Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

io is nelamurita cu gradele de comparatie. dupa mine corect nu are grad de comparatie. nici exact. cam la fel ca si complet, unic, major, minor, extrem, desavarsit, depli, intreg si mai sunt.

da' vad ca se foloseste destul de des si chiar si pe aceste pagini: mai corect. io nu zic ca n-o fi corect, da' mie nu-mi suna bine.

ea vorbeste corect limba romana
ea vorbeste mai corect decat ceilalti ...
ea vorbeste la fel de corect ...
ea vorbeste mai putin corect decat ...
ea vorbeste cel mai corect ...
ea vorbeste foarte corect ...

e corect?

ecsz: nu va legati de cum scriu, aleg sa scriu asha ;)





Eu am folosit ´´mai corect´´.
In contextul prezent(mesajul adresat Mirelei) mi s-a parut potrivit sa scriu ´´mai corect´´ deoarece ea a expus regulile absolut profesionale din DOOM.
Eu am expus o explicatie intr-un limbaj uzual,gandindu-ma ca e mai usor de inteles.
Deci, nu a fost ´´mai corecta´´ explicatia Mirelei dpdv gramatical?Eu zic ca da.Pentru ca daca scriam doar ´´corecta´´ inseamna ca explicatia mea era incorecta.(cea ce nu se poate afirma)
Intelegi ce vreau sa spun?

Nu stiu daca ´´mai corect´´ este sau nu corect, marturisesc ca-l folosesc destul de des,in contexte asemanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

LadyJ, cred ca-mi datorezi un miel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

LadyJ, cred ca-mi datorezi un miel.



Scuza-ma

Acusica edit,ca nu mai intelege nimeni nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia

Permiteti-mi sa-mi exprim si eu ingrijorarea..NU MAI POT CU ACCENTELE!!! Exemplificare:

1. TRAFIC - cu accent pe IC
2. PREMATUR - cu accent pe MA


1. TRAFÍC s. v. circulatie. are accent pe ic, ca si antIC. provine din franceza trafique...
2. PREMATÚR, a (~i, ~e) 1) si adverbial Care are loc (cu mult) înainte de vreme;2. care se manifesta(prea) devreme. 3) si substantival (despre copii) Care este nascut înainte de termen. /<lat. praematurus . are accent pe UR.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Foarte multi forumisti - unii chiar vechi pe forum, NU folosesc spatiul (tasta SPACE) dupa virgula sau dupa punct.

Ma intreb de ce oare?!
Multi forumisti spun ca au terminat o facultate, deci au sustinut o lucrare de diploma intr-un program de editare, sau au folosit macar odata'n viata programul World.

Dupa punct si o propozitie noua, se pun de regula doua spatii.

Stiu ca vorbim despre gramatica la subiectul asta, dar putine cunostinte de formatare sau aranjare in pagina nu strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

Buna,
Nu stiu daca a mai fost abordat subiectul pe acest forum am sa pun problema lui" pe care" . Nimeni nu mai foloseste forma pe care. "filmul ( pe ) care l-am" vazut
Are cumva din punct de vedere gramatical momente in care trebuie folosit si cand nu? Ca prea a trecut lumea la " cand nu". parafrazand o replica de film " acum este cazul sa il folosesc pe " pe", dar eu vreau sa nu"........
Cel mai mult deranjeaza ca aud vorbind-se gresit la televizor ( televizorul a ramas din pacate singura preocupare a oamenilor in tara asta si nici macar aici nu pot invata ceva bun). Dupa ce criterii sunt oare sunt alesi reporterii daca nu stiu nici macar sa vorbeasca corect???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Eu la "trafic" citisem undeva ca in ultimul DOOM se accepta atat varianta cu accent pe "a", cat si cea cu accent pe "i".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Eu la "trafic" citisem undeva ca in ultimul DOOM se accepta atat varianta cu accent pe "a", cat si cea cu accent pe "i".


Ce bine! eu il folosesc pe cel cu accent pe 'a'.

La cuv. 'Simbol' care e accentul corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Trafic - accent atat pe prima silaba cat si pe a doua (si pe a si pe i) - Sursa DOOM 2
Simbol - accent pe a doua silaba (pe o) - Sursa: DEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Foarte multi forumisti - unii chiar vechi pe forum, NU folosesc spatiul (tasta SPACE) dupa virgula sau dupa punct.

Ma intreb de ce oare?!
Multi forumisti spun ca au terminat o facultate, deci au sustinut o lucrare de diploma intr-un program de editare, sau au folosit macar odata'n viata programul World.

Dupa punct si o propozitie noua, se pun de regula doua spatii.

Stiu ca vorbim despre gramatica la subiectul asta, dar putine cunostinte de formatare sau aranjare in pagina nu strica.


Sunt de acord cu ceea ce ai spus, mai putin cu faptul ca dupa punct se pun, de regula, doua spatii. De unde regula asta? Ca eu nu am pomenit-o.

Mergi la inceput