* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Citat:
citat din mesajul lui Irina71

Miha, cursul Anevar ?? Hm .... trebuie sa ma documentez despre ce e vorba .... sper sa nu dureze mult ... si sa nu coste mult ! Mie 7 mil/luna mi se pare enorm pt gradinita .... aici la cresa ne cere 6 lei/zi ! Plus ca noi strangem bani pt o casa ... stii ca stam cu chirie si de la 1 iulie va trebui sa ne mutam de aici ....



Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
www.flickr.com/photos/14891034@N08/sets/" target="_blank">Multe poze cu mine




Irina drum bun si sa iti traiasca nepotica!
Cursul anevar nu dureaza mult...cred ca 5 zile...daca vrei iti trimit eu cursul pe net...E destul de scump...nu stiu exact suma, dar cre ca in jur de 10 mil de lei...
Gradinita e destul de scumpa, insa nu dam bani degeaba...copilul merge cu placere si asta e cel mai important...Nici eu nu l-as fi dat la particulara daca nu as fi avut apartamentul meu...Noi romanii nu prea ne simtim bine in chirie!

Va pup!

Fetele everybody ok? (asa ne intreba un capitan in Grecia )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Kim dar si in C se sarbatoreste 1 Nov...ca de exemplu la noi numai in Ardeal se tine...
Ce mai face balerina? Ii place? Si eu as vrea sa o duc pe Eli...dar mai intai sa indreptam piciorusele!

Alina sanatate maxima! Imi pare rau ca nu ai voie aerobic...de luna asta ma duc si eu la bazin si aerobic.

Fetele pregatiti-va psihic...cica la 4 ani e o criza mare...deci dupa asta economica o sa vina criza copilului!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser
Fetele everybody ok? (asa ne intreba un capitan in Grecia )

Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!




