Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (74)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Buna dimineata fetelor, iar nu pot dormi, vad ca devine deja un program, e patru dimineata la mine.

Naty,bine ca vine Ioana acasa si totul e in regula.
Lavini, te invidiez pt Londra, inca mai poti calatori, mergi cu avionul?
Roxana, eu sper ca azi sa-mi dea rezultatele, ma tot amagesc cu "no news, good news", dar cred ca o sa ma sune doctorul indiferent de rezultate, stiu ca azi are program la clinica unde sunt analizele mele.

Chiar voiam sa va intreb, la mine bebe e cu capul in jos si parca misca doar in zona inferioara a uterului, mai putin in sus. Imi baga niste bucati in col si vezica....E normal sa nu mai simt activitate asa intensa in partea de sus?

Noi am cumparat tot, inclusiv biberoane, scutece, etc, pe de o parte nu cred in superstitii, si pe de alta parte a fost mai usor financiar sa le cumparam treptat, cred ca am inceput prin sapt a 14-a sa cumparam diverse chestii.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Uraaa, vine acasa! Chiar acum am vorbit cu mama, sunt gata de plecare, fac formele de externare, EEC e OK. Doamne ajuta!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 28+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



Ura! Naty ce ma bucur! Bine ca se termina cosmarul vostru. Pupam fetita bolnavioara!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200529+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Anuc, de acord cu tine, sunt multe lucruri peste care se poate trece, daca te apuci sa cumperi toate minunile dai faliment.Carutul si patutul le am deja de la Andrei, hainute va trebui sa cumpar ca cum e fetita.Dar si la Andrei am cumparat doar 2 body-uri, un costumas si 3 perechi de ciorapei.Si bine am facut ca am primit atat de multe ca pana la 6 luni nu am achizitionat nimic...Acum ar trebui sa cumpar biberoane, da o sa iau doar unul fiindca vreau sa fie in caz de ceva, treaba cu alaptatul dupa ce am experimentat-o mi se pare minunata...nu dezinfectezi bibe, nu incalzesti apa, nu cumperi lapte praf, doar iei bebelu, il mufezi si gata...si nici nu induri urletele in timp ce tu incerci sa potrivesti temperatura laptelui )).Sterilizator io nu am cumparat, sunt satula de cate aparatura am in bucatarie, am fiert de vreo 2 orei bibe, dar fiindca era extrem de cald plus ca ramanea calcar pe ele am renuntat si am cumparat solutia de la Chicco...mie mi s-a parut cea mai practica si nici nu am avut vreo problema...

Garmastanul o sa il incerc si eu mai devreme, sper sa ajute, la sarcina trecuta am folosit cand mi-au aparut ranile, atunci deja nu mai avea nici un efect, am murit de durere vreo 3 saptamani.Sper sa fiu mai inteleapta acum :))

Lavinia, 24+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Anuc eu sunt la prima sarcina asa ca nu ma pricep la cum se foloseste Garmasanul, imi spuneti si mie va rog daca se da dupa nastere ....sau inainte, ca nu stiu cum se procedeaza


Fetelor e abia 10.30 si mie deja imi e o foame de lup

25+ Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Naty, ma bucur tare mult! Mta sanatate Ioanei si tie! Ti-a trecut raceala?

Nici eu nu am cumparat niiiik!! Nici macar un pai... Am promisiuni pt carut, plapumioare, scaune de de tot felu`... hainute, paturici... n-au ajuns inca la mine, dar mai e timp!!
Soacra-mea e tare suparata... nu vrea sa cumpere nik pana nu stie clar ce e bb! Cu toate ca i-am zis ff raspicat ca nu vreau doar hainute roz sau bleu... O inteleg... se preconizeaza a fi ultimul nepot si vrea sa faca totul perfect...
Eu sunt din ce in mai zgobie... m-am speriat cand m-am urcat pe cantar... am deja 8kg luate... Sper sa ma pot mentine la un kg, un kg jumate pe luna... nu ca in sept cand am luat 4!! Am inceput sa ma plimb mai mult... sper sa ma tin pana la sf sarcinii.

Pup toate burticile!!

Adina & Luka& bobita din burtica24+
obraznicatura lu' mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Offf, nu mai am rabdare!

bebelusi eu am folosit garmastanul dupa ce am nascut, dar foarte putin fiindca nu am avut nicio problema cu sanii. Inteleg de la anuc ca e bine sa folosim de pe acum.

M-a mancat undeva si m-am uitat la filmuletul cu cezariana. Brrrr ...

