Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (116)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

diamisha, sunt cu toata inima alaturi de tine!!

manu 33+ +

AMR 3-4 SAPTAMANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu sunt franta, acum servesc pranzul, am fost la magazine, am facut o ciorba de perisoare, am terminat curatenia si mai am rufe de intins si baie.

Mav, ce bine ca ai intrat, incet incet te refaci. Am vorbit cu Dandusa si stiam de la ea ca ai facut anestezie generala, dupa care am citit si ce-a scris anestezista (si din pacate atunci nu mi-am dat seama ca nu am numarul sa i-l fi cerut, dupa aceea nu am mai avut cui il cere). Desi povestea nu este identica am cam retrait nasterea mea cu inducere, contractii crunte una dupa alta dupa care anestezie generala. Diferenta este ca tu ai reusit sa nasti, eu nu am tipat dar nici nu as fi reusit ca era blocata. Cand s-au urcat asistentele pe mine sa impinga copilul eram asa sfarsita ca ma sufocau si eu nu mai aveam putere sa zic nimic, am scapat ca m-a vazut doctora alba la fata.
Pentru mine anestezia a fost si o usurare, nu prea am avut eu timp sa inteleg ce se intampla dar macar stiam ca scap cumva. Cat ai stat anesteziata ca vad ca spui ca tare ametita ai fost dupa aceea. Cred ca vorbesti de senzatia de a nu iti controla corpul, creierul in ceata, faci eforturi sa gandesti si nu poti.
Eu ma bucur ca ai povestit experienta ta, nu vad deloc unde-i avantajul daca nu stii la ce sa te astepti.
Am spus si repet nu imi este frica de travaliu daca se declanseaza natural, ca am rezistat fara calmante pe picioarele mele, mi-e teama de anestezie, eu nu mai vreau generala.
Iar daca ajung la inducere cu oxitocina iar mi se pare nasol si atunci mi-as dori epidurala sa nu mai experimentez contractii una dupa alta fara timp sa respir intre ele.
Cu H cum mai stai? Nu stiu cum poti scapa mai repede de durerile de bazin, probabil s-a dilatat prea mult ca sa iasa bb.
Cum l-a primit Sebi pe bb, se ofera sa te ajute cred ca-i un scump.
Eu am trecut de urgenta pentru ca nici programata nu a fost cezariana, Dandusa spunea ca va face o eco la spital si atunci se decide in functie de ce greutate estimeaza ecograful. Cand mai intram putem modifica.
Brie, e chiar recomandat sa mai iei o perioada vitamine, sau macar sa ai in casa in caz ca te simti lesinata sa iei repede. Vad ca si fetita ta are Rh+, bravo ei. Si se pare ca te mai gandesti la un bb .

Bebecris, nu degeaba ne faceam noi griji. A fost mai bine ca s-a hotarat bb sa iasa din burtica, nu degeaba le spunem minuni bblusilor nostri. Doamne ajuta in continuare (si cu evolutia lui bb si cu rezultatul tumorii), ma bucur ca d-na Culcer va este pediatra si speram sa fie bine totul de acum incolo. BB a avut si va avea ingerasul lui protector. Ai fost intr-adevar o curajoasa, la o depresie dupa nastere se ajunge foarte usor, eu am trecut milimetric pe langa ea, poate experienta de atunci m-a si intarit si am trecut peste alte experiente mai usor.
Babyzapi odihneste-te mami, si eu imi doresc sa vad pozici cu luptatorul tau dar odihna ta este mai importanta.
Spiridusule asa cum spuneam, bravo mami, asa nastere sa aibe toate mamicile. Esti o optimista, sa ai putere multa ca nu-i usor cu doi copilasi asa mici.
Alra, mie nu imi suna prea bine contractiile tale. Tu parca la aceasta varsta a sarcinii ai nascut-o pe Laura si tot cu streptococul asta (a inceput sa ma streseze si pe mine ideea ca nu mi s-a recoltat nici o proba).
Si aici sunt multe dialecte, eu am facut cateva cursuri la servici, la ceva oficial cand am primit loc nu am mai putut merge ca eram doar eu cu Ana aici. Si ce am invatat eu este una din limbile oficiale (ca sunt doua ) si nu bate mereu cu ce vorbeste Ana dialect local, seamana dar nu rasare, asa ca nu stiu cand si daca ma voi mobiliza ca la servici nu am nevoie.
Anca_27 eu nu am apelat la sot ca am nascut un bb mare si fomist, dar sa stii ca am auzit cazuri, fara gluma.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 35+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:


O zi plina de vesti, bine ati revenit, mamici curajoase

Mav refacere rapida si bebe mancacios si cumintel, ai trecut prin dureri ingrozitoare, dar rezultatul este un baietel superb de care o sa va bucurati toata viata

Spiridus este foarte emotionant filmuletul, ai doi copii deliciosi

Bebecris am plans citind povestea ta, esti o mama curajoasa, iar bebe David Andrei este un luptator si alaturi de voi va trece peste toate problemele. Tinem pumnii sa iasa analizele foarte bine

Babyzapi bun venit acasa, o sa te obisnuiesti imediat cu bebe, dupa cateva zile o sa ti se para ca asta ai facut toata viata , ai incredere in instinctele tale de mama si totul va fi bine

Diana bine ai revenit

Alra stai cumintica sa se relaxeze burtica!

