Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna burticutelor,
monnvas abia asteptam sa citesc mesajul tau de la eco morfologica, ma bucur ca sunteti bine, acum abia o astept pe Diana care merge tot la MedLife.
bogdana tu cate sapt aveai cand ai simtit prima data ca misca bebeii?
Voi simtiti ca o greutate in burtica (aproape mereu) si uneori intepaturi in zona ovarelor? Eu asa simt si nu stiu daca e normal.
Pe mine ma doare capul de vreo 2-3 sapt in fiecare noapte si de cele mai multe ori si ziua, mai ales daca stau toata ziua cu capul in calculator la munca.
Vorbeati de kg, eu mi-am facut un tabel intr-o agenda, in care imi notez in fiecare sapt, greutatea si circumferinta taliei, a buricului si a soldurilor.
Pana acum am slabit vreo 2 kg, si de abia acum am ajuns la greutatea pe care o aveam in iulie. Si cel mai mult am pus in zona buricului, 8 cm.


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza79 spune:

pretty baby eu aveam burtica la 18 s, ca trebuia sa se depuna si kg undeva..
Acm depinde si de conformatia ta si de cate kg ai pus. Daca la echo si controale bebe e ok n-ai de ce sa-ti faci griji ca ai timp destul sa se vada burtica

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PrettyBaby spune:

iza la eco bebe este perfect normal la ultima facuta acum 2 sapt lichid cant. norala..totul perfect normal...si kg..nu m-am ingrasat pana acum decat 4 kg..aveam 58 kg si 1,73 inaltime...eu nu ma simt in neregula si nici bebe nu apare in neregula..sper sa fie totul ok

Diana 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza79 spune:

PrettyBaby esti inaltuta si slabuta de aceea. Eu aveam inainte 1.60 (atat am si acum ) si 49-50 kg...Iti dai seama ca cele 6 kg se vad altfel la inaltimea mea...Stai linistita

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

buna fetelor

prettybaby - depinde ce intelegi tu sau restu' din jurul tau prin burtik. eu am burta...mie mi se pare chiar mare dar cei mai multi care ma vad zic ca arat ca si cum am mancat un pic mai mult. avem cam aceeashi inaltime si eu am pus tot 4 kg(de la 54 la 58).cica dupa 20 de sapt ritmul de creshtere este absolut spectaculos.

pentru a vedea daca retzineti apa in organism s poate face un test simplu. apasati cu degetul aratator undeva pe tibie timp de cateva secunde...daca dupa ce ridicati degetul ramane o gropitza inseamna ca retzineti apa daca nu atunci e ok.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisik,

Inainte sa ramin insarcinata 8 ani de zile am fost dependenta de ceaiul verde (remediu excelent in constipatie) si ceaiul antiadipos. Am renuntat la ele pentru ca nu sint indicate in sarcina. Am avut si eu problema ta si stiu cit e de...nasoala. Eu maninc in fiecare dimineata pe stomacul gol fructe (2 sau 3 diferite) iar dupa cca o jumatate de ora beau un iaurt mare (nu conteaza de care). Trebuie sa ai rabdare cam 3, 4 zile. Eu nu mai am nici un fel de problema si ma simt si tare bine si plina de energie; in plus sint f. bune pentru vitamine si Ca.


Sper sa functioneze si la tine!



16+ (17+dupa ultima eco)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.

Inca nu am luat nici o hotarite in ceea ce priveste amniocenteza dar inclin tot mai mult inspre NU, situatie in care paranoia ma maninca in urmatoarele 6 luni!!!!!!!!!!

Este careva in odisee care a facut amniocenteza? Sau care intentioneaza sa faca???

Multu.

16+ (17+dupa ultima eco)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

prettybaby, eu maine fac 19 sapt dar la mine se vede burta. si eu sunt inalta si f slaba 170 cm la 53 kg. toata lumea cu care ma intalnesc ma intreaba/felicita. chiar se vede dar sa stii ca nu de mult timp. asa de vreo 2 saptamani. dar eu cred ca trebuie sa stai linistita ca fiecare avem alt ritm. eu de exemplu tare as vrea sa ma ingras si chiar am sperat ca macar gravida sa arat bine dar nu mi se implineste visul...

zambila, bun venit la noi! imi pare rau ptr sora ta, dar ai dreptate nu inseaman ca si tu vei pati la fel. ba dimpotriva tu vei avea un bb sanatos si frumos. dar bineinteles ca e bine sa faci toate testele ca sa preintampini orice problema. ptr zambilica mica!

si eu am probleme cu constipatia. nu tot timpul dar ca sa scap la mine functioneaza f bine laptele dulce indulcit bine. eu nu beau niciodata lapte ptr ca ma stric la burticaasa ca acum daca simt ceva in neregula beau o cana de lapte si gata ...ma golesc. incercati si voi cu ceva care inainte avea acelasi efect la voi...

silvi 18 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ina - si eu inclin sa spun ca nu are sens sa faci amnio. dar in acelash timp sunt de parere ca noi ca femai stim ce e mai bine pentru noi. asa ca eu te saftuiesc sa faci ce iti spune inima si instinctul tau infailibil de femeie.
p.s. nici macar amnio nu e 100%...e 99%. stiu ca toate ne dorim un copil perfect dar din pacate nu exista nici o garantzie ca totul o sa fie perfect. trebuie sa ne relaxam un pic, ca in ritmul asta cand o sa ajunga la adoleshcentza o sa-i legam de calorifer in casa ca doamne fereste sa nu patzeasca ceva. toate ne-am dorit foarte mult aceshti copii dar trebuie sa avem grija sa nu ii sufocam pe ei si pe noi cu prea multa grija(din dragoste bineinteles).
ma scuzati dar eu am primit nishte carti de psihologie(pentru perioada sarcini si a primului an din viatza bebelushului)si am inceput sa aberez

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza79 spune:

Aris26 cred ca tatal bebeinei mele o sa angajeze detectivi de pe la 10 ani, preventiv

22+

Mergi la inceput