Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (74)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Am tot vrut sa va intreb si am uitat ... am inceput si eu de vreo sapt. sa am niste scurgeri, parca imi aduc aminte ca am avut si la Ioana dar nu sunt sigura. Mai are cineva?

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 28+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



Naty, eu ma confrunt cu secretii abundente si la un moment dat m-am speriat cand si-au schimbat culoarea spre galbui. L-am rugat pe dr sa imi ia secretie de col si a iesit negativ si la germeni si la levuri. Mi-a spus ca sunt normale cata vreme nu ustura, mananca sau miros.

Ma bucur ca printesica ta e bine!

Roxana, stau in patut. De dimineata nu m-am dus decat la toaleta si pana la bucatarie, pt ca am niste crampe. Pana nu trec de tot (acum nu ma mai doare), nici ca ma dau jos. Poate ca bebe joaca pe colul meu, ca o simt pe acolo ca isi face treaba.

Bee26+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

anuc - ce ai zis pana acuma nu am pe lista de cumparaturi

mai am de luat asa: saltea patut, interfon, pompa san, sterilizator - asta ar fi la scumpe. restul - manusi bebe, termometru, lingurite bebe, vanita bebe, lenjerie patut, scutece finet - se cer in maternitate, 2 paturici, carusel muzical, masa de infasat, perie par, batista sugarului, cosmetice bebe si inca cateva da nu am lista cu mine.

ceva recomandari???

29+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Anuc, se pare ca suntem pe aceeasi lungime de unda.Umidificator nu am cumparat deloc, nici cantar, fiindca poate ajunge o obsesie pt mama, sunt persoane care una doua urca copilu pe cantar sa vada cat a mancat.Pai ce conteaza atata timp cat are scaune ok, e "vesel", etc?
Termometru de baie cica avea vanita inclus in el, dar tot cu mana incercam si dupa vreo 2-3 dati deja eram experta.Oricum, iti dai seama cand apa e prea fierbinte sau rece...io cred ca e instinctual.Nici incalzitor de bibe nu am luat, la inceput pt ca nu a fost cazul, apoi fiindca ii incalzeam apa intr-un ibric dezinfectat in prealabil si pe care il foloseam doar pt asa ceva..si in 30 de sec era gata.La mine bibe se prepara in max 1 min jumate...deci nu ii vad rostul.Cu recipientele de pastrat lapte de mama doar dc va fi cazul, ca poate aveti doar cat sa ii dati lui bebe si le cumparati degeaba si mai sunt si scumpe...

Evident, fiecare face cum vrea, dar de unele dintre ele va puteti lipsi fara sa aveti de suferit voi sau bebe.

Lavinia, 24+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Vai fetelor, eu nu am cumparat nimic nimic si nici liste nu am facutPatutul il iau de la sora-mea iar carutul mi-l cumpara nasa adica tot sora-mea. In rest am ucumparat un singur body care mi-a placut mie mult. AAaaaa si am uitat, am o prietena care a fost in concediu in Spania si i-a adus un costumas mai maricel si un body. ATAT. Trebuie sa ma apuc si eu de liste....Asa as merge la shopping zilnic daca as sta bine cu banii dar sunt intr-o perioada mai nasoala....asa ca incerc sa aman momentul.

25+ Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Raluca, imi pare foarte foarte bine ca vine Ioana acasa, asa te mai linistesti putin. tu cum te mai simti cu nasul?
Albinutz, asa, foarte bine, stai cuminte.
Miere depinde si de el ce activitati are. nu da tot timpul si din maini si din picioare... acu nu stiu ce sa zic daca e mai bine sa simti picioare in col sau in ficat... e la alegerea masochista a fiecareia cred . asteptam update-ul de la analize.
Adina (yashy) hehehe si eu sunt obsedata de "doar roz"... nu vreau sa vaz culoarea asta, ma calca pe sistem. mai ales cand vad ca 80% dintre haine sunt roz... brrr.... hai ca e ok 8kg pana acum, nu prea putin dar nici enorm. plus ca nu ai cum sa pui constant 4 kg pe luna, relax. a fost o intamplare in septembrie
Claudia (Tuchi) sper ca esti ok!!! asteptam un semn de la tine.
Irina tu cum esti azi? imi pare rau de pataniile tale cu rubedeniile.... eu as zice doar.... nu pune la suflet, desi stiu ca nu e prea posibil intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

ce as mai cumpara eu hainute roz... of of



29+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 9 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Cristi, ce ai tu pe listuta e ok. Ce sa-ti zic, si eu am luat perie de par + pieptan, dar nu le-am folosit desi Ioana s-a nascut cu perisor des. Dar nu-mi aduc aminte sa fi stat s-o pieptan. Mai tarziu iti folosesc.