Diamisha nastere usoara, recuperare rapida si bebelus sanatos




38+ Victor Nicolas

AMR 9 ZILE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Sunt cu ochii pe mobil cit cepele !
Respectele mele lui Claudiu !
In privinta restului mesajului nu pot sa ma pronunt pt. ca sunt ...emotionata!

Citat:
citat din mesajul lui diamisha

Buna seara, ladies!

As vrea sa va multumesc, in primul rand, pentru sustinere...mi se pare ciudat sa vad numele meu pe langa agitate...pe de alta parte, sunt fericita ca am ajuns la final, ca inchei o perioada necesara pentru ca sa reusesc sa fac acest copil, neasteptat, dar aparut si dorit odata cu marea iubire a vietii mele, Claudiu. Va spun sincer ca, fara sotzul meu, nu as fi facut fata emotional tuturor transformarilor prin care am trecut si ii datorez foarte mult pentru ca m-a ajutat sa ajung aici. Un alt sprijin important a venit si de la fetele de la aceasta odisee, care m-au ajutat sa inteleg ca nu sunt singura care trece prin situatii cel putin inconfortabile si ca un psihic bun ajuta. Am "furat" de la voi optimism, gandire pozitiva, incurajare, lucruri pentru care trebuie sa va multumesc, mi-ati usurat mult acest drum!!!!

M-am lungit, dar nu stiu cat de repede ma voi putea intoarce pe forum si vroiam sa ma asigur ca v-am spus aceste lucruri! O sa dau un semn maine celor doua deja mamici, Mirtha si Diana! La ora 9 dimineata, sunt la spital, banuiesc ca pe la 11, voi fi nascut.

Diana

38+ Sonia

AMR 1 zi


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Tot asa zic si eu : daca bebe este cumintel profita si odihneste-te cind se odihneste el. O sa iti prinda foarte bine. Cel putin mie mi-a prins foarte bine sa rup chiar si o ora de somn intre supturile Piticii.
Nici nu sti cit de imprevizibili sunt la virsta asta . O noapte omeneasca , una alba !

Citat:
citat din mesajul lui babyzapi

Hola amigas!

Suntem acasa...sunt rupta de oboseala si ma cam doare capul, am fost prea stresata azi si am facut cam mult efort...am aranjat toate lucrusoarele lui bebe si putina curatenie si grija de bebe care oricum e cuminte....dar nu mai pot, sunt sfarsita si asta mai mult pt ca mi-a fost foarte teama de prima zi cu bebe acasa. Ce sa mai zic ca mi-a luat 30 de minute sa-i pregatesc biberonul lui bebe....unde sunt biberoanele??? stai sa le sterilizez...stai sa citesc cum se foloseste strilizatorul....sai sa citesc cum se prepara laptele vai de capul meu...azi am fost de ras si de plans.
Prichindelu doarme ma duc si eu la nani si maine pun si pozici.

Mav vai prin ce-ai trecut cu nasterea......cum e Sebi cu fratiorul?

Diana felicitari pt Tudor Stefan, am vrut sa te sun cand eram in spital, dar nu aveam nr tau de tel...dar e bine ca suntem inapoi pe baricade cu forumul.



Isabela lui Rafael Nicolas

Primul nostru




Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Z_IULIA spune:

SPIRIDUSULE frumoasa povestea nasterii! Mi-as dori sa am un travaliu asa scurt si sa imi vad repede minunea! Frumos filmulet si impresionant!

MAV esti o luptatoare. Iti doresc o refacere cat mai rapida sa te poti bucura de baietii tai! M-a impreionat chinurile prin care ai trecut si mi-am adus aminte de prima mea nastere(Claudiu a avut 3.900), avantajul meu a fost ca sunt mult mai voinica si tot greu a fost. Dar se uita si acum vreau sa nasc tot natural. si asteptam poze !