Lene mare, mon cher.
Hey, (doua degete in gura, fluierand), iesiti din amorteala!
Inca e cald in Ro? pe unde umblati?
Ia ca strig acus catalogul. Vreau sa aud prezent.
Irina, sa va traiasca micuta crestina! Ce faci? ai mai gasit ceva de lucru?
Andreea, cum este Thea cu "bubita"? ii sta superb in turcoaz.
fetele, ati fost la teatru de papusi cu copiii? Au rabdare sa urmareasca un spectacol? ca ma bate gandul sa o duc si pe Eva.
Kim, unde ai pus pozele de Halloween de Irina a reusit sa le vada si eu nu ? hai pune linkul sa vedem buburuza.
Noi de Halloween am fost gura casca pe la Mall si prin comunitate. Piticii astia au strans atatea bomboane ca acum ne luptam cu ele sa le terminam. Noroc ca mama si-a luat portia ei, cica sa duca la copiii sarmani de acasa, asta e placa care merge la Luca. Cand face nazuri el la mancare il iau la rost ca el nu stie ca sunt niste copii saraci prin Sudan care nu au apa si mancare si au o burtica mare ca sunt rahitici si slabanogi. Si ca sa ma fac mai convingatoare ii arat pe harta lumii (mananca pe ea de obicei) unde este Sudanul . Si casca, mititeii, niste ochi inocenti de ma pierd in ei.
Eva a fost costumata in printesa, iar Luca Nemo. Am incercat sa il pictez pe fata cu o carioca portocalie care se spala (rezultatul nu a iesit cam cum am dorit eu) si Evuta vroia si ea sa fie mazgalita pe fata. I-am promis ca la anul, cand va intra ea in posesia costumasului.
Vremea a fost superba, de drag colindai. Lumea foarte draguta, iti deschideau usile cu o asa incantare, vazand cati copilasi sunt la usa. Ba o fata a fost costumata in balerina cu o peruca blonda. Era de-a dreptul frumoasa. Asa a spus si Luca .
In seara cand s-au numarat voturile am fost invitati la prietenii nostri ca sa urmarim rezultatele electorale. De fericire ca a iesit Obama am dat pe gat doua paharele de vin Murfatlar de aveam o asa buna dispozitie cum nu imi este caracteristic. De-ajuns sa vad degetul ca eram deja pe spate de ras.
Copiii s-au simtit excelent. S-au facut toti pisicute, printre care si eu , mazgalita pe fata cu o carioca permanenta neagra de am frecat mutra mea la 7 dimineata in disperare ca nu se lua scrisul si aveam curs la 7:30. Traiasca fondul de ten.
Azi am copiii mucosi, cum de altfel? ca asa se intampla cand vine ziua lui Luca. Unul din ei trebuie sa fie bolnav. Nu sunt rau, dar curge nasul frumos de tot, ragusiti de la atata respirat pe gura si behaie olecuta.
sambata sarbatorim seniorul. Am optat pentru un local unde sa putem invita mai multi copii decat ar fi incaput in casa noastra. Chermeza dureaza vreo doua ore, au acolo copiii tot felul de dracovenii ca sa nu se plictiseasca, si uite-ma si pe mine ca o lady fara sa ma mai stresez sa fiu casa curata, sa fac casa curata dupa uragan sau tznspe mii de pregatiri. Dar si mai usurica cu vreo $500 . Ata ete. Noi sa fim sanatosi ca banii se fac ei.
Iar lucut habar n-are el ce i se pregateste. Nu stie nimic. Va fi o surpriza pana cand vom ajunge acolo. I-am comandat de pe Ebay fatada de tort care este facuta din zahar. Cu Lightning McQueen, cum naiba altfel???
Am aranjat pungutele cu cadouri ca asta e obiceiul pe aici. ca fiecare copil sa plece de la sarbatorit cu un mic cadou ca sa nu se supere ca el nu a primit nimic, ci numai sarbatoritul. Mi se pare fair.
Iar a doua zi, adica duminica, sotul pleaca in Germania pentru 3 ssaptamani. Il tenta tare mult sa dea o fuga pana in Ro, dar e cam indecis, ca ni se par scumpicele biletele de avion. Numai sa gaseasca un deal nemaipomenit.
Acum suntem in cautare de scoala pentru Luca. De la anul va incepe clasa pregatitoare care de obicei se face in aceeasi scoala unde va urma si clasele urmatoare. Mi-am facut programare ca pe 13 nov. sa vizitez o scoala la care ne gandim noi de ceva timp si unde Luca este pe lista de asteptare.
Marti am programare la par sa ma fac bella. Vreau apoi sa ma vopsesc, dar ma fac acasa, ca la salon platesc o poala de bani si rezultatul ar fi cam acelasi.
Am reusit sa ne terminam bucataria si suntem tare incantati. Este tare frumoasa cand e totul pus la punct, nu vase insirate pe blat sau in suportul de scurs vasele. Insa nu prea se poate asa, numai de-o poza si cam atat.
Ma suna sotul martea trecuta ca invita la noi niste chinezi. am intrat intr-o priza sa fac casa bec ca nah, avem motzafiri. Cum sclipesc dintii de la Colgate, asa era casa. Si primesc telefon ca nu mai vin, ca bietii chinezi cred ca nu au inteles invitatia. Aflam noi a doua zi ca intr-adevar ei crezusera cu totul altceva, nicidecum ca erau invitati la noi, la cina. Si au venit in America la training. Ce training or face, habar n-am, ca ei nu isi au notite. Baga totul la "cutiuta".
Evuta mamii, omniprezenta, ne termina. E atat de dulce, nu prea poceste cuvintele decat foarte rar. dar si cand o face ... ca de exemplu: "tata s-a limbat cu mama a petecele". Si cum ea vorbeste rar si apasat ne-a luat ceva timp sa compilam ce spunea copilul.
Cum este lasata un pic singurica e clar ca pune de-o prostiuta, asa intr-o liniste apasatoare, si cum o prinzi nu stie cum sa se eschiveze. Este si ea o mica mincinoasa ca si Luca. Arunca matza de la unul la altul de ma iau cu mainile de par.
Ne innebuneste cu oja, rujurile, guma si poseta. Cine e modelul? Nu mai spun. Ma masoara din cap pana in picioare cand pleca la scoala sau serviciul, ba imi face si complimente ca sunt frumoasa. Ma umflu in pene de-a dreptul.
Azi am fost la sedinta la Luca la gradi, se face in particular cu educatoarele si cu ocazia asta ca dadui si eu cu nasul pe la gradi o pusei pe Eva pe lista de asteptare pentru februarie sa o inscriem inapoi.
Hai ca balivernai destul pe aici. Altul la rand, va rog .
Catrinel, ce faci mataluta?
Delia, incepusi scoala? cum merge, precum melcul, ca la mine cam asa e .
Uitati de aici pozele de la Halloween (stiu ca vam plictisit deja cu ale poze - nu sunt obligatorii): http://good-times.webshots.com/photo/2571675470082837760DoIjpL






Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Salutare gasca!

