Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Preety , eu sunt sursa cu dmna Musat.Am lasat nr dansei aici pe sie.
O cunosc de 3 ani, si ceea ce sie ea siu si eu, eu dupa ce termin cu Iris cu crescutul, ma alatur sa ajut si eu mamicile.

Asa ca daca aveti ceva intrebari si nu o gasiti pe ea, ma puteti intreba si pe mine..pe partea cu alaptatul sunt la zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

babyta, ea pune tu mana si maseaza-ti sanii.Inclin sa cred ca nu ai canalele foarte desfundate..in sensul ca curge f putin lapte pe ele,cand te mulgi poti vedea ca pe unele canale tasneste lapte si pe alte e un firicel subtire.. maseaza sanii dinspre sub brat spre mamelon si chiar inainte de alaptat pune un prosop cald pe sani.

Cu galactogilul e mit, nu scade productia.Indiferent ce luam, cel mai important lucru e odihna si lichidele si o dieta echilibrata, adica zilnic cate 500ml lapte sau 2 iaurturi, cam 4 oua pe saptamana, salate, fructe, pui, vita etc...branza..etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anis

babyta, ea pune tu mana si maseaza-ti sanii.Inclin sa cred ca nu ai canalele foarte desfundate..in sensul ca curge f putin lapte pe ele,cand te mulgi poti vedea ca pe unele canale tasneste lapte si pe alte e un firicel subtire.. maseaza sanii dinspre sub brat spre mamelon si chiar inainte de alaptat pune un prosop cald pe sani.

Cu galactogilul e mit, nu scade productia.Indiferent ce luam, cel mai important lucru e odihna si lichidele si o dieta echilibrata, adica zilnic cate 500ml lapte sau 2 iaurturi, cam 4 oua pe saptamana, salate, fructe, pui, vita etc...branza..etc

*** AniS


Iris-Medeea *** sufletelul meu mic*** (9 octombrie 2008)***

Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***

IUBIRILE MELE

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."


Anis esti o dulce
Dar la mine nu e vb de canale infundate. Sunt goi...sunt moi. NU mai sunt cum erau saptamana trecuta cand imi explodau de lapte...
Musette Bag de aseara galactogil , iar ceai am deja 4 l in mine...
Am fost mai devreme la epilat si am iesit din salon sa ma duc la baie ca faceam pe mine

PS: ce bine e sa fi epilat


Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui anis
Cu galactogilul e mit, nu scade productia.Indiferent ce luam, cel mai important lucru e odihna si lichidele si o dieta echilibrata, adica zilnic cate 500ml lapte sau 2 iaurturi, cam 4 oua pe saptamana, salate, fructe, pui, vita etc...branza..etc




Si eu cred asta, ca nu e Galactogil cheia! Tine de odihna, alimentatie si mai ales de ...psihic! Alungati stressul din cotidian si va fi ok! Eu nu stiu ce e Galactogil,e ceai?

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Citat:
citat din mesajul lui anis
Cu galactogilul e mit, nu scade productia.Indiferent ce luam, cel mai important lucru e odihna si lichidele si o dieta echilibrata, adica zilnic cate 500ml lapte sau 2 iaurturi, cam 4 oua pe saptamana, salate, fructe, pui, vita etc...branza..etc




Si eu cred asta, ca nu e Galactogil cheia! Tine de odihna, alimentatie si mai ales de ...psihic! Alungati stressul din cotidian si va fi ok! Eu nu stiu ce e Galactogil,e ceai?

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)



sunt niste grenule din plante iar eu cred ca el e cheia,cel putin in cazul meu,dupa ce il iau simt cum sanii se umfla de lapte,repet de ceai m-am lipsit cateva zile si nu am patit nimic,am putea zice si ca ceaiul e mit nu?fiecare organism reactioneaza la altceva

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

babytza, dupa ce bebe isi regleaza productia de lapte , sanii ar trebuii sa fie moi, la mine asa sunt, devin plini, cam la 4 ore, sau mai exact cand cere ea...acum mannanca la 3 ore, sau mai mult sau mai putin, adica la cerere.
Ulterior, cam dupa 3 luni, eu vb aici de alaptat exclusiv, sanii vor fi moi, de zici ca nu ai lapte...si vor fi tari numai daca sare peste alaptari..adica daca nu suge juma de zi, o zi..etc..de aia cand se intarca, se face treptat operatiunea cam 1 luna, pentru a scade productia d e lapte treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

preety scuze n-am fost pe faza. se numeste ceai pt stimularea lactatiei si e de la fares, cei cu ceaiurile de toate felurile prin hypermarketuri. e 3 ron cutia cu 20 de pliculete. se beau 3-4 cani la zi, dar cum zicea anis, cele mai importante sunt odihna si alimentatia.

