Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Va prezint doua forme extrem de des intalnite:

´´ Imi place marul si para´´
´´Imi plac marul si para´´




Care e corecta?






Ambele.
1. e ok (mai ales in limba vorbita, care se supune altor reguli) si e ok pentru ca se interpreteaza asa: Imi place marul si imi place si para, dupa care se elideaza partea a doua. (in engleza se numeste right-node-raising; am uitat cum ii zice in gramatica romana)
2. e ok pentru ca subiectul e interpretat ca fiind o pluralitate - subiect multiplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

'sa aiba', si nu 'sa aibe' sau minunatul 'sa aiva'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Hmmm... sigur, sigur? Mie imi suna tare rau "Imi place marul si para". Imi pare evident un subiect multiplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

'sa aiba', si nu 'sa aibe' sau minunatul 'sa aiva'


Iar sunt cu musca pe caciula. Bine ca m-am lamurit, nu eram sigura care varianta e cea corecta .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mie mi se pare un caz clar de subiect multiplu, asa ca acordul se face la plural. Asa, daca iei in considerare structura de adancime a fiecarui enunt, o sa ajungem la o abrambureala in toata regula
Structura e insa foarte intalnita in limba vorbita. Nu am auzit pe nimeni spunand: "Ma dor capul si stomacul", "Imi convin forma si culoarea masinii", "Mi-s dragi cantecul si jocul"...

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Citat:
citat din mesajul lui april

Exista unele functii care sunt doar la masculin.
Cum ar suna doamna ministra????? sau doamna doctoritza sau mai rau doamna doctora



APRIL,eu vorbeam strict de directoare,am si specificat asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare

Mie mi se pare un caz clar de subiect multiplu, asa ca acordul se face la plural. 1. Asa, daca iei in consideratie structura de adancime a fiecarui enunt, o sa ajungem la o abrambureala in toata regula
2. Structura e insa foarte intalnita in limba vorbita. Nu am auzit pe nimeni spunand: "Ma dor capul si stomacul", "Imi convin forma si culoarea masinii", "Mi-s dragi cantecul si jocul"...


1. Engleza-romana sau romana-engleza?.
2. Pai asta ziceam si io. Daca elevul zice 'imi place marul si para', i-oi da 4, dar de corect - e corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Imi cer scuze, dar eu tot nu inteleg... cum adica ii dati 4 dar e corect?
Mie nu imi suna corect.. poate daca ar exista vreo sursa.. DEX, Academie ceva.. sa ma lamuresc si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Pai, Mihaelka, tocmai asta e ideea: nu e corect. Simplul fapt ca sunt constructii foarte uzitate nu inseamna ca sunt si corecte.

In ceea ce priveste greseala gramaticala de a pronunta sau de a scrie, sub forma de masculin, feminine ce denumesc profesii, functii, demnitati, lucrurile stau foarte clar.
Substantivele pot fi: 1. heteronime, atunci cand realizeaza femininul si masculinul prin lexeme diferite: frate-sora, mama-tata, unchi-matusa etc.
2. mobile, atunci cand formeaza femininul prin atasarea sufixelor motionale: doctor-doctorita, inginer-inginera, leu-leoaica etc.
3. epicene, adica au doar o singura forma, fie de feminin, fie de masculin: tantar, elefant, potarniche; arbitru, maistru, gardian, consul, pilot, senator, ministru.

Nu poti spune "doamna director / inginer etc", fiindca acestea sunt substantive mobile. Singurele care accepta masculinul, sunt epicenele: "doamna consul / ministru/ senator etc" (nu "ministresa", cum am mai auzit, care inseamna, de fapt, "sotie de ministru").
Asa ca, oricat de ciudat suna, corect este "doamna doctorita". Avand in vedere insa faptul ca este o constructie nu prea eufonica, care zgarie auzul, nu este nici folosita. Mai mult, se ajunge si la monstruozitati lingvistice de genul "doctora".
Deci corect este "doamna directoare / profesoara / inginera".

Despre problemele de mentalitate care au generat situatia (si anume hegemonia masculinului cand vine vorba de profesii, demnitati), nu am timp sa vorbesc acum

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Hmmm... sigur, sigur? Mie imi suna tare rau "Imi place marul si para". Imi pare evident un subiect multiplu.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Poate iti suna mai bine: 'Imi place marul dar si para' si nu 'Imi plac marul dar si para'

Mergi la inceput