Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Eu cred ca se spune IMI PLAC MARUL SI PARA.



Bine.

Pentru cine a cerut surse, iata: Mioara Avram, Gramatica pentru toti, Bucuresti, 1986. Citez de la pag 172, capitolul 'Acordul predicatului':
"Daca subiectul multiplu este asezat dupa predicat, pe langa acordul formal, la plural, este tolerat acordul prin atractie cu primul termen al subiectului (de exemplu: 'Se aude ploaia si vantul'; 'A fost odata un mos si o baba')".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Eu cred ca se spune IMI PLAC MARUL SI PARA.



Bine.

Pentru cine a cerut surse, iata: Mioara Avram, Gramatica pentru toti, Bucuresti, 1986. Citez de la pag 172, capitolul 'Acordul predicatului':
"Daca subiectul multiplu este asezat dupa predicat, pe langa acordul formal, la plural, este tolerat acordul prin atractie cu primul termen al subiectului (de exemplu: 'Se aude ploaia si vantul'; 'A fost odata un mos si o baba')".


Doamne, ce mi-a placut cum este scrisa cartea aceea! Parerea mea este ca are un stil usor de inteles si totodata academic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Super subiect! Mi-a placut mereu gramatica si am incercat sa fac cat mai putine greseli.
Recunosc ca pe net imi "permit" sa mai sar peste reguli, in schimb in scris sau intr-un dialog caut sa vorbesc cat mai corect.

Ce ma zgarie la ureche pe mine:
- "Din cauza"/ "datorita" folosite pe dos:
Din cauza ca are bani, isi poate permite un concediu scump.->incorect
Datorita faptului ca are bani, isi poate permite un concediu scump.-> corectsau invers:
Datorita ploilor abundente s-au inregistrat inundatii. -> incorect
Din cauza ploilor abundente,... -> corect

- "Copii" mei, in loc de "copiii" mei
- "Care"/ "pe care" - s-a mai spus mai inainte, se uita "pe"-ul
Masina care am vazut-o...in loc de varianta corecta Masina pe care am vazut-o...
- "Deci" folosit la inceputul unei propozitii, dar nu in sensul unei concluzii asupra a ceva spus anterior.

Cat despre "doamna directoare" vs. "doamna director" eu stiu ca prima varianta era folosita in mod normal in limba romana inaintea comunistilor, a doua varianta a ajuns sa se foloseasca atunci cand toti eram 'tovarasi"



Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Eu cred ca se spune IMI PLAC MARUL SI PARA.



Bine.

Pentru cine a cerut surse, iata: Mioara Avram, Gramatica pentru toti, Bucuresti, 1986. Citez de la pag 172, capitolul 'Acordul predicatului':
"Daca subiectul multiplu este asezat dupa predicat, pe langa acordul formal, la plural, este tolerat acordul prin atractie cu primul termen al subiectului (de exemplu: 'Se aude ploaia si vantul'; 'A fost odata un mos si o baba')".


Explicatia e corecta dar nu e cazul exemplului dat de mine. In acest caz MARUL SI PARA nu este un subiect multiplu, ci un complement multiplu.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mstela, tocmai asta am zis, este corect, dar neeufonic. Nici macar eu nu o folosesc
Ideea este ca e substantiv mobil, care formeaza femininul prin atasarea sufixului "-ita": doctor-doctorita, morar-morarita.
Insa, "-ita" este si sufix diminutival: fata-fetita etc. De aici ciudatenia sintagmei, desi, gramatical, este corecta. Doar substantivele epicene (cu forma de masculin) se folosesc la masculin, precedate de "doamna'. Nici acum nu am timp sa explic situatia, dar, poate intr-un viitor apropiat, ma voi aduna

Mihaelka, M. Avram s-a exprimat foarte bine: "este tolerata"

Mami Alexia, nu e complement multiplu. Adica, nu in contextul asta.
Daca am: "Imi place Maria", atunci "Maria" este subiect.
Insa in "Imi place de Maria", "Maria" este complement indirect.
Cu alte cuvinte, verbul "a placea" are contexte in care pierde valenta subiectului. Ca multe alte verbe, de altfel. Verbul "a mirosi", de exemplu, are subiect intr-un enunt de genul: "Miroase benzina" si nu are subiect, ci complement de mod in "Miroase a benzina".

