Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare
Este imposibil sa-l desparti at-las, de vreme ce nu este un cuvant prefixat si nici format din elemente de compunere tematica, detasabile la o adica.


Si eu ma mai mir ca regulile de baza ale fonologiei sunt complet trecute cu vederea numai ca sa fie cat mai complicat si countraintuitiv cu putinta.

Btw, am gasit de doua ori at-las si de doua ori a-tlas (o sa dau si sursele cand am timp). Normal e at-las din motivul enuntat mai sus. Ca se mai poate si altfel e alta poveste.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Mihaelka, baietelul meu e intr-a patra.
Iar exercitiile despre care vorbesc, sunt trecute la exercitii recapitulative in acea culegere .

si, da, si pe mine ma scoate din sarite tendinta asta de a evita o explicatie unificatoare (mai ales la clasele mici).

Toate ca toate, dar explicatia din cazul lu' elicopter e de groaza. Pai, de unde sa stie un biet copil de clasa a patra ce-nseamna pter?
Mai degraba, copilul ar crede ca poate desparti in elico-pter (elico de la elice, nu? )
Iar sa-l pun sa memoreze o lista de treij de cuvinte care pot fi separate in silabe in doo moduri diferite, io nu fac . Il dau la scoala de mestesugarie si gata :))))))))))).



Bai frate, la clasa a IV-a???

Pai cum de un' sa stie copilul de pter? Din vastele lui cunostinte despre lume si viata, ca doar un copil de clasa a IV-a trebuie sa aiba cunostinte 'enciclopedice' in loc sa fie in stare sa povesteasca logic si coerent "cum a cazut unchiu-n putz".

P.S. Uite ce m-am ienervat - m-am apucat sa mananc fistic la unshpe noaptea ca sa-mi treaca.

Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

nu, eu asa am invatat ca e gresit sa spui complect...


Intr-adevar, din cate imi amintesc, DEX pomeneste de 'complect' ca varianta a lui 'complet' dar DOOM nu-l accepta.
As vrea sa stiu daca varianta 'complect' e rezultatul unui accident fonetic numit epenteza - introducerea unei consoane/vocale in mijlocul cuvantului - sau daca e 'tomnai' invers, adica daca varianta 'complet' e rezultatul unui accident fonetic (omologat) prin care s-a sters consoana 'c'.


Complect e forma cu propagare (= repetare a unei consoane deja existente in cuvant).

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

nu, eu asa am invatat ca e gresit sa spui complect...
cat despre "sunt", nici eu nu-l folosesc cand vorbesc, ci doar in scris...

Povestea (urata) a nasterii si dupa


CompleCt era o forma curenta in perioada interbelica - il foloseste si Calinescu.
Cat despre sunt, nimeni nu zice ca trebuie sa-l si pronunti ca atare - e unul dintre cazurile putine de neconcordanta a scrierii cu pronuntia. La fel si cu el, ea - poti pronunta linistita iel, ia.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

ba da, tot ce ziceti voi sunt variante acceptate de DEX...
lista nu-mi apartine, e facuta de un dom' profesor...


Nu luati ca punct de reper DEX pentru flexiunea cuvintelor sau pentru forma lor, din mai multe motive:
- e vechi
- nu asta e scopul lui, sa normeze, desi ar fi un "scop secundar" (pentru norme vezi DOOM-ul)
- DEX-ul este un instrument de lucru pentru cei care citesc texte din mai multe perioade ale limbii romane, asa ca va contine si forme neliterare, deci neacceptate de norma, dar intalnite in literatura, tocmai pentru a facilita accesul publicului la text. De-aia va contine si "higiena", poate si "complect", ca variante ale cuvantului titlu. Asta nu inseamna ca le vom folosi in viata profesionala!

