Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Dom'le, nimic din ce spuneti acilea nu-i prostesc! Eu nu stiu cum sa va multumesc ca va bateti capul. Cu cat scrieti mai mult si oferiti mai multe explicatii, cu atat mai bine. Intuitiile vorbitorului nativ sunt de un catralion de ori mai pretioase decat regulile sterile ale lingvistului.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Cum se spune corect?
-Sangerarea este unul din simptomele...
sau
-Sangerarea este una din simptomele...
Caci am vazut ambele variante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Cum se spune corect?
-Sangerarea este unul din simptomele...
sau
-Sangerarea este una din simptomele...
Caci am vazut ambele variante

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"


Pai avand in vedere ca e 'un simptom' - 'doua simptome', corect e 'Sangerarea este unul din simptomele...'.

Tu ce zici despre exemplele cu 'nu-mi place / nu-mi plac genul asta de glume'?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Si de cate ori intalnesc varianta cu "una din simptome"

In calitate de "nescolita", si tinand cont si de faptul ca lb romana nu este lb mea materna , as tinde sa folosesc "Nu-mi place genul asta de glume" sau "Nu-mi plac glumele de acest gen".

Pe mine ma omoara urmatoarele expresii "am plecat cu hainele dupa mine", "am cumparat decat 2 mere", sau "sar putea sa nu" in loc de "s-ar putea sa nu", "numi spune" in loc de "nu-mi spune" etc, etc.
Nu pretind ca sunt fara cusur, dar acestea sunt greseli flagrante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka


1.care dintre urmatoarele doua propozitii vi se pare corecta (pe care ati folosi-o in vorbirea obisnuita)?
2. puteti explica de ce varianta pe care nu ati ales-o e incorecta?

Nu-mi place genul asta de glume
Nu-mi plac genul asta de glume

Va foarte multumesc tuturor!


Trouve avant de chercher



cat se poate de nescolita in domeniu, as alege si eu variantele:

"nu-mi place genul asta de glume" si "nu-mi plac glumele de genul asta"

nu de alta, dar asa raspund mai firesc la intrebarea subiectului, "cine?/ce?": ce nu-mi place? genul. ce nu-mi plac? glumele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multumesc mult, doamnelor!

Astept pareri si judecati in continuare.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Draga Mihaelka, am o mare nelamurire si, cand ai tu timp, te rog sa ma ajuti :).

De ce grupul "ci" din cuvantul "ciubotzele" = 1 sunet, spre deosebire de acelasi grup "ci" din cuvantul "citeste" cand = 2 sunete?

Sau, de ce in "ghiulea" grupul ghe = 1 sunet, iar in "gherutza", grupul ghe = 2 sunete

Motivul e doar pozitia acestor grupuri in fata unor consoane sau vocale?

Multumesc mult!!!

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Draga Mihaelka, am o mare nelamurire si, cand ai tu timp, te rog sa ma ajuti :).

De ce grupul "ci" din cuvantul "ciubotzele" = 1 sunet, spre deosebire de acelasi grup "ci" din cuvantul "citeste" cand = 2 sunete?

Sau, de ce in "ghiulea" grupul ghe = 1 sunet, iar in "gherutza", grupul ghe = 2 sunete

Motivul e doar pozitia acestor grupuri in fata unor consoane sau vocale?


Scuza-ma ca intervin, e vorba de diftongi formati dintr-o vocala si o semivocala. Explicatia e aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Semivocal%C4%83 , n-are rost sa mai scriu si eu...
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizelule, mi-am stors 'creerii' si mi-am amintit de urmatoarea regula: intr-o silaba care contine ce, ci, ghe, ghi, daca nu exista o alta vocala, e sau i sunt vocale (si nu semivocale).

Deeeci, in ciu-botzele, in silaba 'ciu' mai e si 'u' in afar de 'i' ('i' nu e vocala 'plina', ci o semivocala care alcatuieste un diftong impreuna cu 'u'), asadar ai trei litere si doua sunete (aprox. c'ubotzele, ar trebui sa fie un 'c' cu accent circumflex)

In ci-teste, in silaba 'ci', nu mai e alta vocala in afar de 'i' (care e astfel vocala plina si nu semivocala), asadar ai doua litere si doua sunete.

Astept sa vorbesc cu mama - ea stie regulile pentru 'clasele mici':)) si revin. Mai era ceva cu sfarsitul cuvantului dar...nu-mi amintesc nici sa ma pici cu ceara.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, transcriu ce-mi dicteaza mama la telefon:)

ce, ci, ge, gi pot reprezenta:
a) un sunet
b)doua sunete

a) un sunet cand sunt urmate de o vocala sau se afla la sfarsitul cuvantului fara a forma singure o silaba. In aceste situatii, e si i sunt 'litere ajutatoare', nu reprezinta sunete.
Exemple: ceas, plangeau, niciodata, giulgiuri

b)doua sunete cand sunt urmate de o consoana sau formeaza singure o silaba. In aceste situatii, e si i sunt sunete (vocale)
Exemple: cer, civilizat, ninge, argint

Che, chi, ghe, ghi pot reprezenta:
a) un sunet
b) doua sunete
'h' e in grupurile astea 'litera ajutatoare' si nu reprezinta niciun sunet.

a) un sunet cand sunt urmate de o vocala sau se afla la sfarsitul cuvantului fara a forma singure o silaba. In aceste situatii, e si i sunt 'litere ajutatoare'.
Exemple: cheama, muschiul, gheata

b) doua sunete cand sunt urmate de o consoana sau formeaza singure o silaba. In aceste situatii, e si i sunt vocale si reprezinta sunete.
Exemple: chemare, echinox, dughene, ghilotina

Pfiuuu! sa mai spuna cineva ca romana are grafie fonetica!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput