Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie

Mihaelka, multumesc pentru precizari
Eliza, Mihaelka zice mult mai bine si mai frumos ca mois, ma bucur ca a fost ea pe faza (eu intru haotic, azi toata ziua, apoi doua zile pauza si tot asa..)



Luana si Hora

Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)



Octombrie, nu ai pentru ce
Da' pe unde umbli, ca nu te-am mai 'vazut' de mult....

L-am auzit pe viitorul fost prim-ministru zicand urmatoarea genialitate: 'bunica mea e de origine grecoaica'. Si a zis-o de vreo trei ori. Pai ori 'bunica mea e grecoaica la origine' ori 'bunica mea e de origine greaca'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
L-am auzit pe viitorul fost prim-ministru zicand urmatoarea genialitate: 'bunica mea e de origine grecoaica'. Si a zis-o de vreo trei ori. Pai ori 'bunica mea e grecoaica la origine' ori 'bunica mea e de origine greaca'.


mihaelka, umblu brambura.. uite, am venit!

draga tu, nu intelegi nimic! "bunica mea e de origine grecoaica" e o iecsprimare fuarte corecta: adica iel e atat de aproape de originili sale nobile si rafinate, incat doar nu vei avea pretentia sa stapaneasca intr-atat de bine limba romana. e cam ca in bancul cu bula, venit dupa o luna din america, nemaigasindu=si cuvintele, pana a calcat pe sapa...
cere scuze la primu' ministru, fugutza!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Lamuriti-mi va rog si mie urmatorul lucru: stiu ca "dansul", "dansa", "dansii" sunt pronume personale. Dar cand anume se folosesc? Se pot referi si asupra lucrurilor sau doar asupra persoanelor? Ca mie mi se pare ca suna aiurea de tot "am scapat furculita si m-am aplecat dupa dansa" sau altele asemenea. Si va rog sa ma credeti ca in zona Iasului se foloseste frecvent, cat sa ma crizez eu

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui cgeea

Lamuriti-mi va rog si mie urmatorul lucru: stiu ca "dansul", "dansa", "dansii" sunt pronume personale. Dar cand anume se folosesc? Se pot referi si asupra lucrurilor sau doar asupra persoanelor? Ca mie mi se pare ca suna aiurea de tot "am scapat furculita si m-am aplecat dupa dansa" sau altele asemenea. Si va rog sa ma credeti ca in zona Iasului se foloseste frecvent, cat sa ma crizez eu


Asa, 'dansul' si 'dansa' sunt pronume personale, pe care muntenii (mai ales) le confunda cu pronumele de politete. Pentru ca sunt acelasi lucru cu 'el' si 'ea', se pot referi si la animate si la non-animate (mai ales in Moldova e intampla sa fie folosite cu referinta la obiecte, dar nu e 'gresit', e doar o particularitate regionala). Sper ca te-am lamurit cat de cat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

multumesc, m-ai lamurit, dar asta nu inseamna ca-mi si place. Si chiar speram un alt raspuns, sa pot lua de urechi niste cunoscuti., ca pe mine "ma zgarie" rau de tot.


Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Nici mie nu-mi place, recunosc. Poti sa-i iei de urechi ca nu folosesc varianta literara, 'standard'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Vad ca lancezeste subiectul asa ca voi scrie eu ce am mai remarcat pe forum scris gresit: cuvantul stres scris cu doi de "s". Nu stiu daca a mai fost mentionat la acest subiect dar mie tocmai mi-a fost afectata retina de acest cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mie imi provoaca repugna - da' rau de tot - cuvantul 'doctora'. Nu mai stiu ce sa fac sa inteleaga lumea (aia din jurul meu, bineinteles) ca se zice 'doctorita' sau 'doamna doctor' si ca 'doctorita' nu inseamna o 'doctora' mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-am amintit ceva care ma zgarie rau - unde vreti voi: Carrefour pronuntat cu accentul pe prima silaba - CARREfour - in loc de CarreFOUR, cu accentul pe a doua silaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Mirela, si eu mai folosesc uneori stres cu doi de "s"... cred ca l-am adoptat direct din engleza si nu am renuntat la ultimul "s" din comoditate. Ca si la "tennis" si "tenis"

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput