Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, multumesc mult, mult de tot!!!

Ma speriasem rau cand am citit prima ta postare (ce ziceai tu acolosa, mi se parea mai greu decat cea mai grea chestie pe care am invatat-o io in toata vietisoara mea ), dar a doua postare m-a lamurit foarte bine (si cred ca il va lamuri usor si pe fiu-mio, ca doar el nu e prost ca sa fie atent si sa afle de la scoala toate informatiile astea ).
Multumiri si mamei tale!!!


Natalia_nica, !

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, enitaim!

Cine mai are nevoie de ajutor la lectii? Hai, ca mama a inceput sa prinda gustul


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, tot io... .

Conforum unui exercitiu dintr-o culegere de lb. romana de la ed. Paralela 45, exista cuvinte a caror despartire in silabe are 2 variante corecte.

Exeemple:

elicopter: e-li-cop-ter si e-li-co-pter

inamic: i-na-mic si in-a-mic

si, cel care m-a facut sa intru in panica, nu alta :

altundeva: alt-un-de-va si al-tun-de-va

a, sau folclor: fol-clor si folc-lor


Si e o lista de vreo 30 de cuvinte, dar nu mi le mai amintesc acum.

Ce caracteristici au aceste cuvinte? De ce exista, in cazul lor, aceste 2 posibilitati de a fi despartite in silabe?

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, pana vine mama si-o pun la treaba, iata explicatia fandosito-pretioasa.

Cuvintele astea (mai putin 'inamic', la care revin) contin niste grupuri de consoane ('lt', 'pt', 'lc') - consonant clusters le zice lor pe limba oamenilor mari care invata prostii la scoala - care nu au voie sa inceapa un cuvant in limba romana (cu exceptia unor imprumuturi sau savantlacuri precum 'pterodactil', de ex).

O ramura a fonologiei - se numeste phonotactics - se ocupa cu descrierea unor astfel de constrangeri si ne spune ca daca 'tl' nu are voie sa apara la inceputul cuvantului in romana (ca fapt divers, 'tl' nu apare la inceputul cuvantului in nicio limba naturala, cu exceptia uneia - Tlingit, vorbita de niste native Americans), va trebui sa apara cu un sunet intr-o silaba si cu celalalt in alta silaba. De pilda, cuvantul 'atlas' se desparte (Doamne, sper ca asa si e in manuale!) asa: at-las in toate limbile, mai putin in Tlingit, unde se desparte asa: a-tlas.

Boon, acu' s-o luam pe rand:

1. 'elicopter' se poate desparti in doua feluri pentru ca:
a) 'pt' nu apare la inceputul cuvantului in rom, asa ca ar trebui sa fie e-li-cop-ter
b)'pt' apare (totusi) la inceputul catorva cuvinte in rom, asa ca se poate si e-li-co-pter

2. 'inamic' se poate desparti in doua feluri pen'ca:
a)varianta i-na-mic e aia normala la cap (adica asa te auzi silabisind)asta da explicatie savanta
b)varianta in-a-mic incearca sa pastreze ideea ca 'in' e un prefix
(o prostie, if you ask me)

3. 'altundeva' se desparte in doua feluri pen'ca:
a) varianta normala ar fi al-tun-de-va pentru ca in romaneste, 'lt' nu apare la inceputul cuvantului si logic e sa nu apara 'legat' nici in interiorul cuvantului
b)alt-un-de-va incearca sa pastreze ideea ca 'altundeva' s-a format din 'alt' si 'undeva')

La 'folclor' nu stiu. Sunt cuvinte cacalau care incep cu 'cl' deci regula ar fi 'fol-clor'. Nu stiu de ce se poate si 'folc-lor'. Nu pot decat sa avansez i(m)poteza (absolut inepta dar cunoscand facatori de manuale si gramatici...) ca vor sa arate ca 'folclor' vine de la 'folk' si 'lore'.

Sper ca nu m-am exprimat chiar ca cizma din turnul de fildes. Nu stiu cate din chestiile astea pot fi explicate fiului tau. Normal ar fi sa se cada de acord (la Academie) asupra unui singur fel de a imparti in silabe, copiii sa le invete si cu asta basta.




Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Trebuie sa verific chestia cu 'atlas'-ul. Inteleg ca in manuale, dictionare etc apare despartit 'a-tlas', desi normal ar fi 'at-las'. Promit sa vorbesc si cu niste colegi (fonologi, ca eu sunt sintactician) si sa vad zi ce zice mama.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Aolica, Mihaelka draga, imi pare si rau ca te-am intrebat... Ai fost nevoita sa scrii ataaat de mult, iar eu... eu m-am speriat, ca ce altceva puteam sa fac?