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare
Mami Alexia, nu e complement multiplu. Adica, nu in contextul asta.
Daca am: "Imi place Maria", atunci "Maria" este subiect.
Insa in "Imi place de Maria", "Maria" este complement indirect.
Cu alte cuvinte, verbul "a placea" are contexte in care pierde valenta subiectului. Ca multe alte verbe, de altfel. Verbul "a mirosi", de exemplu, are subiect intr-un enunt de genul: "Miroase benzina" si nu are subiect, ci complement de mod in "Miroase a benzina".

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"


IMI PLAC MARUL SI PARA.
MIE IMI PLAC MARUL SI PARA.


EU, MIE
e un subiect subinteles, dar cu siguranta marul si para nu e subiectul. Subiectul e cel care face actiunea, MARUL SI PARA NU FAC NICI O ACTIUNE.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:

IMI PLAC MARUL SI PARA.
MIE IMI PLAC MARUL SI PARA.


EU, MIE
e un subiect subinteles, dar cu siguranta marul si para nu e subiectul. Subiectul e cel care face actiunea, MARUL SI PARA NU FAC NICI O ACTIUNE.


MamiAlexia, sunt o gramada de subiecte pe lumea asta care nu fac nicio actiune si asta pentru ca exista verbe de stare - adica verbe care nu desemneaza actiuni. Verbul 'a placea' e verb de stare. In 'e iarna' face cineva vreo actiune??? In 'copilul cantareste 8 kilograme', copilul nu face nicio actiune. Si e subiect.
In engleza, in propozitia 'It rains', 'it' e subiect formal si nu face nicio actiune.

Boooon, acu' s-o luam altfel. Sa presupunem ca 'marul si para' e un complement multiplu. De ce ar trebui sa fac acordul predicatului cu acest complement (ca doar in romana predicatul nu se acorda cu vreun complement)? Daca e complement multiplu, atunci e corect 'Imi place marul si para'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare
Mihaelka, M. Avram s-a exprimat foarte bine: "este tolerata"


Daca exprimarea Mioarei Avram e problema, iata exprimarea lui Theodor Hristea in 'Sinteze de limba romana', Bucuresti, ed. Albatros, 1984: "Cateva acorduri prin atractie pot fi considerate corecte si deci acceptabile in limba literara - Era odata un mos s-o baba"
Gramatica Academiei accepta urmatorul exemplu fara nicio rezerva: "Gheata sticlea si pe luciul ei tremura lumina lunii si focul stelelor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare
Mihaelka, M. Avram s-a exprimat foarte bine: "este tolerata"


Daca exprimarea Mioarei Avram e problema, iata exprimarea lui Theodor Hristea in 'Sinteze de limba romana', Bucuresti, ed. Albatros, 1984: "Cateva acorduri prin atractie pot fi considerate corecte si deci acceptabile in limba literara - Era odata un mos s-o baba"
Gramatica Academiei accepta urmatorul exemplu fara nicio rezerva: "Gheata sticlea si pe luciul ei tremura lumina lunii si focul stelelor"




Fetelor, deci e acceptata´´ ´´imi place marul si para?´´In limba vorbita sau si cea scrisa?

Si e la fel de corect(sau mai corect) ´´imi plac marul si para´´?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mami Alexia, iti spun eu: cu siguranta "eu, mie" nu este subiect subinteles Ar fi trebuit sa zici inclus, dar ma rog.
"Mie" este un biet complement indirect, ce ai cu el?
Nu te supara pe mine, dar mai mult nu pot sa scriu, e o chestie de gramatica fundamentala.

Mai, eu raman la parerea meaAcordul trebuie sa se faca la plural, fiindca avem subiect multiplu. Este un enunt neutru stilistic si fara echivoc. Insa asta remarcam in alta postare: e un fapt de limba po****ra, vorbita, colocviala, in care se manifesta acest acord prin atractie. In scris insa e recomandabil sa folosim varianta literara.
Formula de incipit a basmului nu trebuia adusa ca argument de lingvisti, atata timp cat apartine limbajului po****r, mai putin cultivat si normat.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput