Sezatoarea canadiana (112)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salina spune:


Roxana, Simona si Mihaela -felicitari pt reusitele copiilor!!!
Roxana, cred ca semnez si eu prezent la intalnire.
Khristin, ma bucur ca s-au rezolvat problemele si sunteti bine, sanatosi si cu pofta de laptic!
Nelia, cred ca ai tras o megasperietura. La cine ti-era gandul?
Monicutza, sa stii ca Nelia are dreptate. Si eu consider ca ceea ce copiii ofera este rezultatul a ceea ce-au primit. Exemplul meu... am fost foarte apropiata de mama. Dar si mama a fost apropiata cu mine, a avut intotdeauna acea blandete, caldura, mereu o vorba buna, un sfat, o parere (si atat, nimic impus sau batut cu pumnul in masa). De altfel mamica mea a fost cel mai bland si mai bun om pe care eu l-am cunoscut. La polul opus se afla tatal meu, care din nefericire nu a stiut sa-si arate grija si dragostea fata de noi (copiii lui) si mereu a zis ca mama ne-a acaparat si ca am iubit-o pt ca ne-a dat si ne-a facut si ne-a dres. De aproape 4 ani mama nu mai este. Crezi ca s-a schimbat ceva la tatal meu? Crezi ca a fost mai apropiat de noi? Nu, pt ca asa e felul lui, asa intelege el viata. Intai e persoana lui apoi ...isi mai aminteste ca are copii dar doar ca sa ma arunce cate un repros. Si cu toate astea il iubesc. Dar am fost nevoita sa invat sa traiesc fara el, iar de cand sunt aici i-am dat un singur telefon, sa-i spun ca suntem bine, sa-i dau numarul de telefon. Crezi ca de atunci m-a mai sunat? Nu. Sau ca o sa ma sune? Tot eu o voi face. Uite, chiar maine am sa-l sun. In fine, acum ca mi-am varsat oful aici (ma scuzati daca sunt plicticoasa) o sa va spun ca raceala asta a lui m-a ajutat sa ma rup mult mai usor de tara, sa reduca numarul persoanelor de care imi va fi efectiv dor. Am luat cu mine amintirile lucrurilor bune si frumoase si atat. Ideea e, Monicutza, ca sunt oameni si oameni, relatii si relatii. Tu esti o norocoasa, sa stii!
Magdone, imi poti spune si mie, te rog, cam ce face Razvan la scoala? Alfabetul scris cum: cu litere de tipar mici si mari sau de mana? Multimi? Cam ce? Vreau sa fac si eu cu David acasa pana il dau la scoala, am lucrat dupa carti romanesti echivalentul grupei mari pregatitoare din Ro.
Denisam-dragute foc personajele tale, dar leutul e tare dulce si bland, deloc fioros
Oana- insanatosire grabnica iti doresc!
Ana-mai vb cand ne vedem, meseriile noastre cred ca sunt mai putin populare ca sa zic asa. Adica nu cred ca sunt printre voi (fetele din Qc) profesori sau actuari. Al meu a lucrat in Ro in asigurari (asta ar vrea si aici sau la o banca), iar eu ma tot gandesc daca sa schimb putin macazul dar sufleteste ma intorc tot la ce mi-e drag. Daca auziti ceva disponibil...
Dana-imi pare rau pt vestea proasta, sper ca dupa operatie se va rezolva problema definitiv (adica sa nu se mai refaca chistul). Dar felicitari pt semineu
necsuta-eu sunt nou aterizata aici si multe info nu am cum sa-ti ofer. Pot sa-ti recomand site-ul montreal.ro care ne-a fost foarte util in intocmirea dosarului si pt tot procesul de emigrare, e o baza de informatii importanta (daca poti sa ignori balacarelile unora).

Apropo de sponsorizari, se pot sponsoriza si fratii? Sora-mea e singura pe care mi-as dori-o din tot sufletul aici, dar ea e teribil de friguroasa, nu cred ca ar rezista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Mimitete, felicitari pt rezultatele fetitei, sa o tina tot asa !

Pitilache si Simonna, felicitari pt Radu si Seba, mai ce copiii destepti aveti ! Sa va traiasca!

Ca sa mai pun un vreasc pe focul discutiei referitoare la sponsorizare, de prima data cand a venit mama aici, am stabilit sa-I dam o alocatie lunara din care isi cumpara ce vrea ea…o parte din bani si-I pune deoparte si acasa plus cu pensia stransa intre timp isi mai rezolva unele probleme legate de apartament ori sanatate.
In nici un caz nu as fi de accord sa-si vanda apartamentul ei din Bacau si sa ne dea noua bani, chiar si pt un avans pt un condo, ca Doamne fereste, daca patesc eu sau si eu si sotul ceva, ea ar ramane pe drumuri.
Nici nu cred ca ar avea de unde sa-si plateasca biletul de avion, noi am platit de fiecare data si pt ea, si pt socrii, asta este, are si ea o bruma de economii, nu se face sa dea iama-n ei pt avion…la urma urmei, noi o chemam sa ne ajute, nu vrem sa o impovaram financiar.
Eu cand vad ce bine se simt copii cu ea, cate ii invata, ce legatura este intre ei si bunica, imi spun ca sacrificul ei ( sa renunte la viata ei de acasa) si micile noastre incomoditati legate de a sta mai multi in casa, zau ca nu-si au rostul in fata dragostei nepoti-bunica. Si cand stiu ca plec dimineata linistita la serviciu, stiind ca nu trezesc copii de la 5 ca sa-I duc la bona, cand stiu ca e cineva care sa-i hraneasca cand si cat trebuie, sa se joace sI sa discute ei, parka altfel imi este psihicul.
Iar ei sunt din cei care simt ca avem o datorie fata de parintii nostri...de fapt, eu cel mai mult mi-as dori pt ea ar fi ca dupa un timp, sa-si gaseasca pe cineva, ca macar acum, sa fie si ea fericita ca femeie, ca e despartita de tatal meu de 25 de ani si nu a mai avut pe nimeni in viata ei. Ca sa vedeti ce planuri am eu !

Khristin, ma bucur ca ai scapat de mastita si ca printisorul suge iar de la mami… ce dor mi-e de sentimental ala de implinire pe care-l ai cand cel mic suge si se uita in ochii tai…si-ti mai pune si mana pe san…doamne, ce n-as da sa fie iar mici copilutii mei…
Si fetita, ce raspunderi pe ea…si verisoara, si frate…sI teme…

Nelia
, si noi am avut parte de o sperietura pe cinste ieri: David a incuiat-o pe mama afara cand a iesit in garaj sa duca gunoiul…fara cheie, fara telefon, dezbracata, cu mnacare pe foc si un pusti care plangea dupa usa…iti dai seama prin ce au trecut.
A sunat la vecini dar nu erau acasa, asa ca s-a dus la niste unguri care stau ceva mai departe de noi si dupa 40 de min au spart usa dinspre garaj spre casa…
Intamplator am dat telefon la vreo 5 minute dupa ce a intrat si ea in casa, plangea si ea si David, asa ca am venit intr-o fuga acasa…baiatul e bine, mama si-a revenit, sotul repara usa…asa ca am pus un rand de chei de rezerva in garaj si o lista cu numere de urgenta .

Ioana mea are o invitatie la un Hallowen party la o colega, si e prima oara cand participa; ar trebuie sa duca ceva ? Niste dulciurele ? Cum se procedeaza ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mimitete,ard aicilea ca si fetele de curiozitate
daca nu se lasa cu bebe atunci se lasa cu o varsta rotunjoara?

dana,moamaaaa ce fain!semine,auzi! felicitari.
imi pare rau pt chist...sanatate
La Casa Greque nu merg nici sa fie moca.Sunt satula de ei si de mancarea lor.Cand bate vantul in frigider acolo mancam.Avem abonament.Chiar si in seara de revelion sa nu scap de ei!
Si e faina ideea ta "un revelion dc".De ce nu?!


simona,ce-ti veni cu 22 noi.? eu sambata cred ca nu prea pot.nu stiu cine mi-ar tine copii sambata seara daca colegul nu se nimereste sa fie acasa!! haideti tot vinerea seara,plsss.
Si tot asa ca si Simona semnez pe undeva pe langa Marathon.Tineti cont ca noi venim din Laval si trebuie sa luam 2 sau chiar 3 autorute (in cazul meu)

o zi buna


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

pana la urma unde e intalnirea: la mall, la cafenea, la restaurant, vineri sau sambata ?

sincer: eu as preferea sambata ( motiv : vineri ar insemna sa fiu pleacata de acasa de dimi pana seara tarziu ) si nu as vrea la mall pe motiv de shopping, ci la o sueta...dar in mall-urile astora nu sunt niste cafenele mai ca lumea, doar food court-urile alea pt tot poporul....asta imi lipseste clar din mallurile din ro, unde mai gaseai si alte localuri ..sau macar vreun mall cu loc de joaca pt copii ? dar nu 2 caluti si o masinuta ..io nici de-astea nu am vazut p-aici...nu-s de ce azi vad toate bubele de prin tara asta ...va las sa nu va molipsesc...

benzina a urcat 10 centi peste noapte ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Pitilachevreau si eu pe lista, abia astept mai ales ca pe 30 Noiembrie e Sf.Andrei asa ca am motive de shopping
Podeanu imi pare rau dar sunt sigura ca totul o sa fie bine.
Simonna ba o sa crape baba(adica eu) pai cu cine mai vorbesc eu despre case, te rog din sufletelul meu de copil nevinovat sa vii.
Stie cineva o reteta buna de creveti , m-am tot uitat pe net dar nu prea mi-au placut
Va tuc pe toate si o sterg la munca

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Salina, eu am fost invatatoare in tara iar aici am schimbat macazul, n-am stiut incotro sa o iau asa ca am zis sa profit de experienta din inspectorat, de orele de voluntariat facute prin zeci de comisii si mi-am cautat job in administratie. Mai am nostalgii din cand in cand, dar sunt f multumita: si de bani, si de lipsa de stres, si de lipsa de raspundere, care imi dadea insomnii acasa (daca am gresit cumva? am nenorocit o viata de copil! si nu gresesti numai o data, sau ai senzatia ca gresesti!)



Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

benzina a picat cu 2 centi!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

bey montrealezelor, zic si eu una dar nu dati cu rosii
de ce vreti sa mergem cu gasca la shooping? cum vom proceda ca eu nu pricep;ne tinem 2 cate 2 de mana sa nu ne pierdem? nu cred ca e o idee buna sa mergem in gasca la cumparaturi.zau! eu una mi-as da numai palme sa o vad pe Simona sau pe Katrinel intrand in magazinele in care eu nici nu visez sa ajung(cele cu tzoale pt slabutze ca sa nu zic uscate)
Eu prefer tot un Marathon,la rascruce de autorute,vinerea seara,la o barfa mica, o cafelutza si o bauturica buna data de mimitete




"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

maru,cat este benzina?




"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

91.4 cents

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput