Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

In primul rand tin sa-ti spun ca substantivele enumerate de tine nu sunt chiar toate defective de singular, respectiv de plural. Asadar:
- pantaloni - singular: pantalon
- catuse - singular: catusa
- vopsea - plural: vopsele
- lapte - plural lapturi
- pentru respect DEX-ul il accepta si sub forma de respecte dar numai in expresia "respectele mele".

Nu stiu daca exista o regula in ceea ce priveste genul substantivelor defective de singular/plural sau este ceva prestabilit de genul axiomelor din matematica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Asta ca-mi vine sa-mi dau una fix in cerebel! Ai dreptate! Unele sunt defective, altele se folosesc cu precadere doar la un numar. Fac mea culpa! Am cautat in dex si mi-a dat la oxigen ca este neutru. De ce? Nu stiu. Si am gasit ca sange la plural este sangiuri!
Aaa...de giaca-giace, ce ziceti? Sa te duci la magazin si sa-i spui vanzatoarei ca vrei sa vezi giacele acelea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006

Buna, tuturor! De-abia acum am descoperit acest minunat subiect, exact in momentul in care aveam nevoie de unele lamuriri pe care sper sa mi le dati!
1. Anumite substantive sunt defective de singular sau de plural, da? Cum imi dau seama ce gen au?
exemple: defective de singular: ochelari, pantaloni, dulciuri, lapti,catuse;
defective de plural: fasole, var, vopsea, oxigen, respect, lapte etc.
Exemplele, sigur, pot continua...intrebarea mea este daca exista vreo regula in aflarea genului in aceste cazuri.
2. Substantivele proprii au gen? Exemple de localitati: Arges, Falticeni, Dambovita, Arad, Humulesti, Petrosani. ( exercitiu de clasa a IV-a, in care se cere sa se spuna genul ).


Alina,

1. Dupa parerea mea, dintre substantivele defective de plural enumerate de tine, numai 'vopsea' nu e defectiv - are pluralul 'vopsele'. In cazul 'lapte / lapturi' si 'respect / respecte' e vorba de recategorizarea substantivului nenumarabil in substantiv numarabil, 'lapturi' avand sensul de 'tipuri de lapte', iar 'respecte' avand sensul de 'omagii'. Asadar, 'lapte' si 'respect' sunt defective de plural, pentru ca 'lapturi' si 'respecte' nu reprezinta pluralul propriu-zis.
Dintre cele defective de singular enumerate de tine, 'catuse' are intr-adevar singularul 'catusa'; limba literara accepta si singularul 'pantalon' (asa scrie in Mioara Avram; mie imi suna destul de nashpa, sincera sa fiu).

Ca regula generala - substantivele nume de materie (adica lapte, sange, aur etc) sunt neutre. Din acest motiv, pluralele alea 'fortate', de genul 'lapturi' si 'sangiuri' au desinenta -uri - desinenta pentru neutru plural. 'Fasole' este, insa, substantiv feminin - se vede dupa forma (o fasole).
La cele defective de singular, numarul se ia dupa forma. Adica, 'ochelari' are 'forma' de masculin (doi ochelari) - deci e masculin.
Uite si ce am gasit in Mioara Avram, Gramatica pentru toti, pag 84:
'Data fiind comportarea specifica a genului neutru, la singular principala opozitie de gen este intre substantivele feminine si cele nonfeminine, iar la plural intre substantivele masculine si cele nonmasculine. De aceea, despre substantivele defective de numar se poate sti cu siguranta daca sunt feminine sau masculin-neutre, cand nu se folosesc decat la singular, respectiv numai daca sunt masculine sau feminin-neutre, cand nu se folosesc decat la plural, dar aceasta informatie este suficienta pentru flexiune; substantive ca 'aur', sange'', 'unt' sunt incadrate in mod conventional, de obicei dupa sens, la neutru, 'musetel', 'ianuarie' la masculin sau 'preliminarii', funeralii' la neutru si 'represalii' la feminin'.

2. Substantivele proprii au gen. Se afla si asta tot dupa forma; adica, 'Dambovita' e feminin, 'Arad' si 'Arges' sunt neutre, 'Falticeni', 'Humulesti' Petrosani' sunt masculine.

Sper ca am promovat clasa a IV-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006
Greseli des intalnite care ma zgarie pe creier:
- " ma dau cu parfum ", in loc de " imi dau cu parfum "

"ma parfumez" e si mai elegant, mai parfumat

ps. din pacate exista si "ma împarfumez"! (gresit, bineinteles; voiam sa subliniez ca exista si mai rau decat variantele anlinei)

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue eyes
ps. din pacate exista si "ma împarfumez"! (gresit, bineinteles; voiam sa subliniez ca exista si mai rau decat variantele anlinei)


Hai ca mi-a placut asta - si mi-a amintit de 'ma imbalonez'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Mihaelka, am inteles tot! Nu sunt totusi lamurita cu substantivele proprii...de ce Arad e neutru? Si celelalte... Iar de promovat a IV-a, eu stiu? Cred ca da.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

ma imparfumez, ma imbalonez...
beeey! de unde le scoateti, ca stau si ma holbez ca vitelu'!
asta sfideaza imaginatia, parol!

vin si eu cu inca una: precoc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina2006

Mihaelka, am inteles tot! Nu sunt totusi lamurita cu substantivele proprii...de ce Arad e neutru? Si celelalte... Iar de promovat a IV-a, eu stiu? Cred ca da.



Iana-Daria si Mami Alina



aaaaa....stai sa-mi amintesc. Parca era asa: o iei cumva prin excludere - sigur nu e feminin, dar nici masculin (un Arad doi Arazi). A ramas neutrul - un Arad, doua Araduri (suna ca dreaq, sunt de acord) - mai bine un Arges, doua Argesuri, un Cris, doua Crisuri. E cam ca la numele de materie - varianta nemarcata, 'default' e neutra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Bine! Priceput! Parol! Una buna: mai am plecat, mai am venit etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie

ma imparfumez, ma imbalonez...
beeey! de unde le scoateti, ca stau si ma holbez ca vitelu'!
asta sfideaza imaginatia, parol!

vin si eu cu inca una: precoc!

Luana si Hora

Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)



hehehe Adicatelea n-ai auzit mataluta de 'm-am imbalonat' dupa ce 'm-am imparfumat'? Da' de 'exploadeaza' ai auzitara?

Mergi la inceput