Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

veronica, bebelusi, este normal controlul ginecologic la fiecare vizita. unii medici il fac, altii nu il considera necesar. un medic experimentat simte cu mainile ce de abia vad altii la ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Bebelusi, aici se fac mult mai putine controale si eu trec repede peste mesajele cu toate testele/controalele care se fac in Ro, ca sa nu ma zapacesc de cap sau stresez prea tare.
La mine controlul consta in echo scurt, luare de tensiune, citeva intrebari despre cum ma simt, sfaturi, am intrebari, si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Neata!

Damiana, bine ai venit, sa ai o sarcina usoara si un sanatos, frumos, destept, norocos, asa cum ne dorim toate

Veronica si Bebelusi, si mie mi se face control gineco la fiecare vizita la medic. Verifica colul, palpeaza burtica... La prima sarcina la fel a fost, cu alt medic. Si eu eram contrariata ca multor gravi li se facea de fiecare doar ecografie (de ex prietena mea) si niciodata control jos. Acum tot n-am scapat de asta, dar am incredere in dr. Depinde de fiecare cum a invatat si cum crede ca e mai bine.



Anuc cu Ioana mica si BB din burtica (26S)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Roxana - merci

Dar..face si eco de fiecare data..deci cam asa decurge:
- Intru, discutam daca au aparut probleme noi, ma dezbrac, control ginecologic pe masa, masurat burtica cu cm, tensiunea, eco, cantarul si gataaaa.
Probabil ca ai dreptate si asa procedeaza el...da na...citind la voi ca nu faceti control gineco...am intrat la banuieli .

Bebelusi - totul e sa fim impreuna , poate cateodata fiecare dintre noi se simte ignorata, dar nu cred ca e asa, eu scriu mai rar dar stau toata ziua si citesc de pe forum...am devenit dependenta de el...si vad si la alte fete aceeasi problema adik pun intrebari si nu li se raspunde. Dar poate ca nu stii raspunsul sau in mom ala nu ai chef, timp, si asa treci la alta pagina...cateodata vrei sa raspunzi, si uiti etc.

Veronica cu Alice
micuta mea
BB e pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

bebelusi - unele intrebari mai scapa ca suntem multe si se discuta repede si trec paginile

cand e ceva grav scrie cu rosu ca sa iasa in evidenta

30+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

OK. Multumesc fetelor m-am linistit de tot

Veronica cu Alice
micuta mea
BB e pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Vero, Bebelusi, pot sa va spun doar cum se intampla in cazul meu. De regula, dr face eco pe burtica dar pt ca am probleme cu colul, imi face si control gineco (inainte de eco) si isi da seama daca colul e scurtat sau nu. Mie de 2 ori mi-a facut si eco cu sonda transvaginala (chiar si luni cand am fost de urgenta), desi eu stiam ca nu se mai face dupa nu stiu cate sapt. Cred ca difera de la medic la medic si de la parcienta la pacienta (in functie de problemele ei). Aaaaa, nici medicul meu nu ma cheama f des, acum merg lunar, apoi la 2 sapt, dar daca am o urgenta, nu ma refuza.


Bee26+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Roxana si Ledi, merci ca m-ati linistit in legatura cu Aspenterul. Imi faceam o mie de ganduri, desi e prescris de medic. Sper ca dupa tratament sa scadem IR sub 0,6, ca acum 0,88 e f mare.

Pup toate burticile!

Bee26+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Bebelusi, sa stii ca si eu ma simteam "ignorata" la prima odisee. Apoi mi-am dat seama ca eram multe, fiecare scria cand si cat putea, o mie de probleme, se citesc posturile pe repede inainte ca nu e timp si uite asa, mai trec intrebari neobservate. La fel si acum. Daca e f important, insista

Sa va zic ceva ciudat ce mi se intampla. Pana acum vreo saptamana nu mancam decat mancare consistenta, grea, aveam pofta doar de sarmale, musaca, varzica, fasole, am mancat si o groaza de prostii, nu mai zic..E, de cateva zile as manca numai salata si cruditati. Imi fac niste salatoaie mari si nu ma las pana nu le termin. S-o fi "desteptat" organismul intre timp?
Ciudate starile astea din timpul sarcinii...sa nu va mai zic ca eu nu pun alcool in gura in mod normal, iar acum dau pe gat zilnic cate o bere fara alcool...zice tati sa o sa iasa feciorul betiv

Anuc cu Ioana mica si BB din burtica (26S)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Anuc, eu mai visez ca fumez, desi nu am fost niciodata fumatoare. Cand eram studenta mai pufaiam cate o tigara slim, la fel la vreo sueta cu fetele, dar de aici la a visa ca fumez...si ca imi place...

Bravo ca ai trecut pe cruditati, eu poftesc rau de tot la mezeluri si...carnati.

Bee26+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput