Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006
Una buna: mai am plecat, mai am venit etc.


Asa, asa. Deja simt cum imi creste tensiunea
Bine punctat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:


Am primit mesaj de la colegul meu: "sa face-m".
Vorba copilului unei colege: "Nu pot sa cled, nu pot sa cled".

Asta cu "mai am venit" ma zgarie pe urechi. Recunosc ca nu "mai am auzit-o" de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ian priviti la urmatoarea chestiune: 'Sunt o femeie care AM vazut multe' / 'Sunteti o femeie care ATI vazut multe'. Nu-i supermegatare?
Asta da ignorare a subiectului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu sunt o femeie care a vazut si a auzit multe asa ca nici macar nu ma mira.

O greseala care ma enerveaza, desi pe langa cele enumerate aici e "floare la ureche", este folosirea lui "ori" in loc de "or". Or acest cuvant are sensul lui si nu trebuie confundat cu "ori". Recunosc ca sunt chitibusara la chestii de limba romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Recunosc ca sunt chitibusara la chestii de limba romana.


Join the club!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Fetelor, cam bate vantul pe aici! Si eu care tocmai ma incalzisem...
Simt cum o iau razna la : "prefer mai bine", "cobor jos", "intreb o intrebare" etc. Problema este ca noi degeaba discutam aici daca nu corectam persoanele care folosesc astfel de expresii "elevate" iar daca le corectezi, ti-o iei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

mihaelka, persoana mea a exploadat de ras, n-o stiam pe asta!

da acum, zau, "ziceti si la mine", chiar nu va taie pe creier faza cu "da lu mama"???

mirela.d, chitibusara intr-atat incat sa te rascheteze la ureche "lu Dana", in loc de "Danei" (ca si la nume proprii fac spume)? vorba unui prieten, poate am inghitit detergent si nu stiu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006
Problema este ca noi degeaba discutam aici daca nu corectam persoanele care folosesc astfel de expresii "elevate" iar daca le corectezi, ti-o iei!


Eu cred ca arunca un ochi si pe-aici.
Pai ti-o iei - daca asa IE regulamentu'....

Si acu o minunatie: 'parca zici ca...'. Cum, mey, 'parca zici ca...'? Nu e 'zici ca parca...'? - adica 'parca' nu se refera la 'zici' ci la ce zici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am uitat o perluta baroca - 'de preferabil'. Pai ori 'de preferat' ori 'preferabil', ca ambele doua e prea mult.

Mi-am amintit de un banc cu Bula, care se duce la medic ca sa-si trateze o urticarie. Medicul ii spune asa: 'Folositi acest unguent dupa ce va spalati pe maini, in prealabil'. La care Bula: 'Da' daca n-am prealabil, pot sa ma spal in lighean?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:


mirela.d, chitibusara intr-atat incat sa te rascheteze la ureche "lu Dana", in loc de "Danei" (ca si la nume proprii fac spume)? vorba unui prieten, poate am inghitit detergent si nu stiu...



Imi rascheteaza si retina nu numai urechea.

Pe de alta parte, cred ca toti suntem supusi greselilor. Adica eu sunt convinsa ca si eu fac greseli chiar daca incerc sa nu. Perfecta nu sunt. Dar asta ramane intre noi. Sa nu afle sotul meu! Ca el inca este convins de perfectiunea mea.
Ce vreau sa spun ca asta cu "da lu' mama" o zic si eu baiatului meu. Cu adultii nu folosesc constructia aceasta. Chiar nu-mi dau seama de ce lui ii zic "da-i lu' mami". Cred ca nu vreau (inca) sa-l bag in ceata cu formele de gentitiv/dativ.

Mergi la inceput