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue eyes

Terry, eu tind sa cred ca "pampers" e un neologism (inca nu e trecut in DEX) care inseamna "scutec de unica folosinta". De ce tocmai "pampers"? E cea mai cunoscuta firma producatoare de scutece de unica folosinta.
Poate ca in urechile romanilor termenul "scutec" deranjeaza, unii au vrut sa se detaseze demonstrand (in epoca post-revolutie; deci in capitalismul mioritic) ca isi pot permite lucruri di Vest renuntand la vechile scutece, care ii faceau sa se gandeaca la bucata de stofa de molton folosita pana atunci.

ps. vad ce pe Wikipedia "Pampers" figureaza doar ca firma, in alte limbi se foloseste cuvantul "scutec"

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!
_



Cred ca folosim asa (inclusiv io) pentru a face diferenta fata de scutecele de panza, de finet, pe care le folosim si azi cu alte scopuri - pentru a proteja asternutul bla bla.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mianna
problema a fost insa ca nu iubesc afirmatiile categorice

tot ce-ar trebui sa stie lumea, cand il vrea ca adjectiv, e ca ar trebui sa se poata inlocui cu "referitor/referitoare la calitate" - si poate nu le-ar suna bine sa mai zica "e o piesa referitoare la calitate"


A fost, deci nu mai e? Asta e bine.

Tot ce-ar trebui sa stie lumea e ca adverbul 'calitativ' nu poate fi folosit ca adjectiv decat intr-un numar foarte restrans de contexte, mai precis unul: 'analiza calitativa' ('test calitativ' e cam acelasi lucru).




Trouve avant de chercher



Salt calitativ?

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Mihaelka, tot io... .

Conforum unui exercitiu dintr-o culegere de lb. romana de la ed. Paralela 45, exista cuvinte a caror despartire in silabe are 2 variante corecte.

Exeemple:

elicopter: e-li-cop-ter si e-li-co-pter

inamic: i-na-mic si in-a-mic

si, cel care m-a facut sa intru in panica, nu alta :

altundeva: alt-un-de-va si al-tun-de-va

a, sau folclor: fol-clor si folc-lor


Si e o lista de vreo 30 de cuvinte, dar nu mi le mai amintesc acum.

Ce caracteristici au aceste cuvinte? De ce exista, in cazul lor, aceste 2 posibilitati de a fi despartite in silabe?

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March


NU stiu daca ti s-a mau raspuns au ba, ma bag si io: pentru ca majoritatea sunt cuvinte compuse/derivate (in romana sau in limba de origine) si atunci despartirea in silabe poate pune in evidenta pronuntia sau etimologia cuvantului. Din cate stiu, DOOM pune pe primul loc criteriul fonetic.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare

"Atlas" se desparte ca tot omul, conform regulii pe care am enuntat-o deja pe post de exemplificare: cand avem t (in cazul de fata)+l, atunci ambele consoane trec la silaba urmatoare. Regula de baza a silabatiei in ceea ce priveste consoanele este aceea ca, daca ai un grup de doua consoane, prima ramane la silaba anterioara, cealalta trece la urmatoarea: ciz-ma, car-te. Una dintre exceptii (in care ambele consoane trec la silaba urmatoare) este tocmai aceasta, in care avem una dintre consoanele deja enumerate in postul anterior urmate de r sau l.
Este imposibil sa-l desparti at-las, de vreme ce nu este un cuvant prefixat si nici format din elemente de compunere tematica, detasabile la o adica.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"


Daca nu ma insel, era exceptia "muta cum liquida", adica in cazul in care o consoana surda (t, de exemplu) e urmata de o lichida (r sau l, astea nu-s decat 2), mai si raman impreuna.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Referitor la DEXonline: folositi-l cu incredere! E identic cu DEX-ul pe hartie, ba chiar mai bogat fiindca mai contine si alte dictionare. Tipii nu au facut decat sa copieze DEX-ul si apoi, cand site-ul a inceput sa aiba succes, au mai primit niste dictionare in format electronic, ca sa ofere "definitii incrucisate". Deci definitiile nu le apartin semnatarilor, ei numai au transcris definitia din DEX-ul academic (care e cam prafuit, saracul). Au trecut prin corecturi multiple, asa ca mai greu veti gasi greseli la ei. Vedeti ca dupa fiecare definitie e o sigla a dictionarului de unde a fost luata. Deci n-a inventat nimeni nimic, totul e luat "din surse sigure".

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput