Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Mihaelka, asa stiu si eu, ca avem "virusuri si bacterii", dar "virusi informatici". La fel ca pluralul diferentiat in cazul substantivului "vis": "visuri" pentru activitatea nocturnasi "vise" pentru obiective, teluri.
Nu stiu insa cat de pertinenta este aceasta diferentiere si cat de cunoscute si aplicate in contextul comunicarii sunt aceste fine nuante semnatice.

Am mai vazut o greseala, data de folosirea incorecta a gruparii gerunziale "dat fiind". Adjectivul participial din structura, "dat", are patru forme variabile, de masculin si feminin, singular si plural, in functie de marcile substantivului postpus: "dat fiind faptul ca", "data fiind situatia", "dati fiind parametrii", "date fiind conditiile".
Forma invariabila, "dat fiind" apare numai cand este urmata de conjunctia "sa": "Dat fiind ca nu au ajuns, am plecat si eu".

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Motana (ai un nick teribil de simpatic),

inca ma gandesc la cum sa procedam cu lista de greseli...

Liliana,

multumim pentru regulile respective. Ai vreo idee legata de discutia cu listele de greseli?


Io continuu sa vanez minunatii mai mult sau mai putin importante. Una mai soft asa de data asta - nu inteleg de ce lumea il pune pe 'mai' in cele mai ciudate locuri, numai langa verb nu. Adica, ceva de genul 'mai o duc eu la scoala, mai o duce tat-su' in loc de 'o mai duc, o mai duce'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Mihaelka, am si eu o problema cu mai si cu decat in mai imi place o melodie si ma duc decat sa cumpar paine, de exemplu.

Ca ai pomenit de nickul meu, sa va zic de unde vine, ca are legatura cu gramatica limbii romane. Sotul, care nu prea stie romaneste, are o mare problema cu substantivele, mai ales cu pluralul lor, nu intelege de ce se modifica atat. Asadar, pentru el femininul de la motan(ul) e motana, si de aici avem: pinguin(u') - pinguina si altele. Intr-o zi de exemplu ii zic "sulfetul meu" si el "sufleta mea" si de atunci, desi stie forma corecta, asa a ramas... contribuim la ruinarea limbii roamne .

De pus la listuta, mi-am amintit doua: creer si a inerva cu a enerva.

Si eu imi amintesc ca exista cele doua variante virusuri si virusi, dupa cum ati explicat, virusii sunt de calculator, virusurile de boala.

Nu stie nimeni sigur daca asa e cu voiam in loc de vroiam la imperfect, caci eu asa imi amintesc, dar nu mai sunt 100% sigura.

13+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Motana,

foarte draguta povestea.

Intrebare: e corecta expresia 'nici intr-un caz'? Pe mine ma cam enerveaza - adica nu inteleg de ce 'nici intr-un caz' cand ai 'in niciun caz'? Din cate stiu eu, 'nici' in romana nu prea takes scope dar...ma rog...astea sunt tehnicalitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Hai ca am o perioada...ceva de speriat

Mihaelka, nu stiu ce sa spun despre lista de greseli...te gandeai la vreo splitare a subiectului? Ca nu cred ca ar fi o idee prea buna...Apoi, mi se pare ca e cam dificil sa clasificam greselile altcumva decat prin indicarea carui domeniu apartine greseala respectiva. Adica, te gandeai sa facem un tabel, ceva, unde sa inseram greselile astea? Nu am inteles prea bine, poate ma lamuresti

Normal ca nu e corecta exprimarea aiaEu, personal, nu am auzit-o.

Eu stiam ca "a vroi' este o contaminare (de genul: roata + ocol - rotocol, cocos + starc - cocostarc) intre "a voi" si "a vrea" si ca este, prin urmare, neliterar.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare

Hai ca am o perioada...ceva de speriat

Mihaelka, nu stiu ce sa spun despre lista de greseli...te gandeai la vreo splitare a subiectului? Ca nu cred ca ar fi o idee prea buna...Apoi, mi se pare ca e cam dificil sa clasificam greselile altcumva decat prin indicarea carui domeniu apartine greseala respectiva. Adica, te gandeai sa facem un tabel, ceva, unde sa inseram greselile astea? Nu am inteles prea bine, poate ma lamuresti

Normal ca nu e corecta exprimarea aiaEu, personal, nu am auzit-o.

Eu stiam ca "a vroi' este o contaminare (de genul: roata + ocol - rotocol, cocos + starc - cocostarc) intre "a voi" si "a vrea" si ca este, prin urmare, neliterar.

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"


Liliana,

Multumesc!

Motana se gandea sa facem o lista cu greselile cele mai grave dar, dupa cum vezi, inca nu se invredniceste nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Incet-incet, ajung la concluzia ca cel mai mult imi plac acordurile 'hipercorecte', de genul 'eram sa cad'. Am gasit ceva frumos foc: 'se vor ajunge la discutii'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

"Aicea face fiecare ce vor?"

Referitor la virus-virusuri-virusi, DEX on line recunoaste numai pluralul virusuri (indiferent de semnificatia atribuita cuvantului). Din pacate, la serviciu nu am DEX-ul tiparit ca sa vad cu ochisorii mei ce scrie acolo, deci nu pot verifica informatia de pe internet. Este posibil ca in ultima editie tiparita sa apara si pluralul virusi.

Cu asta vreau sa zic ca pentru orice substantiv sunt corecte numai variantele recunoscute de DEX, chiar daca in vorbirea curenta au intrat si sunt utilizate si alte variante.

Eu personal folosesc pluralul virusuri (sau incerc s-o fac , ca uneori imi mai scapa si niste virusi), indiferent de context.

In ce priveste a enerva si a inerva, nu e vorba numai de o simpla greseala de exprimare (foarte frecventa de altfel), ci de doua cuvinte care au semnificatii complet diferite. A inerva se refera strict la nervii (structuri anatomice) care inerveaza diverse organe, transmitand impulsurile nervoase de la creier la periferie, in timp ce a enerva se refera la nervii pe care ti-i faci cind te irita cineva sau ceva. Mi-am permis sa dau explicatia asta in ideea ca poate unii care citesc nu cunosteau amanuntele astea zic eu mai "tehnice". Sper ca n-am suparat pe nimeni.


Bedrosmart


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Bedrosmart

Pentru ca am observat tendinta de a se folosi un adjectiv de intarire invariabil, de tipul 'eu/tu/el/noi etc insusi', m-am gandit ca n-ar strica o privire la lista de pronume si adjective de intarire:

Masculin

Eu insumi
Tu insuti
El insusi
Noi insine
Voi insiva
Ei insisi

Feminin

Eu insami
Tu insati
Ea insasi
Noi insene
Voi inseva
Ele insesi / insele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Fetelor, ce ma enerveaza foarte tare si, din pacate, aud destul de des, este evitarea cacofoniilor prin folosirea cuvantului "virgula" (ex: ca virgula Catalina). Ca pana acum ma deranja doar fonic devenise o obisnuinta, dar mai nou am fost "atinsa" si vizual. Am ramas fara cuvinte cand am vazut scris "ca, Catalina". Nu ca mi-ar placea cum arata "ca virgula Catalina".

Mergi la inceput