iubitul meu pisoi cu ochi albastrii

iubitul meu pisoi cu ochi albastrii | Autor: baby_boy

Link direct la acest mesaj

Povestea noastra a inceput acum 10 ani cand mami s-a intalnit cu tati, matza a intalnit pe motanul ei. Au trecut 10 ani de clipe minunate dar si de momente grele iar cei 2 doi pisici au ramas impreuna iar intr-o zi dupa trecerea Anului nou pisicuta a simtit ca e momentul pentru un pui in viata lor si nu s-au mai protejat..zicandu-si cand o sa vrea Dumnezeu o sa vina si un pisoi. Si nu au trebuit sa astepte mult.chiar luna viitoare au urmat 3 teste de sarcina..
Asa a inceput..nu-mi venea sa cred..si acum imi amintesc eram la servici..si ma tot intrebam ..oare e posibil? si am facut primul test cu emotie..colega mea m-a indemnat...si hop doua liniute roz..eu nu ca trebuie sa fie rosie ..si tot asa. N-am putut sa cred pana la primul control cand mi s-a confirmat.
Au urmat 9 luni frumoase..in care nu prea am avut probleme..fara greturi..doar cu arsuri in ultimul trimestru, in care am descoperit ca in burtica mea era un baietel nazdravan care nu statea locului deloc.. Pe la jumatatea sarcinii am descoperit si forumul..si citeam tot mai mult si decopeream burtici si mamici langa care am invatat multe si m-au ajutat enorm. Si aici am un special pentru 300
Si a venit si octombrie..si eu tot nu terminam cu treburile pe acasa.cu renovarile..si o veste proasta..bunica mea se simtea f. rau. Pe 6 oct a plecat dintre noi, ai mei au plecat la tara , bunica mea a murit ..iar eu am ramas acasa..desi simteam ca trebuie sa merg si eu. Seara am fost la control, doctora...col beton...era luni..pana sambata stam linistiti. O.k am zis..am ajuns acasa..am pus sa gatesc niste peste prajit, mamaliguta cu branza si smantana , am mancat si la somn. Pe la 3.30 ma trezesc uda..hmm..ceva ciudat..ma ridic..curgea in valuri..trezesc sotul, merg la baie..curge intr-una..ma uit..era un lichid verde...ma sperii..stiu de la fete ca verde nu e bine..inseamna suferinta fetala...sun doctora..il trezesc si pe sotul ei si pe ea. Ea zice..fuga la spital..vin si eu.Bagajul era facut..il luam si la 4 eram la spital.Ma internez.ajung in sala de nasteri..acolo sotul n-are voie..ma simt asa singura si mi-e teama desi n-am nici o durere..nimic.Imi baga perfuzii pentru dilatare..eu zic ..vreau sa nasc normal.Ajunge si docotra..control..dilatatie un deget..o.k asteptam..eu tot nu simt nimic..dupa 2 ore..incep sa simt o oarecare presiune jos..iar control ..dilatatie 2 degete dupa 3 ore..nu e bine.LAnga mine fetele se plimba cu dureri..eu stau chircita in pat..pentru ca imi curge lichidul..incep durerile care ma impietresc.daca putea si eu sa ma plimb..cred ca era mai usor..insa din cauza lichidului...stau in patul ala infect..Trebuie sa iau o decizie..nu ma dilat..iar lichidul verde este ingrijorator..intreb doctora ce parerea are..ea zice sa merg pe ceza..aduce o doctora sefa..era cineva important fara avizzul careia nu se faceau cezariene..ea zice..nu..col beton..nu merge naturala..plus lichidul..gata ne pregatim de ceza...deja tremur...intru in sala de operatie..imi fac anestezia..eu tremur intr-una ..nu ma pot oprii..nu simt nimic..nici cand ma taie..simt doar cum trage ceva din mine..si-l vad.intotdeauna ma gandeam ca bebeii cand ii scot sunt muradri si urati..zbarciti..de unde...e asa frumos..ii vad intai piciorusele...si bijuteriile..inghitise lichid ..insa mie nu-mi sun..il aspira..si aud un mieunat..mi-l dau sa-l vad..il pup..primul pupic de la mami lui..imi dau lacrimile..este comoara mea..pe care am tinut-o 9 luni in burtica. Apoi pleaca cu el..il vad la usa pe tati care se uita la el cu emotie. Sunt clipe care niciodata nu o sa fie uitate. Acestea au fost clipele minunate din spital..plus cea in care m-am dus prima data la el sa-l alaptez.. In rest..sunt momente pe care vreau sa le uit. prima