Andreea, Ciufik o sa incerc sa fac rost de listele de garzi pentru perioada sarbatorilor, sa vad daca reusesc. Din pacate varu-miu (care e rezident acolo) tocmai acum face un stagiu de endocrine la Parhon, altfel aflam precis cine cum e de garda.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 28+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Merci yashy, mi-a mai trecut raceala dar nu complet.

Eu am luat 6 kg pana acum.

De cumparat, am luat pana acum 4 body-uri cu maneca lunga (nu m-am putut abtine) si un pulovaras de bumbac + sterilizatorul. Mai trebuie sa iau sling-ul de care va spuneam si cateva hainute (costumase intregi ca nu mai am decat unul de la Ioana, 1-2 bluzite, 1-2 perechi de pantaloni, haina groasa pentru afara).



Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 28+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Miere, da, cu avionul...cand eram insarcinata cu Andrei tot la 25 de saptamani am fost in Londra, si am zis ca musai tre sa o duc si pe sor-sa.Atunci am facut cred zeci de km pe jos, ma plimbam de nebuna sa vad cat mai multe, plus cireasa de pe tort, m-am incapatanat sa urc cele 460 si ceva parca de trepte ca sa vad Londra din cupola St Paul Cathedral...si am sfarsit cu col mult scurtat, contractii ca la balamuc si iminenta de avort .Acum ma duc doar pt shopping:cadouri de Craciun, cateva hainute pt bebelina si pt iubit cu sotu' din dotare :))

Bebelusi, poti sa il folosesti si inainte si dupa, parca asa scrie si in prospect, desi cica daca copilul apuca corect sanul nu trebuie sa faci rani...

Lavinia, 24+ si Andrei (11 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Andreea, Ciufik o sa incerc sa fac rost de listele de garzi pentru perioada sarbatorilor, sa vad daca reusesc. Din pacate varu-miu (care e rezident acolo) tocmai acum face un stagiu de endocrine la Parhon, altfel aflam precis cine cum e de garda.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 28+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



Naty, e buna ideea.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200529+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Bebelusi, de Garmastan intrebi la farmacie, il au sigur. Cica se foloseste incepand cam de prin luna a 8-a si dupa nastere, dupa alaptat parca. Eu am inceput sa ma dau cu el prin luna a 7-a, intai mai rar, apoi dupa fiecare dus. Masezi sanii si mameloanele cu putina crema si atat, nu e nevoie sa te speli dupa. Sincera sa fiu dupa nastere nu l-am mai folosit foarte mult pentru ca nu am avut nevoie. Desi pe el zice ca il poti folosi fara sa te speli inainte de alaptat ptr ca nu-i face rau lui bebe. daca citesti prospectul, nu e mare lucru de facut.

Lavini, si eu am alaptat pana prin luna a8-a, cand am fost nevoita sa incep serviciul si intra-devar era cel mai placut moment petrecut cu bebe. Senzatia este unica si le sfatuiesc pe viitoarele mamici de primul bebe sa nu renunte la alaptat chiar daca e putin greu la inceput (cu febra laptelui, sau tinutul bebelui pana invata si el care-i treaba sau cu ragade, etc). In scurt timp toate problemele legate de alaptat se rezolva si e pacat sa pierdeti momentele alea in care-l tii la piept. Parearea mea. Eu de abia astept din nou. Cand am renuntat la alaptat mai rau mi-a parut mie decat Ioanei

Ma, trebuie sa ma uit pe liste ca nu-mi mai aduc foarte bine aminte ce nu mi-a folosit din ce am cumparat inainte de nastere. De ex am luat umidificator de aer pe care l-am folosit de 2 ori cred. Am mai luat si o groaza de suzete + suporturile aferente, iar Ioana mi-a dat teapa, ca n-a suportat suzeta neam. Era asa haioasa cand o scuipa si se stramba . Mai e ceva de genul perna pentru alaptat. Eu n-am folosit asa ceva. daca aveam nevoie foloseam un puiut de perna. A! ce sa va zic, ca am luat si termometru ptr baie (apa), dar credeti ca am stat de fiecare data sa masor temperatura cu el? am facut-o o data si gata, ca ma enerva. Cel mai bun termometru e mana ta. Sau halat de baie ptr bebe nou-nascut. Acum il vad ca pe o fitza. Dupa baie, il usuci, masezi si-l imbraci comod de somnic, nu stai sa-l elegantzezi prin casa cu halatul...Si mai sunt multe, dar nu-mi vin acum in minte.Acum ce zic eu ca nu mi-a folosit poate alteia i-au fost de super folos....acum fiecare decide ce si cum.

Anuc cu Ioana mica si BB din burtica (26S)


Mergi la inceput