MODEL DECLARATIE IN FAVOAREA PARINTILOR ADOPTIVI

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nikoss spune:

gabriela42 cred ca l-am activat.Multumesc de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

iubito ti-am scris bafta multa,ginduri bune si micut de minuta va urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi_101010 spune:

Salut!
gabriela 42 te rog mult sa ma ajuti cu un model de caracterizare pe care vreau sa-l folosesc pentru dosarul de adoptie. Sau daca are cineva vreun model va rog sa ma ajutati.

Merci mult.

Cum se activeaza PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

vivi101010 daca te uiti pe paginile anterioare vei gasi mai multe modele de caracterizare. PM il activezi din "Contul tau - Mesaje private", care se afla pe bara de sus.
Multa bafta! Va iesi soarele si pe strada mea


MTHFR - A1298C,genotip homozigot,3 sarc oprite in ev(5s,5s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Suntem o familie neimplinita care ne aflam la inceputul acestui drum sinuos numit adoptie. Si eu si sotul ne norim mult un copil al nostru, dar sunt speriata de atatea formalitati si evaluari. Sunt sigura ca le vom trece: nu suntem o familie instarita, dar eu si sotul meu avem o relatie frumoasa si durabila care dureaza de ani de zile si am trecut impreuna prin multe. Stim f. bine de ce anume vrem sa adoptam, dar totusi motivatia aia pt adoptie nu-mi da liniste. Ar vrea sa ma ajute cineva cu un model de motivatie pt adoptie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Nu va mai agitati atata pentru niste hartii care trebuiesc doar puse la dosr! Eu sunt la prelungirea atestatului penru tura 2 si sunt atat de nervoasa pe situatie caci la primul nu ne-a bagat nimeni in seama, nu ne-au chemat pru si simplu nici o data si nu ne-au arata nimic, incat sincer la asta nici nu mi-a pasat cine ce a scris despre mine. Ba mai mult dupa ce ne-am luat la harta oricum cu ei(ele) ca nu ne-au arata nimic, in scris, frumos, legal cu numar de inregistrare, imi venea chiar sa scriu oarece prostii intentionat ca sa le verific daca macar se fac ca citesc aceste harti.. Nu va zic asta ca sa faceti ca mine, ci pur si simplu sa nu va agitati atat ca orice ati scrie, mai important este sa vi se gaseasca un copil, asa cum zic ei sa i se gaseasca copilului familia potrivita. Si o sa vedeti ca atunci cand va pasa mai putin de detalii situatia va fi mai usoara.
Va doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

vreau sa ii felicit pe toti cei ce au nobletea si generozitatea de a adopta un copil si sa-i asigur ca NU e cazul, atata timp cat au doar ganduri si intentii bune vis a vis de adoptie, sa-si faca griji, sa se streseze. Asistentii sociali nu sunt niste rai intentionati, sperietori, nu sunt gestapo-ul, nu va vaneaza sa va prinda in offside, sa va penalizeze dupa cat de luxoasa sau nu va este locuinta si cate conturi aveti sau nu in banci, ei sunt niste angajati ai statului care-si fac treaba, unii cu pasiune chiar. Si cei care si-o fac cu pasiune si urmarind interesul copilului, pt ca ei sunt reprezentantii copiilor in ecuatia asta a adoptiei, nu fac decat sa urmareasca niste elemente cheie:
- cum interactioneaza cei doi soti si cat de armonioasa si solida e relatia lor
- daca dispun de mijloacele materiale si financiare ca sa asigure un trai DECENT copilului
- daca exista o retea de suport (familia extinsa, rude, prieteni, vecini, colegi) care sa ofere si niste referinte despre familia care doreste sa adopte, cum vad ei familia de adoptie, ce cred ei despre intentia lor de a adopta, daca sunt capabili sa ofere suport moral familiei in demersul adoptiei, etc). Nu se cere un formular tipizat d recomandare, nici macar pe departe. De regula nu se cere nimic scris in mod obligatoriu. Si daca un asistent cere ceva in scris atunci i se poate da o coala cu cateva fraze absolut normale, banale in care persoana care da recomandarea scrie simplu ca este la curent cu intentia familiei de a adopta si ca ii considera pe cei doi soti potriviti sa devina parinti adoptivi pentru ca....x, y, z motive. Si gata. Eu preferam sa merg sa discut direct cu cei ce mi-au fost indicati de familie drept persoane ce pot da referinte, nu ceream hartii scrise neaparat. Faceam un raport in care mentionam ca am fost sa intervievez pt referinte pe x, y si notam ce am retinut, aveam un reportofon cu mine.