zi stat in pat la reanimare..cu gheata pe burtica..nu am simtit niste dureri f. mari..n-am dormit aproape deloc in seara aia si nici a doua zi..era o fata in alt pat care dormea de rupea..si sforaia.....nici una din noi care eram acolo nu puteam dormii..am cerut un somnifer..si cu greu am inchis un ochi vreo ora.. a doua zi cand trebuia sa ma ajute sa ma ridic din pat..sa ma misc..ca trebuie sa ne mutam ..ca o sa dezinfecteze reanimarea..ma muta intr-un salon mare cu 10 paturi..dar doar cu 3 fete..si ma uita acolo..cu tot cu plasele stranse pt. ca nu te lasau cu sacosa..chiar daca vroiam o gura de apa nu aveam cum..nu puteam sa ajung..sotul inca nu ajunsese alerga dupa cumparaturi..EU aveam dorinta de a ajunge la bebe..era a doua zi si eu nu ajunsesem la el..asa ca m-am fortat si am coborat singura din pat..si am inceput sa merg..sa ma plimb prin salon..asa cum puteam..tinandu-ma de paturi..Pe la 3 au venit si asistentele..zicand ca ar mai trebui sa mai stau zi la reanimare..dar ma muta in alta rezerva..si chiciti cu cine am nimerit..cu fata care sforaia...nu ma intelegeti gresit..nu aveam nimic cu ea..insa somnul meu...nema. Si ajuns is eu la bebe..il tin la san...e superb..si ma duc si la 6..si la 9..la 12..desi colega mea nu mergea...sforaia . Bineinteles ca n-am putut sa dorm..dimineata la 9 sa ma duc la bebe..ma ridic..mi-se pune o perdea pe ochi..ametesc..ma aduc in camera in carucior..ma pun pe perfuzii.sunt f.rau..vor sa-mi bage sange..eu refuz..era o singura punga ..ma gandesc ca altcineva poate are nevoie mai mare de ea..A fost groaznica experienta..s-au adunat toate..lipsa de somn..anemia..am inceput sa plang din orice...numai dorinta de a ajunge la copilul meu si de a-i da lapticul meu ma incuraja. Totul era infect acolo..de la toaleta care nici macar nu avea bec..era bezna ..si noaptea..era chin sa mergi la baie..pana la asistentele..care pana nu le bagai ceva in buzunar..nu se uitau la tine. Exemplul cel mai concludent a fost la externare..doctora venise si-si daduse acordul..gata plec acasa..neonatologul la fel...numai ca o aistenta trebuia sa -mi faca fisa de externare..era ora 9 ..si ea..eee..ca n-am timp acum..pe la 11...eu disperam..numai suportam sa stau acolo..dupa un buchet de flori si 20 de ron bagati in buzunar..a facut fisa in 2 minute. Mi s-a fact scarba de tot sistemul de acolo..pana si asistentele de la maternitate..nimeni nu-ti arata nimic..nu te ajuta daca nu alaptai corect..sau mai stiu eu ce..
Toate astea m-au facut sa nu-mi mai doresc sa ajung acolo..sa mai trec prin ce am trecut. Insa toate au trecut..si-mi amintesc acum doar clipele placute..suntem acasa..si ne acomodam...am o minune de pisoi cu ochii albasti ca tati lui care toarce la tzitzi..si mieune cand vrea ceva. E pisoiasul nostru iubit. Si aceasta este povestea noastra.

mamica fericita de Radu Gabriel


pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Sa-ti traiasca pisoiasul, sa te bucuri de el o viata-ntreaga! Sanatos sa fie!

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

totul e bine cind se termina cu bine
felicitari pt pisoi! sa va traiasca si sa fiti sanatosi cu totii
despre sist medical din ro, no coment

alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Baby boy sa va traiasca pisoiasul, sa creasca mare si sanatos, iar voi, pisicile mari, sa va bucurati de el in fiecare clipa!!!

Anna de Ioana Maria
printesa noastra povestea nasterii
www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love
jos kg!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Multumesc din suflet. va

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


poze cu burtici si pisoi

povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Impresionanta povestea voastra, sa va traiasca pisoiasul si sa va aduca numai bucurii

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput