Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

dc aveti timp aruncati o privire pe linkul de jos sa vedeti ce frumos e conjugat verbul "a inota"
http://www.allverbs.com/cache/verbtables/5/%25/%25C3%25AEnnota.shtml

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Hmmm... sigur, sigur? Mie imi suna tare rau "Imi place marul si para". Imi pare evident un subiect multiplu.




Poate iti suna mai bine: 'Imi place marul dar si para' si nu 'Imi plac marul dar si para'


Pai da, dar vorbim de lucruri diferite..
La fel as putea spune: "Imi place Matei, dar imi place si Darius" insa niciodata "Imi place Matei si Darius", nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
Pai da, dar vorbim de lucruri diferite..
La fel as putea spune: "Imi place Matei, dar imi place si Darius" insa niciodata "Imi place Matei si Darius", nu?



Asta cu Matei si Darius n-as putea-o spune pentru ca Matei si Darius nu sunt nume de materie cum sunt 'marul' si 'para' in exemplul respectiv (in exemplul 'Imi place marul si para', nu in general). N-as putea spune nici 'Imi place un mar si o para' - din acelasi motiv.

Din punctul meu de vedere, la scoala generala, elevului i se va atrage atentia ca e subiect multiplu si ca se face acordul la plural, bineinteles. Aici nu e nimic de discutat.
Pe de alta parte, in limba vorbita, ne putem gandi la urmatoarele:
1. pozitia subiectului - una e 'Imi place marul si para' si alta 'marul si para imi place' (cu pauza de intonatie de rigoare)
2. tipul de subiect - nume de materie sau substantiv numarabil - una e 'Imi place marul si para' si alta 'Imi place un mar si o para'
3. pauza in intonatie - una e 'Imi place marul...si para' si alta 'Imi place marul si para'

Cat despre abrambureala, ce sa spun? Limba e, totusi, un organism care traieste, naparleste, etc. Gramatica e un inventar de reguli pe care profesorii se caznesc sa le transmita elevilor. Nu totul incape acolo, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Atentie pt necunoscatori:

Gresit: COPILUL SA STEIE ACASA.
Corect: COPILUL SA STEA ACASA.




No bine no! :) Si io is din Cluuuj! :)
Astea le cunosc si eu: sa steie, sa-mi deie, sa beie.
Socrii mei asa vorbesc, habar nu au de forma corecta.



"steie", "deie", "ieie", "beie"... se folosesc si in Moldova cu succes


Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Pronumele de politete in limba romana nu sunt 'dansul' / 'dansa', ci 'dumneavoastra', 'domnia sa' sau alea mai uratele 'dumnealui' si 'dumneaei'.




Si eu stiam ca "dansul/dansa/etc" nu sunt pronume de politete, ci doar personale care se folosesc exclusiv cu referire la oameni. Asa ca m-a mirat sa-i aud pe niste absolventi de Litere folosindu-le ca pronume de politete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Aud frecvent: "Continui ceea ce am inceput si apoi ma retrag."
Corect:
Eu continuu
Tu continui
El continua

Genitivul pentru oua nu este oualelor ci oualor.
"Coaja oualor este de culoare alba."

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=641612f5d169402f415057&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Minunea noastra,Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

liliana,esti sigura ca este corect sa se spuna: doamna doctorita??
Cam zgarie urechea.Eu stiam ca meseriile/functiile se folosesc doar la masculin.

Stela,
mamica fericita de TEODORA mult dorita (1.04.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=641612f5d169402f415057&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Minunea noastra,Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui mstela

Aud frecvent: "Continui ceea ce am inceput si apoi ma retrag."
Corect:
Eu continuu
Tu continui
El continua



Parca am citit undeva ca in noul DOOM ar exista forma "eu continui"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Asa e, Musetto cu noul Doom si 'continui'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Eu cred ca se spune IMI PLAC MARUL SI PARA.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ma intreb daca mai e cineva care sa se irite la repetarea obsesiva a stereotipului: 'Sincer, e o diferenta intre...', 'Sincer, nu ma uit la televizor decat seara', 'Sincer, fetita mea are dinti de la 4 luni', etc. Ce vreau sa spun e ca 'sincer' asta n-are legatura cu toate enunturile de pe lumea asta. Nu se potriveste chiar peste tot.



Mergi la inceput