Mai poposesc si eu prin zona pt. cateva clipe, atat cat sa va salut si sa va mai spun despre noi. Am incheiat si a treia saptamana de gradinita fara a ne pricopsi cu virusi de niciun fel, spre deplina satisfactie ca i-am inselat asteptarile soacrei mele care preconiza ca urmeaza o perioada plina de muci si tuse si ca "gradinita va distruge sanatatea copilului!". Iote ca s-a inselat
Thea se lasa urnita in casa tot foarte greu, se trezeste greu (si eu, care am suferit toata viata ca trebuie sa ma trezesc dimineata o inteleg perfect!) si are de facut o gramada de treburi pret de o ora. Pipi la olita de 2 ori, lectura, dans (isi alege in fiecare dimineata alt CD), se spala pe fata, pe dinti, vrea sa o imbrace tati, apoi vrea sa vina mami etc. Va suna cunoscut? De cand i s-a schimbat programul si nu adoarme decat cu mine de manuta, sau in patul nostru, singurica si facem fel de fel de mutari pe parcursul noptii, se trezeste pe la 6.30 tipand "mami, nu pleca!!!" si trebuie sa bea laptic (cu biberonul, inca!). Asadar, inainte de gradi vrea doar Cavit si ursulet(echinaceea) si mai papa cu copiiuna,alta.
Ne luptam inca sa o "indragostim" de fructe dar nu avem mari "succesuri", vb. cuiva.
Nici cu mamaliguta nu se impaca si nici cu grisul ori orezul cu lapte.
Perlele curg de nu se poate, mai apuc sa le notez uneori, pt. ca mi-e foarte ciuda stiind ca le uit cu siguranta. Ieri, de exemplu, am ajuns la "cos" ( a se citi hipermarket) si Thea s-a imprietenit, evident cu tipa de la casa, cu care s-a tot conversat, spre deliciul celorlalti cumparatori. La un moment dat Thea a stranutat iat tipa i-a urat sa creasca mare! Replica Theei a venit din strafundul sufletului : "Mutumesc, Doamne ajuta!" Am crezut ca lesinam de ras, va dati seama. Si, mai nou, atunci cand radem la perlele ei si stie asta, isi da capul pe spate si rade si ea. Sau ii spune soacrei ca ea vrea muzica galbena (un CD galben, cu muzica clasica pt.nani) si ca nu ajunge la raftul cu CD-uri. Soacra o tot trage de limba si ii spune ca nu stie care este cd-ul respectiv. Thea: " ala cu Motat!". Soacra :" Ei,na! Cine e Mozart?" Thea " Nu stii, e un cobozitoi!"
Sa mai zici ca nu sunt atenti si nu retin tot?!

aalina, imi pare rau ca ai interzis la sala. Eu inca nu reusesc sa ajung, desi jurasem ca merg in fiecare zi, dupa ce o parchez pe Thea la gradi. Cate kg mai aveti?

Kim, uneori eu simt lipsa suzetei!!! Thea nici macar nu mai intraba de ea, dar inca plescaie noaptea din cand in cand. Se mai consoleaza cu biberonul, desi bea si din canita ori sticla la fel de bine.Poze cu Buburuza primim si noi?

Noe, LA MULTI ANI, FRUMOSI, BUNI, LINISTITI SI PLINI DE IUBIRE! . Nu mai ai acelasi nr. de telefon? Te-am tot sunat si sms-it exact in ziua cu pricina...

Irina, cu e nepotica ta si, mai ales, cum reactioneaza Andrei cand o vede sau cand te vede cu ea? La cati ani a facut-o sora ta? Oricum , sa va traiasca si sa-i fie crestinarea linistita!
Am mai pus poze in care se vede bubita destul de bine. Noi speram sa nu i se mai vada deloc!

Mihaser, nu stiu ce criza o mai veni la 4 ani, cert este ca noi o tinem intr-o criza continua de personalitate. Motiv pt. care bunicii au interzis o vreme (paternii, ca ei strica plodul!). Ma rog, maine vin ai mei, probabil si socrii, ca sa se mai vada si ei si iar vom incalca regulile.

Ciuf, in Romania cu 500$ nu faci decat un party modest la un loc de joaca, fara mari pretentii de papica buna ori Sa stii ca si mie imi face Thea complimente si a invatat-o bona sa-mi spuna (cand plec de acasa ceva mai aranjata) ca " esti fumoasa si se face coada la usa ta de la birou!" Na!

Catrinelu' ce mai faceti voi? Oana este sanatoasa si voioasa?