BEBECRIS daca la povestea spiridusului am zambit, la povestea lui mav m-am emotionat la povestea nasterii minunii tale am bufnit in plans. DD o sa te ajute sa treci peste aceste probleme si sa le rezolvati ... nu mai stiu ce sa spun sa te incurajez. Imi esti tare draga si imi e greu sa inteleg de ce trebuie sa trecem prin astfel de momente!Ma bucur ca ai un pediatru"pe cinste".Am convingerea ca totul va fi bine! ca totul sa fie bine!

Iulia lui Claudiu (23.04.2002) si Maria Clara DPN 23.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

hello, si eu dupa masa de seara.

bebecris imi pare rau, dar totul e bine cand se termina cu bine. sper ca in cateva luni sa nu mai ai decat niste amintiri urate si atat. relativ la depresie si tras de tine - ai mare grija. in primul rand un bebe mic are nevoie de o mamica odihnita si cu moral bun care poate avea bine grija de el. eu cred ca multe mamici se concentreaza prea mult asupra lui bb mic si uita sa aiba grija de ele si asta mi se pare periculos. iti doresc multa forta sa treci peste tot ce e greu si tin pumnii ca peste 4 luni sa aflati ca totul e ok, banuiesc ca sunt numai niste teste de rutina, nu?

mav, auch! prin ce ai putut sa treci. nu am inteles insa de ce nu ti-a prins epidurala. pe mine puteai sa tai si lemne dupa epidurala. ma uitam la monitor si radeam ca proasta "ia uite ce contractie mare!".
mai, si eu am tipat inainte sa imi puna epidurala. nu e nici o jena, e pur si simplu un mod de a scoate aerul treptat si nu mai simti asa tare durerea.
am tipat si cand am impins insa nu de durere ci de efort. tot cu moasa pe burta am nascut insa am considerat interventia salvatoare, nu deranjanta. am impins doar 2 contractii, prima nu prea serios si a doua a iesit si gata. la mine a folosit pompa de vacuum caci trebuia scoasa urgent. nu a avut nici un fel de problema din cauza asta, cap tuguiat sau mai stiu eu ce.

si acuma de mine:
ba, nu agitati nimica pana nu vine maica-mea! burta tare eu tot am, nu e nimica senzational. durerile cred ca sunt de la constipatie, am avut si concediu medical pe tema asta.
otilia, pe laura am nascut-o la 37 de saptamani insa nu a inceput cu contractii ci cu apa rupta. nu aveam dilatatie si colul era inca de lungime 2 cand m-am dus la spital. am mai zis - streptococul produce niste enzime care pot rupe apa. dar cred ca deja e curatat, iau de 4 zile pastile. dr mi-a zis ca se curata repede cu antibiotice. mai am oricum inca 4 de luat.
azi insa am zacut toata ziua. am stat in pat si am tot atipit. sper sa pot dormi la noapte.
oricum de ieri am bagajul facut, just in case ...

acuma ma duc sa o spal pe laura si sa bag niste rufe la spalat ca sa le scot de dimineata...


ALRA 35+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Meiii da" mai faci multe ?
La ora asra urla individoasa in mine....
Iti tinem pumnii sa fie mai usor de data asta. Si daca nu va fi sa fie atunci sa depasesti mult mai usor moentele dificile.
Intuitia imi spune ca nasterea aceasta nu va avea nimic in comun cu nastrea din tara.


Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Eu sunt franta, acum servesc pranzul, am fost la magazine, am facut o ciorba de perisoare, am terminat curatenia si mai am rufe de intins si baie.


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 35+
Pozele noastre


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

babizapy pacrca te vad cum te agitai...e o reactie perfect normala eu cand am ajuns cu Pavel acasa..am zis 'Doamne eu nu o sa ma descurc'...dar a fost totul ok...va fi bine te obisnuiesti ...acum profita cat doarme el si mai odihnestet si tu, nu uita si tu trbuie sa te refaci
Mirtha iubita te anunt...si da sa traiti am inteles sa sun mai lung...deh se vede ca avem ceva in comun...si la mine trebuie sa suni...da sa suni frate la mine nu merge cu beep.....presupun ca pitica doarme de aceea esti pe forum, nu
alra pai sa ne zici daca e cazul sa scoatem agitatele..bomboanele le facusi...camera e gata...cand spui tu ne mobilizam
oti..off iubita am mereu aceeasi intrebare de cate ori postezi cate ceva 'auzi, dar tu cand mai respiri??? ha ?'

ginye ai reusit ceva, ai luat legatura cu vreo fata de acolo, sti tu

eliza mamica de inger Ionut Pavel
38+Dimitrie Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Bebecris, imi pare rau ca ati trecut prin atatea. Ma bucur ca bebe e bine si sper sa ti se confirme si la controlul de la 4 luni.

Spiridusule, emotionant filmuletul.

Diamisha

==========
Corina 35+ Arianna Maria
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput