a inceput campania /Rezultate comentate

a inceput campania /Rezultate comentate | Autor: Eliza5

Link direct la acest mesaj

Azi noapte a inceput oficial campania electorala. Mai multe informatii despre candidatii din colegii aici: http://www.infovot.ro.

Mi se pare cumva ilar ca trebuie sa aleg intre Catalin Zmarandescu si Luminita Anghel :-))

Ce parere aveti despre votul uninominal? Mergeti la vot?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

S-a mai deschis aici un subiect despre mersul la vot. Eu cred ca se va inregistra un absenteism urias, si asta nu din cauza uninominalului ci a...persoanelor propuse de partide. O bataie de joc.
Multumesc Eliza pt link-ul pus, eu chiar nu stiam unde sa caut colegiul (ca cetateanul turmentat-cu cine votez?)
Dupa ce aflu, revin

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Am revenit
Se pare ca am noroc, in colegiul meu candideaza o independenta cunoscuta, pe care o apreciez; am cu cine vota. Chiar si altminteri tot trebuia sa ma duc. De ce?
Mari vedete de la Hollywood au facut recent un clip in care indeamna lumea sa mearga la vot in SUA (si acolo sunt acum destule ape tulburi); cineva, nu mai retin cine, spunea: "Tatal meu mi-a zis totdeauna ca daca nu merg la vot nu voi avea apoi nici un drept sa ma plang"

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Mi se pare cumva ilar ca trebuie sa aleg intre Catalin Zmarandescu si Luminita Anghel :-))

E chiar mai comic de-atita, alegerea ta va fi chiar mai dificil de facut, ca ai uitat-o pe Elena Udrea ( sau , nu ma pot hotari...)

Citat:
Mergeti la vot?

Da, am zis deja de ce


Vreau doar sa va atrag atentia sa verificati informatiile din infovot.ro si prin alte parti, eu am gasit deja o greseala!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

cineva, nu mai retin cine, spunea: "Tatal meu mi-a zis totdeauna ca daca nu merg la vot nu voi avea apoi nici un drept sa ma plang"

Asta e doar o lozinca puerila.
Bineinteles ca ai tot dreptul sa te plingi, indiferent daca ai votat sau nu, ca doar platesti impozite!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui natynic

cineva, nu mai retin cine, spunea: "Tatal meu mi-a zis totdeauna ca daca nu merg la vot nu voi avea apoi nici un drept sa ma plang"

Asta e doar o lozinca puerila.
Bineinteles ca ai tot dreptul sa te plingi, indiferent daca ai votat sau nu, ca doar platesti impozite!


Dar CUI platesti impozite si nu-i pasa de tine??
Sigur ca lozinca pare puerila in Romania unde nu stim decat sa si sa ne plangem de mila. Nu ne bagam in politica daca nu ne place ce fac cei de acolo, stam pe forumuri si pe banca in Cismigiu si comentam. Si nu mergem la vot ca-s prosti toti. Ok, atunci sa le platim doar impozite in continuare si sa ne plangem...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Dar CUI platesti impozite si nu-i pasa de tine??

las' ca le pasa in schimb alora de i-ai votat

Hai ca rectific: nu e o lozinca puerila, ci una neadevarata.
Te poti plinge cind vrei in calitate de cetatean.
Cu ce rezultate, eh, asta-i alta discutie. Sa zicem doar ca prezenta sau absenta dovezii ca ai votat nu face nici o diferenta.

A, eu am sa votez, cum am mai zis. Dar nu lozinca aia m-a mobilizat. Si nici altele, cam de aceeasi "profunzime".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu am sa votez, pt ca nimeni nu m-a convins ca merita votul. sunt constienta ca nu e bine ce fac, dar asta e...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Trebuie sa recunosc ca la subiectul cu pricina am spus ca nu voi vota pentru ca toti politicienii sunt la fel si oricum nu am incredere in promisiunile lor electorale.
Intre timp mi-am reconsiderat pozitia pentru ca ma gandesc la un singur lucru: intr-o perioada atat de dificila, in care populatia si-a pierdut orice fel de incredere in politicieni, in care cam toate variantele de guvernare au fost incercate si au dezamagit, cei mai avantajati de aceasta situatie pot sa fie extremistii. Ma refer acum la PRM sau PNG. De ce spun ca sunt avantajati? Pentru ca alegatorii lor sunt unii infocati, patimasi (extremismul presupune ceva pasiune ) si ei chiar s-ar putea sa mearga la vot...


Si un sondaj (CURS):

* Preferintele la vot
o PD-L - 32%
o PSD-PC - 31%
o PNL - 18%
o PRM, PNG, UDMR - 5%

* Topul increderii
o Traian Basescu - 64%
o Sorin Oprescu - 62%
o Mircea Geoana - 40%
o Calin Popescu Tariceanu, Gigi Becali - 34%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic
cineva, nu mai retin cine, spunea: "Tatal meu mi-a zis totdeauna ca daca nu merg la vot nu voi avea apoi nici un drept sa ma plang"



Ca mergi sau nu la vot, se poate discuta. Pro si contra. Dar de plans de ce nu ai voie sa te plangi? Sau, mai precis, cand ai voie sa te plangi? Cand iese ce-ai votat tu, sau cand nu iese? Adica, cumva, cum zicea deputata aia, cand sa ai "ciocu mic"?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mie imi place in Ro, ca toata lumea se pricepe la orice.
O moderatoare TV devine actrita de telenovele sau invers, o actrita devine cantareata, o Magda fost a lu´Tolea devine imagine publica, un fotbalist devine un style icon...si tot asa.

Si cum romanul se pricepe la orice,de la medicina,banci la politica si afaceri, cantaretii de pe vremea lu´Ceasca a caror cantece nu le mai stiu nici ei insasi,devin politicieni, ca doar politica e ca mierea,trag toate mustele la ea.

Mi se pare culmea amuzamentului sa ai de ales intre Zmarandescu si Luminita.Este de rasu-plansu.
Ce stie Luminita despre politica,la concret?Ce stie Zmarandescu?
NU ca Udrea ar sti mai mult, nu ca Becali ar putea mai mult...dar totusi...Luminita ???

Ma intreb pe cand lansarea politica a lui Brancu sau a Monicai Columbeanu.

Mergi la inceput