Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

pai tocmai dadeam un link din DEX unde este conjugat verbul si apare "ei trebuiau": http://dexonline.ro/search.php?cuv=trebuiau

trebui verb infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) trebu'i trebu'ire trebu'it trebu'ind singular plural
tr'ebuie trebu'i#355;i
num#259;rul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) tr'ebui (s#259;) tr'ebui trebui'am trebu'ii trebu'isem
a II-a (tu) tr'ebui (s#259;) tr'ebui trebui'ai trebu'i#351;i trebu'ise#351;i
a III-a (el, ea) tr'ebuie (s#259;) tr'ebuie trebui'a trebu'i trebu'ise
plural I (noi) trebu'im (s#259;) trebu'im trebui'am trebu'ir#259;m trebu'iser#259;m, trebu'isem
a II-a (voi) trebu'i#355;i (s#259;) trebu'i#355;i trebui'a#355;i trebu'ir#259;#355;i trebu'iser#259;#355;i, trebu'ise#355;i
a III-a (ei, ele) tr'ebuie (s#259;) tr'ebuie trebui'au trebu'ir#259; trebu'iser#259;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

pai tocmai dadeam un link din DEX unde este conjugat verbul si apare "ei trebuiau": http://dexonline.ro/search.php?cuv=trebuiau

trebui verb infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) trebu'i trebu'ire trebu'it trebu'ind singular plural
tr'ebuie trebu'i#355;i
num#259;rul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) tr'ebui (s#259;) tr'ebui trebui'am trebu'ii trebu'isem
a II-a (tu) tr'ebui (s#259;) tr'ebui trebui'ai trebu'i#351;i trebu'ise#351;i
a III-a (el, ea) tr'ebuie (s#259;) tr'ebuie trebui'a trebu'i trebu'ise
plural I (noi) trebu'im (s#259;) trebu'im trebui'am trebu'ir#259;m trebu'iser#259;m, trebu'isem
a II-a (voi) trebu'i#355;i (s#259;) trebu'i#355;i trebui'a#355;i trebu'ir#259;#355;i trebu'iser#259;#355;i, trebu'ise#355;i
a III-a (ei, ele) tr'ebuie (s#259;) tr'ebuie trebui'au trebu'ir#259; trebu'iser#259;
Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Draga Eliza,

eu n-as baga mana in foc pentru o definitie trimisa pe Dexonline de catre Laura-ana sau oricine altcineva. As deschide frumusel o carticica.
Verbul 'a trebui' e unipersonal. Uite, voi verifica acum in Gramatica Academiei aia noua sa vad daca accepta conjugarea asta fortata. Desi nu m-as mira, avand in vedere ca e una dintre cele mai frecvente greseli din limba romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Serios? Dexonline nu este OK? Asta este o veste proasta pentru mine pentru ca obisnuiam sa consult des pagina cand aveam o nelamurire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Serios? Dexonline nu este OK? Asta este o veste proasta pentru mine pentru ca obisnuiam sa consult des pagina cand aveam o nelamurire.


Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Cred ca ai observat la fiecare entry sunt mai multe definitii trimise de ..unii si altii. Ma gandesc ca e mai bine sa verifici in dex-ul normal.

Acum gandeste-te asa: in "Ei trebuia sa vina", subiectul lui 'a trebui' nu e 'ei' - de aici lipsa acordului. Daca ar fi, atunci propozitia 'Ei trebuia(u).' ar trebui sa fie corecta, ca in 'Ei mancau'. 'Ei trebuia sa vina' inseamna 'Trebuia ca ei sa vina', adica 'ei' e subiectul 'logic' al lui 'a veni', nu al lui 'a trebui'.
'A trebui' nu are subiect deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Dexonline este un site al unor persoene care nu au legatura cu Academia Romana. Exista chiar o nota a proprietarilor/administratorilor care atrag atentia asupra acestui aspect.
E bun de consultat dar nu de luat 100% in serios. Oricum este de urmarit sursa explicatiei data la fiecare cuvant (nu este prezentat doar DEX-ul care apartine Academiei Romane ci sunt si alte dictionare editate de alte edituri si nu de Academie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Acum gandeste-te asa: in "Ei trebuia sa vina", subiectul lui 'a trebui' nu e 'ei' - de aici lipsa acordului. Daca ar fi, atunci propozitia 'Ei trebuia(u).' ar trebui sa fie corecta, ca in 'Ei mancau'. 'Ei trebuia sa vina' inseamna 'Trebuia ca ei sa vina', adica 'ei' e subiectul 'logic' al lui 'a veni', nu al lui 'a trebui'.
'A trebui' nu are subiect deloc.


Multumesc pentru explicatie. Suna logic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Acum gandeste-te asa: in "Ei trebuia sa vina", subiectul lui 'a trebui' nu e 'ei' - de aici lipsa acordului. Daca ar fi, atunci propozitia 'Ei trebuia(u).' ar trebui sa fie corecta, ca in 'Ei mancau'. 'Ei trebuia sa vina' inseamna 'Trebuia ca ei sa vina', adica 'ei' e subiectul 'logic' al lui 'a veni', nu al lui 'a trebui'.
'A trebui' nu are subiect deloc.


Multumesc pentru explicatie. Suna logic.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Cu multa placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Tot de pe forumache - 'detailat' in loc de 'detaliat'. Daca imi amintesc eu bine, schimbarea locului literelor intr-un cuvant poarta simpaticul nume de 'metateza'. Cum se intampla si in cazul 'cribituri'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Mihaelka, multumesc pentru precizari
Eliza, Mihaelka zice mult mai bine si mai frumos ca mois, ma bucur ca a fost ea pe faza (eu intru haotic, azi toata ziua, apoi doua zile pauza si tot asa..)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Tot de pe forumache - 'detailat' in loc de 'detaliat'. Daca imi amintesc eu bine, schimbarea locului literelor intr-un cuvant poarta simpaticul nume de 'metateza'. Cum se intampla si in cazul 'cribituri'.


La fel este si " bonlav ". Mi-am mai adus una aminte: " eu ca si profesor ", " ca si medic " etc.

Si eu, la fel ca Octombrie, intru rarut. Noroc cu harnicutele Mirela si Mihaela.



Mergi la inceput