Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Din cate am inteles, pentru arsuri in sarcina sunt permise Maalox si Renie, pe mine ma ajuta supa de piept de pui, morcov si ceapa rece si laptele degresat rece.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Rectific, ranitidina e mai sigura decat maalox si rennie.

http://www.medscape.com/viewarticle/515100_5

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna! Sunt o graviduta cu gemeni in 22 de sapt si ma confrunt cu groaznice dureri de spate, de coloana in partea de jos. Prefer uneori sa merg in 'patru labe', mai ales cand trebuie sa ajung noaptea la baie. Iar daca stau cateva minute pe scaun, simt ca nu ma mai pot ridica, abia ma misc... Voi va confruntati cu asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Buna fetelor!!
Carita si eu trec aproximativ prin aceleasi senzatii ca tine, adica sanii au inceput sa ma doara inca dinainte sa aflu ca sunt insarcinata, la inceput am crezut ca trebuie sa vina CM,dar surpriza eram cu bebe la purtator ideea e ca odata cu trecerea timpului sanii sau marit si dor, in a doua parte a zilei deja burtica e vizibila si tare si sanii foarte tari de noaptea cand merg la baie intai ma ridic asa incet la marginea patului si dupa merg la baie,asta ca sa nu ma doara asa tare.Alte simtome mai putin, cateodata putina stare de greata dar niciodata cu final asta din fericire cu siguranta fiecare organism reactioneaza in felul lui dar daca asta te mai linisteste mai sunt si alte mamaici care patesc la fel. O seara placuta

Gabi 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

kmi aceasta problema a aparut si la mine cu sforaitul,saracul sotul se trezeste noaptea din cauza mea si ma ghionteste dar eu am somnul adanc si nici gand singura lui solutie sa ma opreasca e sa ma prinda de nas si cand ma trezesc si mi spune imi e atat de rusine dar ma si amuza in acelasi timp,acu vede si el cum e cand nu poti dormi din cauza sforaitului se pare ca am schimbat rolurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buna, tuturor..eu sunt insarcinata in 16 sapt si ma confrunt cu balonari, urinari frecvente (ma trezesc noaptea de 3-4 ori), o sete nepotolita si sunt vesnic infometata

fiind in al doilea trimestru, mi-au trecut greturile ( doar daca nu mananc nimic dimineata, atunci bb face scandal ), dar in primele 13 sapt a fost groaznic...vomitam tot ce mancam...

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna fetelor,

Sunt insarcinata in aproape 7 saptamani si de cateva zile ma confrunt cu o stare de rau (greta) pe tot parcursul zilei. Daca cumva aman sa mananc este si mai dezastruos. Greata o am si noaptea cand ma trezesc sa merg la toaleta.
Cele care ati trecut prin astfel de sintome mi-ati putea spune ce as puteaa sa fac sa mai "indulcesc" starea. Oricum trebuie sa fiu fericita ca pot sa mananc si nu vomit care ar fi si mai rau, fiind ca nu suport asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaoi

Buna fetelor,

Sunt insarcinata in aproape 7 saptamani si de cateva zile ma confrunt cu o stare de rau (greta) pe tot parcursul zilei. Daca cumva aman sa mananc este si mai dezastruos. Greata o am si noaptea cand ma trezesc sa merg la toaleta.
Cele care ati trecut prin astfel de sintome mi-ati putea spune ce as puteaa sa fac sa mai "indulcesc" starea. Oricum trebuie sa fiu fericita ca pot sa mananc si nu vomit care ar fi si mai rau, fiind ca nu suport asa ceva.



Stai linistita, ca urmeaza si voma . Daca ai inceput cu greatza la nici 7 saptamani, de la 7 incolo incepe balul...cel putin la mine asa a fost

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

Buna dagi mamici, am si eu nevoie de cateva sfaturi.
sunt destul de iritata in zona vaginala (si mancarimi) si mi-am pus clotrimazol crema doar odata dar nu mai vreau sa folosesc pt ca sunt gravida in 12 saptamani si am emotii sa nu se intampla ceva.
ce as putea face? bai de sezut cu ceai de musetel sau bicarbonat? nu stiu si as incerca ceva naturist inainte sa merg la medic....:(
in sarcina am luat utrogestan si ma gandesc ca hormonii au influentat ceva scurgeri vaginale si o sensibilitate....(plus ca probabil si actul sexual m-a iritat si mai tare)
poate aveti un sfat.multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doina84

Buna dagi mamici, am si eu nevoie de cateva sfaturi.
sunt destul de iritata in zona vaginala (si mancarimi) si mi-am pus clotrimazol crema doar odata dar nu mai vreau sa folosesc pt ca sunt gravida in 12 saptamani si am emotii sa nu se intampla ceva.
ce as putea face? bai de sezut cu ceai de musetel sau bicarbonat? nu stiu si as incerca ceva naturist inainte sa merg la medic....:(
in sarcina am luat utrogestan si ma gandesc ca hormonii au influentat ceva scurgeri vaginale si o sensibilitate....(plus ca probabil si actul sexual m-a iritat si mai tare)
poate aveti un sfat.multumesc mult

mami de ingeras scump
poze

"Dacă vei rosti numele copilului meu, poate că voi plange. Dacă nu îl vei pomeni, mi se va frange sufletul."


off-topic: Ce-mi vad ochii?? Te felicit din suflet, o sa fie bine, mergi cu incredere inainte, ingerasul Ana o sa vegheze asupra voastra!! Doamne-ajuta, iti doresc tot binele din lume, asa cum l-am avut si eu!!

As fi vrut sa te felicit in privat, pe PM, dar nu il ai activat. Sper ca nu te deranjeaza ca am facut-o aici.

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput