Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Imi rascheteaza si retina nu numai urechea.

Pe de alta parte, cred ca toti suntem supusi greselilor. Adica eu sunt convinsa ca si eu fac greseli chiar daca incerc sa nu. Perfecta nu sunt. Dar asta ramane intre noi. Sa nu afle sotul meu! Ca el inca este convins de perfectiunea mea.
Ce vreau sa spun ca asta cu "da lu' mama" o zic si eu baiatului meu. Cu adultii nu folosesc constructia aceasta. Chiar nu-mi dau seama de ce lui ii zic "da-i lu' mami". Cred ca nu vreau (inca) sa-l bag in ceata cu formele de gentitiv/dativ.



yep, de retina uitasem (nu va mai spun ce gasesc intr-o carte de la polirom, cu "ei trebuiau" si altele..)

si pentru mine e valabila partea cu gresitul. uite, de exemplu, imi fac mea culpa, pana ieri, cand am citit, si eu MA dadeam cu parfum.. oops, am notat, nu se va repeta.
cat despre bagat in ceata copilul, iti garantez, nu e cazul!! fiica-mea are doi ani si jumatate, vorbeste de 4-5 luni (cam cat vorbeste un om normal in 3-4 ani, cam atat a scos ea pe gura.. ntzntz, nu stiu cu cine seamana, parol!) si foloseste perfect dativul. "te razi" (uite, de asta uitasem!) de nu mai poti cand o auzi cum poceste cuvintele, cum inventeaza pluraluri inexistente, in schimb cere "pune-mi-o pe raft", "da-i-o bellei/bunicii/mamei". n-are probleme nici cu eu/mie/mine etc. cred ca acum ii e mult mai usor sa asimileze decat sa o corectez mai tarziu.

off, fetelor, mi-a spus una ieri, cand am plecat de la cresa, de-am crezut ca mor la volan. mi-e cam jena s-o pun aici, in orice caz, se scapase pe ea si a folosit verbul acela frumos, de colt de bloc. am crezut ca lesin, apoi m-am umplut de nervi. ulterior m-am prins, nu era de la educatoare, am vb si cu ele, era de la o alta fetita. ce sa mai zic?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

De-aici de pe forumica: 'a alapta la san'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

De-aici de pe forumica: 'a alapta la san'


ntz ntz ntz, nu stii nimic..
mie mi-a spus o "tanti" din parc, fata ei il "alapta cu biberoul" pe copil, ca nu putea altfel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Adaug si eu - pret ieftin si, respectiv, scump, ma deranjeaza tare cand aud.
- nu fii in loc de nu fi,fi in loc de fii, e plin aici pe forum
- n-am numai trei, in loc de nu am decat trei, am auzit la ardeleni in special

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
- n-am numai trei, in loc de nu am decat trei, am auzit la ardeleni in special



In Bucuresti n-oi fi auzit...Eu nu aud pe nimeni aici care sa-l foloseasca pe 'decat' cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

pai am scris in special la ardeleni, nu numai la ardeleni.
eu in bucuresti stiu f multa lume care vorbeste corect, asa cum stiu, de altfel, in toate partile tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Una proaspata: ce credeti ca stiu anumite persoane ca inseamna "nr. crt."? Nu stiti? Numar de criteriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie


yep, de retina uitasem (nu va mai spun ce gasesc intr-o carte de la polirom, cu "ei trebuiau" si altele..)

Luana si Hora

Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)



da ce-are "ei trebuiau"? http://dexonline.ro/search.php?cuv=trebuiau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

Citat:


si pentru mine e valabila partea cu gresitul. uite, de exemplu, imi fac mea culpa, pana ieri, cand am citit, si eu MA dadeam cu parfum.. oops, am notat, nu se va repeta.



cititndu-te, mi-am amintit de un fost coleg care isi facea "mia culpa"... chiar si pe la TV am auzit...

cat despre copii, eu cred ca asa cum le vorbesti de mici, asa invata... noi am incercat sa vorbim cat mai corect, doar cand era vorba de joaca ne mai prosteam...


Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie


yep, de retina uitasem (nu va mai spun ce gasesc intr-o carte de la polirom, cu "ei trebuiau" si altele..)

Luana si Hora

Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)



da ce-are "ei trebuiau"? http://dexonline.ro/search.php?cuv=trebuiau


Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Pai are, ca 'a trebui' e impersonal si unipersonal - se foloseste numai la persoana a III-a. Deci, ar trebui: 'ei trebuia', 'eu trebuia' etc.

Mergi la inceput