Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

ca sa dau un exemplu de scriere corecta gramaticala

Mama s-a dus la magazin sa cumpere lapte!
Mama sa, i-a daruit un cadou scump!



Fara virgula dupa "mama sa". E regula elementara de gramatica: nu se pune virgula intre subiect si predicat.
[/quote]


danke! folosesc limba romana scrisa doar aici pe forum!
ca in rest, m-am reprofilat.
apropo, vad ca nemtii nu-s asa exigenti la scriere, dpdv gramatical. poate ca in domeniile mai inalte...?
o sa ma interesez mai in amanunt despre acest aspect.

Kari

Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste!
Old Union Reminder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Citat:

Oricum, ca sa-mi zic si eu oful: nu sunt de acord cu pluralul capsuni si ciresi (in loc de capsune si cirese) doar pentru ca sunt multi care folosesc aceasta forma de plural. Da, s-a pastrat si cealalta forma dar acceptarae si a formei de plural mai sus mentionata ma face sa ma gandesc la binecunoscuta replica :"Prosti, dar multi". Nu vreau sa par dura dar daca sunt de acord cu introducerea in limba romana a unor cuvinte noi (doar asa putem vorbi de neologisme) nu sunt de acord cu modificarea unor forme de plural pentru ca marea masa le foloseste.

Revin cand voi avea timp.


"Capsuni" se folosesc pentru plante nu fructe de capsun.
"Ciresi" ca pom nu ca fruct.

Dada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Din pacate nu este asa. Pur si simplu sunt acceptate ambele forme pentru acelasi fruct, nu pentru planta sau copac.

Si explicatia DOOM:
"Ambele forme sunt admise ca variante literare libere, cu preferinta pentru una dintre ele (indicata prima in Dictionar): capsuni/capsune, cicatrice/cicatrici, cirese/ciresi, coarde/corzi, coperte/coperti, galuste/galusti (ca si rape/rapi), respectiv niveluri/nivele (ca si chipie/chipiuri, tuneluri/tunele).

Acceptarea si a pluralului in -i, alaturi de cel in -e, la doua substantive de genul feminin nume de fructe: capsuni si ciresi, s-a bazat pe faptul ca:

1. se inregistreaza progresul, in uzul literar, al pluralelor in cauza;

2. nu exista decat plurale in -i, atat pentru numele de pomi sau de tufe, cat si pentru numele fructelor acestora, in cazul mai multor astfel de substantive: fragi, gutui, lamai, nuci, piersici, rodii;

3. formele de plural din sistemul multor substantive feminine au evoluat, in istoria limbii romane, de la desinenta -e la -i, plurale ca boale, roate, strade, scoale s.a. supravietuind, eventual, numai in expresii (a baga in boale, a merge ca pe roate), dar fiind inlocuite in uzul general prin boli, roti, strazi, scoli;

4. inca din Indreptar20, capsuna avea pluralul capsuni".

Verificati intai, va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

In cartile de specialitate noi denumim ciresi- pomii iar cirese - fructele pentru a putea deosebi pomul de fructe fara a mentiona pom sau fruct. Nu zic ca e corect sau nu d.p.d.v. gramatical insa in specialitate asta se foloseste.

Dada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

April, eu te cred dar subiectul este legat de gramatica.
Plus ca, pana acum, si gramatical aveai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

1. Mi se pare ca Liliana a pomenit ceva despre asta la un moment dat, insa as vrea sa subliniez ideea putin.
'Fa asta!' vs. 'Nu face asta' si nu 'Nu fa asta' (cand aud aceasta dragalasenie, imi ies bube pe fata)
'Du tava!' vs. 'Nu duce tava' si nu 'Nu du tava'.
Din cate imi amintesc eu din cuaternar, cand ma duceam la orele de latina pentru ca o iubeam pe profesoara, cam asa se intampla cu imperativul si in latina.

2. 'Datorita' e cand e de bine; 'din cauza' e cand e nasol
Ia sa vedeti cum suna treaba asta: 'Datorita placentei praevia, a trebuit sa fac cezariana'

3. 'sanse' nu se foloseste in loc de 'riscuri'
'Din cauza (pardon, 'datorita':) temperaturilor scazute, sunt sanse mari de polei'

4. folosirea gresita a substantivelor articulate hotarat in locul celor nearticulate in pozitie de subiect cu verbe ale existentei, in contexte de tipul:

'In jumatatea de nord a tarii sunt posibile ploile / ninsorile / ceata/' in loc de 'In jumatatea de nord a tarii sunt posibile ploi'

Si as mai avea dar s-a trezit pruncu'. Data viitoare nu mai vin cu exemple de-astea meteorologice.
Spor!

Edit ca a fost alarma falsa:
Pronumele de politete in limba romana nu sunt 'dansul' / 'dansa', ci 'dumneavoastra', 'domnia sa' sau alea mai uratele 'dumnealui' si 'dumneaei'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-am amintit de o capodopera de acord - o intrebare pe care o aud aproape zilnic in jurul meu: 'Ce-s cu astea?' in loc de 'Ce-i cu astea?', din moment ce subiectul este 'ce' si nu 'astea'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Va prezint doua forme extrem de des intalnite:

´´ Imi place marul si para´´
´´Imi plac marul si para´´




Care e corecta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

imi place subiectul!pacat ca nu l citim decat noi,cei care stim sa scriem....

am observat aici,pe forum,urmatoarele greseli-vre-un sau vre-o in loc de vreun,vreo.

intradevar in loc de intr adevar.

dute in loc de du te.

motto in loc de moto.

repercursiuni in loc de repercusiuni.

si una care ma scoate din minti,dar nu de aici,ci intalnita at cand facem o cerere.\\doamna director//.pai subst.director care inseamna functie de conducere are feminin.atunci,de ce nu spunem\\doamna directoare\\?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Exista unele functii care sunt doar la masculin.
Cum ar suna doamna ministra????? sau doamna doctoritza sau mai rau doamna doctora

Mergi la inceput