AAAAAA, uitasem! Am tuns copchila luni seara. A fost foarte incantata de ceea ce i s-a intamplat si am scapat de corvoada de a-i descalci parul dimineata. Doar ca mi-e cam dor de codite iar acum, cand ma uit la ea, asa tunsa, chiar ca o vad pe soacra-mea

Am pus si poze cu dovada.

E cam liniste prin zona, va pregatiti ghetutele si brazii deja?


ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana


Oamenii se schimba.De obicei...in rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut fetele!


Eu am inceput un razboi personal alaturi de alte mamici impotriva site-ului laredoute.ro, care s-a lansat cu mare tamtam in 5 nov desi DC e parfum pe langa site-ul ala...Are preturi de 3 ori mai mari decat fr, produse ioc, reduceri deloc...cica o sa fie 5-6 reduceri de Craciun...In fine, faptul ca dl asta a patruns pe piata din ro ne ingradeste noua dreptul de a face comenzi in fr...Eu una vreau sa sprijin financiar orice actiune pentru ca m-am saturat sa inghit tot felul de interdictii...Mai un pic si nea Nicu o sa fie o vreme de frumoasa amintire...Nu inteleg de ce redutii ma forteaza pe mine sa cumpar de unde vor ei si la preturile pe care le pune x sau y...

Asa ca Andreea please help...e un subiect foarte bun ptr media deoarece multe romance vor da banii aiurea pe produse pe care francezii le iau la preturi mult mai mici.

Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Iertare de absenta, fete dragi, si de restanta cu unele raspunsuri pe privat, dar la birou la mine e un iures continuu. Ba mi-au plecat colegi in concediu si lucrez si la proiectele lor, ba au mai aparut pe lista mea proiecte noi si la fel de urgente ca si cele vechi. Va spun sincer ca astept luna Decembrie ca pe o oaza de liniste, mi-am luat concediu intre 22 decembrie si 3 ianuarie. Pin-atunci n-am ce face, trag tare...

N-am sunat nici acum la doctorul pediatru, care trebuia sa ne spuna rezultatele de la ecografie si testul gastrointestinal, pentru ca Alexandra n-a mai scos sunetul acela deloc, de mai mult de-o luna. Acum stie sa tuseasca bine, atunci cind are tuse in git, si cred ca asta ar fi explicatia. Inainte nu stia cum sa-si elibereze cum trebuie secretiile din git, si de-aceea facea cum facea.

Andreea,
Aolio, mi-ai adus aminte de ziua cind Alexandra a cazut cu gura de scaunel, si si-a scos un dinte din fatza-sus dintr-o miscare, cu tot cu radacina! Am zis ca mor! Si, la fel ca si tine, nu eram acasa. Eram la cumparaturi, luam de mincare, cind ma suna sotul ca Alexandra nu mai are un dinte si nu-l gaseste nicaieri unde se lovise ea... Ca, la o saptamina dupa aceea, sa se loveasca la buza (fiind chiar linga mine!) de portita pusa de noi pentru ca ea sa nu mai ajunga sa butoneze la televizor! Oricit ai fi de atent si oricit ai sta cu ochii pe ei, nu poti sa-i feresti de toate, clar. Imi imaginez ce procese de constiinta pe biata bona...

Am mai pus si eu niste poze cu noi, aici (de la o actiune desfasurata la parterul firmei), aici (Alexandra la gradinita, in costumul de Halloween, plingacioasa din cauza ca nu dormise de prinz... din cauza asta era furioasa si pe rochie, isi aruncase bagheta "magica" si diadema, nu va zic), si aici (la baitza din 3 noiembrie).







www.onetruemedia.com/shared?p=241b3734905abb9d5d8142&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A fi parinte, e o binecuvintare
(Alexandra - 3 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

LA MULTI ANI, MIHAI SI MIHAELE, GABRIELI SI GABRIELE!

SA FITI SANATOSI, SANATOSI SI IAR SANATOSI. RESTUL SE REZOLVA...



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana


Oamenii se schimba.De obicei...in rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

LA MULTI ANI TUTUROR CE POARTA NUMELE DE MIHAELA,MIHAI,GABRIELA SI GABRIEL!!SA AVETI PARTE DE MULTA SANATATE SI NUMAI BINE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Andreea danke ptr sms!

Poli multumim!

La multi ani si din partea mea tuturor celor care se sarbatoresc azi!

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Uram si noi la multi ani tuturor ce poarta numele de Mihai si Gavril.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput