Limba romana - gramatica - expresii-vocabular

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Dragele mele, stati sa va zic eu ce greseli face un proaspat coleg de serviciu. Prima data cand am primit mesaj de la el am crezut ca a fost o greseala facuta din graba dar cand am vazut in absolut toate mesajele lui aceeasi greseala, am zis ca nu e adevarat. Asa ceva eu nu am vazut niciodata. Deci, ca sa nu ma lungesc, uitati unde a gasit domnul in cauza sa puna cratime: face-m, preciza-m, trimite-m....

De ce pune aceasta cratima, inca nu am inteles si imi este efectiv rusine sa il intreb.


Da' e doar face-m sau si face-ti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai ca am mai auzit una din categoria 'ce-s cu astea': 'cine-s acolo?'

Asta imi aminteste de o poveste a mamei, in care sora mai mica invata sa vorbeasca de la 'dada' (care, spre deosebire de ceilalti frati, mergea la scoala) si care afla ca se spune si 'sunt', nu numai 'este'. La un moment dat, gaseste o calimara si o intreaba pe mama: 'Dada, calimara sunt a ta?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

yes! misto de tot

iar conjugarea e asa, evident:

face-m
face-ti
fac-
si tot asa..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Dragele mele, stati sa va zic eu ce greseli face un proaspat coleg de serviciu. Prima data cand am primit mesaj de la el am crezut ca a fost o greseala facuta din graba dar cand am vazut in absolut toate mesajele lui aceeasi greseala, am zis ca nu e adevarat. Asa ceva eu nu am vazut niciodata. Deci, ca sa nu ma lungesc, uitati unde a gasit domnul in cauza sa puna cratime: face-m, preciza-m, trimite-m....

De ce pune aceasta cratima, inca nu am inteles si imi este efectiv rusine sa il intreb.


Da' e doar face-m sau si face-ti?


Doar face-m. Daca scria face-ti, macar nu ma mira. Ca "voi face-ti" am mai vazut, din pacate.
Am primit azi inca un mail cu "incepe-m". Si i-am raspuns: Ok, incepem. Sper sa-si dea seama de greseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Am primit azi inca un mail cu "incepe-m". Si i-am raspuns: Ok, incepem. Sper sa-si dea seama de greseala.


Pe pariu ca-ti face observatie ca nu stii sa scrii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Am primit azi inca un mail cu "incepe-m". Si i-am raspuns: Ok, incepem. Sper sa-si dea seama de greseala.


Pe pariu ca-ti face observatie ca nu stii sa scrii?


M-am gandit si la asta. Ar fi bine ca asa as putea sa ii atrag atentia. Dar tare mi-e teama ca va rade de mine ca habar nu am sa scriu fara sa-mi zica nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Hai sa va spun perle ce le aud des: "somnitati", "monstre", simtomuri in loc de simptome...daca imi mai aduc aminte revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Am obtinut un succes: colegul mi-a raspuns: a scris "incercam" nu "incerca-m".

In ceea ce priveste "somnitatile" cred ca acest cuvant vine de la faptul ca anumite somitati care au intrat in Parlament au tras un pui de somn si uite asa s-au transformat in somnitati. Multumita?
Iar monstrele probabil ca sunt mostre ale unui produs monstruos.

La asta cu simtomuri nu stiu explicatia pentru ca eu nu am auzit forma asta pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Am obtinut un succes: colegul mi-a raspuns: a scris "incercam" nu "incerca-m".


uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

Buna, tuturor! De-abia acum am descoperit acest minunat subiect, exact in momentul in care aveam nevoie de unele lamuriri pe care sper sa mi le dati!
1. Anumite substantive sunt defective de singular sau de plural, da? Cum imi dau seama ce gen au?
exemple: defective de singular: ochelari, pantaloni, dulciuri, lapti,catuse;
defective de plural: fasole, var, vopsea, oxigen, respect, lapte etc.
Exemplele, sigur, pot continua...intrebarea mea este daca exista vreo regula in aflarea genului in aceste cazuri.
2. Substantivele proprii au gen? Exemple de localitati: Arges, Falticeni, Dambovita, Arad, Humulesti, Petrosani. ( exercitiu de clasa a IV-a, in care se cere sa se spuna genul ).

Greseli des intalnite care ma zgarie pe creier:
- " ma dau cu parfum ", in loc de " imi dau cu parfum "
- " e ieftin, se merita ", in loc de " e ieftin, merita "
- " bine a-ti venit! " , in loc de " ati venit "
- " sunte-ti bine veniti ", in loc de " sunteti ".

Multumesc!


Mergi la inceput