mami de Amalia Stefania
poze
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui musettepink

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Citat:
citat din mesajul lui anis
Cu galactogilul e mit, nu scade productia.Indiferent ce luam, cel mai important lucru e odihna si lichidele si o dieta echilibrata, adica zilnic cate 500ml lapte sau 2 iaurturi, cam 4 oua pe saptamana, salate, fructe, pui, vita etc...branza..etc




Si eu cred asta, ca nu e Galactogil cheia! Tine de odihna, alimentatie si mai ales de ...psihic! Alungati stressul din cotidian si va fi ok! Eu nu stiu ce e Galactogil,e ceai?

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)



sunt niste grenule din plante iar eu cred ca el e cheia,cel putin in cazul meu,dupa ce il iau simt cum sanii se umfla de lapte,repet de ceai m-am lipsit cateva zile si nu am patit nimic,am putea zice si ca ceaiul e mit nu?fiecare organism reactioneaza la altceva

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Luca cel frumos

Povestea noastra




Nici anason+chinion+fenicul nu sunt cheia, nimic nu face minuni, cum spuneam odihna si stressul conteaza enorm! Poti bea tone din acest ceai si sa fii stresata si prost alimentata si tot nu ai lapte. Eu asta cred. Un organism obosit nu mai raspunde la nici un stimul exterior. E valabil in toate, nu doar in alaptare, e logic. Am avut zile cand nu am baut ceai si laptele nu a disparut...Eu beau combinatia asta de ceai pt ca are nevoie organismul de lichide si apa asa sipla nu intra; nu stiu ce alt ceai/lichide(in afara de lapte, apa) as putea bea cand alaptez ca sucuri si prostii eu nu beau...
Dar mai cred ceva...exista autosugestie, te poti autosugestiona ca Galactogil face laptele sa umfle sanii, cand de fapt tu ai lapte garla de la mama natura...care vine atunci pe fond psihic. Unii oameni iau bomboane carora medicii le atribuie calitati curative, ii pacalesc ca sunt medicamente, oamenii vor sa creada ca acest medicament ii vindeca si...se vindeca!!!

Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele, de la mama natura,femeia care naste , are late,cazuri exceptionale fac ca ea sa nu aibe sau sa il piarda etc.Asa cum zicea cineva aici e si treaba de psihic..partea buna la ceaiuri si alte cele e ca sustine f bine psihicul, si ca mai ajuta de acord, dar nu atat de mult ca odihna lichidele si hrana.
si apropo galactogilul si berea fara alcool au cam acelasi lucru, respectiv maltul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Sunt de acord ca nu Galactogilul este cheia. Dar acum pentru mine are si el rolul lui. Poate psihic, poate si ca are malt si e bun la lapte. Nici nu mai conteaza atata timp cat alaptez bebele doar la san.
La Valentina am avut lapte tone fara sa iau stimulent. Beam doar ceaiul asta de plante. Dar acum oprirea Galactogilului a coincis si cu saptamana in care colicii au fost in forta si oboseala si-a spus si ea cuvantul...Unde mai pui ca am si racit si nu ma simt prea bine...

Nici eu nu pot sa beau sucuri, mi-e frica sa nu ii faca rau, iar apa plata nu intra neam . Nu ma mai risc...ne e atat de bine de cand nu mai are colici... Ma bucur sincer pentru cele care pot manca orice . Eu sunt genul care se fereste cat alapteaza. Mi-e pofta de multe dar ma abtin. Macar cateva luni sa ii dau tzitzi.

LE: Anis stiu ce vrei sa zici cu sanii , dar iti dai seama ce disperata am fost azi noapte cand s-a trezit bebe dupa 4 ore jumate si sanii mei erau tot moi si saracu se enerva .... Normal ca intre alaptari sunt moi, nu mai e ca in primele zile dupa nastere cand erau bolovani mereu...

Si repet, imi doresc atat de mult sa ii mai dau san ca nici nu mai conteaza daca e autosugestie sau chiar e bun de ceva. Lapte sa fie

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput