Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Sunt de acord cu ceea ce ai spus, mai putin cu faptul ca dupa punct se pun, de regula, doua spatii. De unde regula asta? Ca eu nu am pomenit-o.

Regula asta se aplica pe vremea masinilor de scris, care foloseau caractere monospatiate. Se puneau doua spatii pentru a vedea mai clar unde se termina o propozitie si incepea alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Aha. Tinand cont ca la calculator nu se pot naste confuzii relative la incepera unei noi propozitii, nu este nevoie de doua spatii dupa punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:


Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Sunt de acord cu ceea ce ai spus, mai putin cu faptul ca dupa punct se pun, de regula, doua spatii. De unde regula asta? Ca eu nu am pomenit-o.




Nici eu nu aveam habar de ea, a facut sotul meu un curs anul trecut, de editare si comunicare via e-mail (inclusiv de tonul care trebuie folosit in limbajul scris) si el mi-a aratat de regula asta.
Acum o aplic si eu in scrierea in e-mail.
Si chiar arata mai bine la srierea in text, doua spatii intre propozitii aflate pe acelasi rand.

Iarasi o chestie des intalnita: un sir indian de semne de intrebare la un final de propozitie, sau multe de semnul exclamarii - arata ca si cum ai tipa la cineva, parerea mea.

Mai vad ca se face si un abuz de 'smilies' in unele texte, si devin greu de citit.
De ex cineva la sectiunea "barfe' folosea , de multe ori in aceeasi fraza, textul devenise asa de incarcat ca nu puteam citi nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Aha. Tinand cont ca la calculator nu se pot naste confuzii relative la incepera unei noi propozitii, nu este nevoie de doua spatii dupa punct.

La calculator nu se prea folosesc fonturi monospatiate, deci nu e nevoie de doua spatii. Mai intervine si functia de autoedit, care taie spatiile in plus. <- Aici am lasat 5 spatii, de exemplu, si a ramas unul singur. <- Aici am lasat 2 spatii si s-a intamplat la fel.

Wikipedia are un articol cuprinzator despre double spacing. The Chicago Manual of Style sustine folosirea unui singur spatiu dupa punct, virgula, semnul exclamarii, semnul intrebarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Am mai aflat ceva cu ocazia asta. Recunosc ca nu ma pricep la chestii de genul acesta. Prea tehnice pentru modul meu de gandire. Omul, cat traieste, invata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

[quote]citat din mesajul lui Mindy

Foarte multi forumisti - unii chiar vechi pe forum, NU folosesc spatiul (tasta SPACE) dupa virgula sau dupa punct.

Ma intreb de ce oare?!
Multi forumisti spun ca au terminat o facultate, deci au sustinut o lucrare de diploma intr-un program de editare, sau au folosit macar odata'n viata programul World.

Dupa punct si o propozitie noua, se pun de regula doua spatii.

Stiu ca vorbim despre gramatica la subiectul asta, dar putine cunostinte de formatare sau aranjare in pagina nu strica.
[/quote/]


parerea mea este ca aici pe forum, de cele mai multe ori scriem in graba, si nu mai tinem cont prea mult, de regulile gramaticale.
nu are a face nimic facultatea sau lucrarea de liceenta cu scrisul aici.
eu la servici sunt foarte atenta, corectez de trei ori, pana sa trimit un document. dar aici....nu am vreme sa corectez totul, la virgula si punct.


ca sa dau un exemplu de scriere corecta gramaticala

Mama s-a dus la magazin sa cumpere lapte!
Mama sa, i-a daruit un cadou scump!



Kari

Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste!
Old Union Reminder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

ca sa dau un exemplu de scriere corecta gramaticala

Mama s-a dus la magazin sa cumpere lapte!
Mama sa, i-a daruit un cadou scump!

[/quote]

Fara virgula dupa "mama sa". E regula elementara de gramatica: nu se pune virgula intre subiect si predicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Atentie pt necunoscatori:

Gresit: COPILUL SA STEIE ACASA.
Corect: COPILUL SA STEA ACASA.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:

parerea mea este ca aici pe forum, de cele mai multe ori scriem in graba, si nu mai tinem cont prea mult, de regulile gramaticale.
nu are a face nimic facultatea sau lucrarea de liceenta cu scrisul aici.
eu la servici sunt foarte atenta, corectez de trei ori, pana sa trimit un document. dar aici....nu am vreme sa corectez totul, la virgula si punct.



De acord cu tine.. asta e si farmecul forumului, ca scriem pe un ton mai prietenesc, mai 'botezam' unele cuvinte, nu are nimeni pretentia sa scriem la nivel academic aici.
Cu totii gresim.
Dar proastele obiceiuri de scris, se vad de la o posta: scris inghesuit (fara spatiu intre propozitii), greu de citit, greseli gramaticale mari care se repeta la fiecare mesaj..

Eu de spatiul dupa virgula si punct ziceam, nu de greselile accidentale pe care le facem cu totii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Atentie pt necunoscatori:

Gresit: COPILUL SA STEIE ACASA.
Corect: COPILUL SA STEA ACASA.




No bine no! :) Si io is din Cluuuj! :)
Astea le cunosc si eu: sa steie, sa-mi deie, sa beie.
Socrii mei asa vorbesc, habar nu au de forma corecta.

Mergi la inceput