna a hainutzelor! Inteleg ca ei folosesc ca si curier Posta Romana? Si se poate sa vina comanda fie direct acasa, fie la posta? Eu am mai comandat de pe Bimbomarket (carucior, patut, si alte zdranganele) si am fost uluita de-a dreptul de cat de repede si corect s-au miscat. Nota 10! Sanatate multa, ai grija de tine!

Andreyutza ! Sa fim sanatoase si bebelusii nostri la fel!

Julia16 dar Mothercare are preturile in lire sterline! Nu prea inteleg legatura cu dolarul ?! Si mai am de platit taxe vamale inca 25% din valoarea comenzi ?? Bine oricum ca ajung in 2 saptamani - nu de alta, dar am comandat si chestii pentru bagajul de spital! Tie ti-au ajuns prin UPS?

Alexa si eu sunt pacienta lui herghe! Pana acum am fost ok cu prestatia lui, desi la ecografia de 32 de saptamani mi-a facut o nefacuta de era sa-l strang de gat in cabinet si alta nu! Am povestit la subiectul "gravidute prin FIV (24)" si nu vreau sa mai reiau ca imi creste tensiunea iar si nu face bine la psihic! Mi-am impus sa fiu zen pana la marea intalnire si sa am incredere in Dumnezeu ca va fi totul bine! Evident, ca si tine, m-am dus cu mucii in barba si la Iosup dupa o saptamana: masuratorile similare, singura diferenta notabila la masuratori a fost greutatea Papadiei mele: la herghe era 1800g, la Iosup, dupa 5 zile, 2200g. Am tras concluzia ca e bine, probabil in jur de 2000g, Asa ca nu vreau sa ma mai stresez aiurea si ma rog in fiecare seara sa fie totul ok! Mai ales ca am observat ca bebelusha mea e foarte reactiva la starile mele de spirit - daca sunt bosumflici se baga intr-un colt si nu mai zice nimic: nu tu un sut, nu tu un sughit, nimic-, cum ma veselesc cum o apuca dantzavaiul !
Chill out, draga mea si cu incredere inainte ca mai e putin!

Nglcarmen: asteptam vesti bune! Nastere usoara si bebe sanatos!

Am si eu o rugaminte la voi: cum pot vedea filmuletzele de care v-am auzit vorbind (dr Culcer - ingrijirea bebe)?! Eu am fost la cursurile de la Filantropia, da' ... cred ca mai am lacune! Am diploma insa! Ma gandeam sa mergem la Scoala Parintilor de la Euroclinic? A fost cineva? E ok?

Aaaaa... si azi am schimbat semnatura !



Madi 33+ Papadia

Mergi la inceput