Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Spuneti-mi si mie daca e corect sa folosesti "functie de .." in loc de "in functie de ..", adica fara "in"??
Ca eu stiu ca e corect cu "in" dar am vazut mai nou inclusiv in documente oficiale scris faca "in" ..si ma zgarie rau si pe retina si pe timpan..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

mie nu-mi place cand vad scris "vis-a-vis", cand exista in romana cuvantul vizavi...

eunice: nu mi se pare nici mie corect "functie de"... poate doar la matematica :)

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Spuneti-mi si mie daca e corect sa folosesti "functie de .." in loc de "in functie de ..", adica fara "in"??
Ca eu stiu ca e corect cu "in" dar am vazut mai nou inclusiv in documente oficiale scris faca "in" ..si ma zgarie rau si pe retina si pe timpan..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)



Nu cred sa fie corect 'functie de' (dar o sa verific, ca nu se stie niciodata...). In ce fel de documente oficiale ai vazut chestia asta? Intreb pentru ca ar putea fi preluata din engleza, unde e 'function of'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Si eu folosesc "stress" din cauza englezei (sau datorita? ).
Asta nu mi se pare cine stie ce, mai tare ma tem ca o sa ajung sa scriu in curand "comfort" ("confort" deja a inceput sa mi se para ca suna ciudat si de cate ori il scriu stau si meditez daca nu cumva l-am scris gresit). Iar eu tin neaparat sa o invat pe fiica-mea sa scrie/vorbeasca romaneste corect. Cred ca o sa raman doar cu ambitia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Am si eu o intrebare: am vazut in acelasi text cuvinte scrise cu i^ din i, dar verbul "a fi" cu forma "sunt" (la pers intai sg). E corect sa treci la grafia latina doar... pe jumatate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu observ des pe forum folosirea cuvantului mail cand de fapt e vorba de e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

mindy:
mail se foloseste din economie de litere/sunete, ca si "net"... de fapt e Internet...

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Am si eu o intrebare: am vazut in acelasi text cuvinte scrise cu i^ din i, dar verbul "a fi" cu forma "sunt" (la pers intai sg). E corect sa treci la grafia latina doar... pe jumatate?


Cred ca sunt doua chestii diferite, desi au aceeasi motivatie. Treaba cu 'i^' din 'a' e o chestie de grafie, intr-adevar. Treaba cu 'sunt' e si o chestie de morfologie. In romana, 'si^nt' a evoluat din conjunctivul prezent al latinei vulgata - sint - si nu din indicativul prezent 'sunt'. Natural ar fi, deci, 'si^nt', insa pentru a indica originea latina a limbii bla bla bla...s-a fortat folosirea acestui 'sunt'.
Cu 'i^' din 'a' s-a intamplat la fel. 'Prandium' in latina a dat 'pri^nz' in romana - daca aplici regulile de evolutie fonetica, asta-ti iese. Insa academicienii cei puristi au dorit sa accentueze legatura dintre 'a' din 'prandium' si 'i^' din 'pri^nz' si au trecut la 'i^' din 'a' - 'pra^nz'.
Sigur, corect si consecvent e ori sa le folosesti pe amandoua, ori pe niciuna. Dar cred ca e mai simplu sa stii minte 'sunt' si atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Spuneti-mi si mie daca e corect sa folosesti "functie de .." in loc de "in functie de ..", adica fara "in"??
Ca eu stiu ca e corect cu "in" dar am vazut mai nou inclusiv in documente oficiale scris faca "in" ..si ma zgarie rau si pe retina si pe timpan..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)



Nu cred sa fie corect 'functie de' (dar o sa verific, ca nu se stie niciodata...). In ce fel de documente oficiale ai vazut chestia asta? Intreb pentru ca ar putea fi preluata din engleza, unde e 'function of'.


Am vazut in protocoale de cooperare, semnate la nivel inalt, dar intre structuri interne ale statului, deci nu se pune problema de traducere. Expresii gen "functie de posibilitati, Partile semnatare isi vor acorda srpijin etc". Mie una mi se pare ca nu suna deloc romaneste si completez de cate ori am ocazia.Am intalnit insa si persoane care sustin cu indarjire ca e corect..deci cum e? si cum argumentez pozitia mea? ca se mai si uita stramb la mine ca eu sunt unguroaica si parca li se pare un afront personal interventia mea...

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu stiu ca e corect "in functie de" dar zau daca stiu sa argumentez. Nici nu am nicio carte de limba romana la indemana. Poate ne ajuta Mihaelka.

Nici eu nu suport "vis-a-vis" in loc de "vizavi". Mi se pare din aceeasi categorie cu "merci" in loc de "mersi".

Mergi la inceput