Da, Lavini, nici eu n-am luat incalzitor sau recipiente ptr ca nu am avut lapte in exces sa tin la frigider. Am cumparat un ibric nou si tot asa, cu apita calda ii incalzeam lapticul. O fi mai rudimentar, dar m-am descurcat excelent. Plus ca daca o puneam pe soacra-mea sa umble la sterilizator, incazitor si alte aparate, isi prindea urechile . Eu de interfon iar n-am avut nevoie ca la cele 2 camere ale mele, ce rost avea. Plus ca in prima luna nu am lasat-o singurica aproape deloc, iar dupa aia oricum o luam cu mine sau ma duceam la ea din 2 in 2 minute, chiar si cand dormea. Nici eu nu recomand treaba cu cantaritul, ca te deprima sau sperie si nu e cazul. In schimb pompa ptr sani mi-a folosit la inceput chiar f tare pentru ca Ioana sugea incet, adormea repede si nu-mi stimula lactatia. asa ca ma mai mulgeam si ii dadeam din bibe ca sa nu faca efort prea mare si sa adoarma inainte de masa, dar daca aveti copii mancaciosi si lapte din plin, nu e cazul. Multe se mai pot lua pe parcurs, in functie de nevoi. Acum se gaseste pana si la supermarket tot ce-ti trebuie, nu mai zic de farmacii.


Bebelusi,daca primesti cadou patut, carut foarte bine, scutesti niste bani bunicei. Si eu le am de la Ioana, in f buna stare si nu mai cumpar nimic din toate astea.


Anuc cu Ioana mica si BB din burtica (26S)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Neatza la tosata lumea, sanatate viitoarelor mamici, bebeilor si copilasilor bolnaviori, rabdare cu soacrele si partenerii aflatzi hai sa spunem in mici crize existentiale (am citit pe-aici cateva povesti de m-a luat cu fiori! intr-o ordine a importantei, ma refer la intamplarile ref la sanatateta voastra si a copiilor; nu mai insist pt k vad k s-a tot discutat pe parcurs, mai ales k si-au exprimat parerea fetele cu experienta)

Am intrat pe forum k sa va dau si voua un link care mie mi s-a parut util, imi pare rau k l-am gasit atat de tarziu:

http://forum.casmb.ro/viewtopic.php?t=2918&sid=3dacd008aad460edc65f1d391fa9fac9

Este un topic despre medicamentele in legatura cu care gravidele beneficiaza de gratuitate. In cazul in care subiectul este de actualitate pt (unele dintre) voi, eu va rog sa verificati inca o data daca informatiile sunt corecte.

Pup fetele & bebeii & copilasii, sanatate si rabdare tuturor!


Ira 29+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

Naty,ma bucur ca iti vine printesa acasa...
Crisspoliss dupa ce am luat Gynipralul si nu m-am mai miscat de pe canapea decat pt mers la baie m-am simtit mult mai bine...
Naty ,scurgeri am si eu ,transparente,fara miros si culoare,folosesc cam 2-3 discreet pe zi...
A propos de liste - nu dati banii pe cantar,termometru ca nu o sa va foloseasca...cantarul e o prostie pt ca iti dai seama singura daca bebe mananca bine sau nu,iar apica pt baita eu o incercam cu cotul - m-a invatat mama la primul copil- si nu mi-am parlit nici un copil!
Asaaaaaa!In alta ordine de idei,azi dimineata am fost la medicul de familie cu tot tribul si le-am facut copiilor vaccinul antigripal si tatalui lor la fel,iar eu mi-am facut analizele pe care mi le-a dat ginecul,adica hemoleucograma,sumar urina,glicemie,sideremie...
a fost tare rau azi dimineata cand a trebuit sa fac pipi in vasutul ala de analize si,cand mi-am dat seama ca nu-l vad am tipat la angelo sa vina sa-mi spuna cum sa-l ,,centrez''..am ras cu el de am lesinat...aaaa!am pus mobilul sa sune ,dar am uitat sa schimb ora si,bietul meu sot,a zis ca s-.a saturat de creierii mei plecati no where!!!!!!!!!11

Amedeo 10 ani,Annamaria 7ani, 24+Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Fetelor, MULTUMESC frumos de sfaturi pentru Ana. De dimineata iar a facut moale si ce ma deranjeaza este ca are o culoare foarte galbena...cam deschisa!
Lapte nu am cum sa nu-i mai dau ca pt. ea masa de dimineata este lapte cu cereale si ultima masa seara la fel...O sa ii dau regim cat pot. Sper sa fie bine. Mi-e frica de Rotavirus-ul ala...stiti cum se manifesta? Sau poate fi de la o supa facuta din gaina de tara (destul de grasa si consistenta..)

Naty, YUPIIIIIIIIIIIII!!! MA BUCUR mult pentru voi ca a iesit bine si Ioana vine acasa! OF!! Bine ca a trecut cosmarul.
Zici ca ai luat DOAR 6 kg!!! ESTI O ADEVARATA!!!! Bravo!! Eu nu stiu inca cat am luat dar cand ma duc la soacra-mea ma sui sa vad (ca pe cantarul ei m-am cantarit mereu)

Bebelusi, asa mai merge!! Zici ca vrei sa fi bebe din nou?!...Pai o sa cam fi curand...sa vezi cand o sa te joci cu bebelusul tau o sa-ti aduci aminte de copilaria ta...

Lavini, OF-OF...cred ca ti-e greu singurica...bine ca te poti duce tu la el...Il iei si pe Andrei?

Anuc, si eu tot cu Garmastan! Este FFF bun!



Alina30+ cuADINA-IOANA
AMR 10 saptamani!

Mami de printesa
BB2 e pe drum
Bebe din burtica

Mergi la inceput