Cat despre aratatul copiilor, sa nu credeti ca un asistent social nu va arata copii din centrele de plasament sau maternali pt ca nu vrea sau e prea comod sa caute. Desi sunt multi copii orfani de un parinte, parasiti etc, :
- nu toti sunt adoptabili inca
- multi nu au situatia medicala favorabila si ceruta de voi ca parinti adoptivi
- multi nu au varsta, sexul, etnia si caracteristicile fizice si psihice dorite de voi

Se stie ca toti parintii adoptivi vor copilasi micuti, chiar bebelusi, sanatosi, cu origini cat de cat ok, romani, nu rromi, dragalasi si pe care sa-i ia acasa cat de repede se poate.

Si dorinta voastra e justificata pe deplin, atestarea e o formalitate cum am zis, in cazul in care, repet, gandurile, intentiile voastre sunt ok, actiunile idem, si dpdv socio-psiho-profesional va situati in limite absolut banal de normale, fie ca sunteti cuplu fie ca sunteti persoana singura.

Dificultatile apar in momentul in care se incerca gasirea copilului dezirabil, care sa se potriveasca dorintelor voastre. asistentul cauta intai toti copiii cu statutul de adoptabil, apoi cere informatii despre situatia lor medicala, studiaza dosarul copilului, de unde provine, despre cine si de ce l-a abandonat, etc etc, il viziteaza ca sa-l vada personal, si abia apoi dupa ce face toate astea decide (cu speranta ca a ales bine) ca e momentul sa intermedieze o prezentare intre copil si familie. Daca nu e un succes, si are mai multi copii de prezentat, continua prezentarile. Daca nici una dintre prezentari nu se soldeaza cu incredintarea unui copil, atunci continua cautarile, asteapta sa primeasca noi liste cu copii adoptabili si reia cercetarile, prezentarile. tot asa.

Va asigur ca asistentii doresc sa va implineasca dorinta de a avea un copilas, va respecta si va admira entuziasmul si nerabdarea, va inteleg nemultumirea si frustrarea uneori manifestate prea puternic, fata de toate demersurile plictisitoare ale atestarii, fata de lungul drum al gasirii copilului, fata de procesul care pare sa nu se mai termine pana sa va vedeti copilasul dorit acasa.

mult succes tuturor, nu va mai stresati, atat am vrut sa va transmit
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Kitta din ce sector esti? Ca si u am atestatul de cateva luni si nu mi-a prezentat nimeni niciun copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

fetelor nu asteptati sa va arate sectorul sau DPC-ul de care apartineti copilasi.Trimiteti cereri in tara ca nu se stie de unde poate veni puiul vostru.Noi suntem din bucuresti si puiul nostru a venit de la vreo 600 de km.Asa ca aveti incredere si luati tara la bataie ca sunt copilasi frumosi.Ex-Suceava,Cluj,Arad,Sibiu.....
Dak stati sa va arate Bucurestiul slabe sperante.Nu au copii si stati pe timpul vostru.
Noi la inceput nu am vrut sa alergam prin tara si tot asteptam si degeaba.Asa ca ne-am gandit, vrem copil!!!OK! mergem pana in panzele albe ,am trimis cereri in tara,imediat am primit raspuns afirmativ cum ca au copilasi conform criteriilor noastre si atunci ne-am urcat frumusel in masina si l-am adus pe baietelul nostru absolut fermecator acasa.
Am hasurat harta de cate cereri am trimis dar a meritat din plin!!!
va pup si bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

simo_75 si eu ti-am ascultat indemnul si la o scurta perioada dupa ce ne-am luat atestatul, am trimis cereri in toata tara... dar la noi nu a "iesit porumbelul" din zecile de cereri depuse la toate directiile din tara. La noi, Dumnezeu ne-a dat un ingeras doar de la vreo 50km departare...d-aia am putut sa mergem sa il vizitam in fiecare weekend si in cursul saptamanii chiar... pana am reusit sa il aducem acasa. Si ca sa vedem copilasul (la noi a fost primul copilas ce ni l-au aratat si l-am si luat) au trecut vreo 10 luni de la obtinerea atestatului. Ca idee, doamnele asistente sociale nu se prea "grabesc" cu rezolvarea cazurilor (ma refer aici atat la asistentele sociale ale familiilor, cat si cele ale copiilor)... probabil nefiind motivate nici financiar.
Eu ma bucur ca am rezolvat si avem acasa un ingeras (fara mama, fara tata) si care totusi a stat in sistem 1 an si 3 luni.... pana i s-au facut actele de adoptie......... cam mult nu...
Va pup si bafta in toate.

puffy, mami fericita de Andrei Razvan

Mergi la inceput