Mai, eu sper sa nu primeasca bietul meu copil vreo lucrare de control sau vreun subiect de examen in care sa i se ceara sa desparta cuvinte in silabe (in doua sau o varianta, in functie de caz ). Mi s-ar parea inuman, pe bune :D.

Iti multumesc mult pt. explicatii!!!!!!

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Lucrurile sunt mult mai simple decat par
Este vorba, in esenta, de doua tipuri de silabatie: silabatia fonetica, care se bazeaza pe silabisire, adica pe pronuntarea in tempo lent, silaba cu silaba, ca fenomen natural, dar si dupa anumite reguli conventionale si silabatia morfologica, care se aplica cuvintelor la care se poate face analiza pe baza elementelor constitutive. Cea de-a doua se aplica:
1. la cuvinte compuse din cuvinte intregi, elemente de compunere sau fragmente de cuvinte: alt-un-de-va, de-spre, ast-fel etc.
2. in derivate cu prefixe: in-a-mic, an-al-fa-bet, in-e-gal si unele sufixe: varst-nic etc.
3. la unele greu analizabile pentru un vorbitor care nu stie latina si greaca, limbi in care elementele constitutive sunt elemente de compunere, cu sens de sine-statator:top-o-ni-mi-e, mon-arh, an-es-te-zi-e, ant-u-ma, e-cua-tor, e-li-co-pter, ped-i-a-tru etc. De exemplu, elicopter este format cu sufixoidul "pter", care inseamna "aripa"."Politruc" este analizabil in "polit" (din rusescul "politiceski", politic, si "ruc" din "rukovoditeli", conducator). Inseamna ca silabatia morfologica trebuie sa fie po-lit-ruc. "Folclor" este format din "folk" si "lore", cuvantul englezesc vechi pentru "stiinta" s.a.m.d.
Desi sunt justificate din punct de vedere etimologic si functional, regulile morfologice de despartire in silabe nu sunt accesibile oricui. Normele nu le impun drept reguli obligatorii, ci le recomanda doar ca reguli culte, preferate celor fonetice. Vorbitorii fara cunostinte lingvistice au la indemana silabatia fonetica, care se face conform regulilor de baza, de genul: "cand prima consoana este b, c, d, g, p, t, v, f, iar a doua este l sau r, amanadoua consoanele trec la silaba urmatoare": a-bre-vi-a, a-cru, li-tru etc.
In concluzie, ambele tipuri de silabatie sunt corecte, cea fonetica, de genul: e-li-cop-ter, fol-clor etc este tolerata, pentru ca cere o capacitate de analiza lingvistica mai profunda.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, ce clasa e baietelul tau? Ca incep si eu sa ma sperii

Am intrebat-o si pe mama, care mi-a zis ca ea le explica regulile fundamentale, dupa care le spune ca in cazul cuvintelor compuse si derivate (vezi 'inamic' si 'altundeva') se poate imparti in silabe astfel incat sa pastrezi 'componentele'. Aplica aceeasi explicatie si lui 'elicopter' si 'folclor'.

Pe mine personal ma cam scoate din sarite tendinta asta de a evita o explicatie unificatoare (mai ales la clasele mici). In loc de principiu, ai reguli. Principiul trebuie inteles si aplicat, regulile trebuie memorate. Si trebuie sa fie totul atat de complicat!

Liliana, care-i treaba cu 'atlas'-ul? Cum se desparte si de ce?




Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

"Atlas" se desparte ca tot omul, conform regulii pe care am enuntat-o deja pe post de exemplificare: cand avem t (in cazul de fata)+l, atunci ambele consoane trec la silaba urmatoare. Regula de baza a silabatiei in ceea ce priveste consoanele este aceea ca, daca ai un grup de doua consoane, prima ramane la silaba anterioara, cealalta trece la urmatoarea: ciz-ma, car-te. Una dintre exceptii (in care ambele consoane trec la silaba urmatoare) este tocmai aceasta, in care avem una dintre consoanele deja enumerate in postul anterior urmate de r sau l.
Este imposibil sa-l desparti at-las, de vreme ce nu este un cuvant prefixat si nici format din elemente de compunere tematica, detasabile la o adica.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, baietelul meu e intr-a patra.
Iar exercitiile despre care vorbesc, sunt trecute la exercitii recapitulative in acea culegere .

si, da, si pe mine ma scoate din sarite tendinta asta de a evita o explicatie unificatoare (mai ales la clasele mici).

Toate ca toate, dar explicatia din cazul lu' elicopter e de groaza. Pai, de unde sa stie un biet copil de clasa a patra ce-nseamna pter?
Mai degraba, copilul ar crede ca poate desparti in elico-pter (elico de la elice, nu? )
Iar sa-l pun sa memoreze o lista de treij de cuvinte care pot fi separate in silabe in doo moduri diferite, io nu fac . Il dau la scoala de mestesugarie si gata :))))))))))).

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput